منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا خرید پردازنده قدیمی منطقی است؟ یک روش قدیمی برای کاهش هزینه ها را در نظر بگیرید

آیا خرید پردازنده قدیمی منطقی است؟ یک روش قدیمی برای کاهش هزینه ها را در نظر بگیرید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

آیا خرید پردازنده قدیمی منطقی است؟ یک روش قدیمی برای کاهش هزینه ها را در نظر بگیرید

نسل به نسل فناوری ارزان تر می شود و ما می توانیم با نگاهی به هزینه کامپیوترهای نسل اول و مقایسه آنها با نمونه های امروزی ، این موضوع را کاملاً درک کنیم. از رایانه های هزاران دلاری که در مقایسه با مدلهای مدرن بسیار ساده و پیش پا افتاده بودند ، به دستگاههای بسیار پیشرفته ای رسیده ایم که قیمت مدلهای معمولی حتی به هزار دلار هم نمی رسد. با این حال ، ما نمی توانیم بگوییم که رایانه های شخصی امروزه ارزان هستند. در هر صورت ، همیشه محدودیت مالی برای هر بخشی از جامعه برای تهیه این وسایل وجود دارد. یکی از راه حل هایی که در این موارد استفاده می شود، مراجعه به نسل های قدیمی است. به عنوان مثال، خرید یک پردازنده قدیمی و قطعات قدیمی‌تر می‌تواند هزینه‌های شما را هنگام خرید کامپیوتر به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برای کاهش هزینه خرید کامپیوتر ، یک پردازنده قدیمی بخرید

اگرچه خرید اجزای قدیمی تر به عنوان پردازنده از نسل های قبلی به نظر می رسد که در هزینه ها صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد ، اما آیا همیشه منطقی است؟ آیا انتقال به CPU و دیگر قطعات دست دوم ، که به دلیل قیمت پایین تری نسبت به نسل های جدید در بازار به وفور یافت می شوند ، می تواند دلیل خوبی برای این امر باشد؟ سوال به این سادگی نیست. در چنین مواردی ، باید به چند نکته توجه کرد. سوالی که اکثر کاربران می پرسند این است که چقدر می توانیم به گذشته برگردیم تا از این تصمیم رنج نبریم؟ پیشنهاد می کنیم برای رفع ابهامات موجود در این زمینه به موارد زیر نگاهی بیندازید.

برای کاهش هزینه خرید کامپیوتر ، یک پردازنده قدیمی بخرید

به روز رسانی های امنیتی – هرگز از امنیت غافل نشوید

اگر کمی در مورد پردازنده‌های چند نسل قبل تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از مدل‌های سازنده‌های مختلف حفره‌های امنیتی جدی دارند یا دارند. وجود حفره های امنیتی در معماری تراشه های امنیتی چیز جدیدی نیست. برخی از این حفره ها بسیار خطرناک هستند و می توانند حریم خصوصی و اطلاعات شما را به خطر بیاندازند. احتمالاً حفره های Spectre و Meltdown را به خاطر می آورید که با وصله های منتشر شده توسط تراشه سازان ترمیم شدند. از آنجا که این کار با به روز رسانی مادربردها انجام شد، همچنین باید مطمئن شوید که مادربردی که انتخاب کرده اید آخرین به روز رسانی های امنیتی را دریافت کرده است تا حفره های امنیتی پردازنده سیستم را پوشش دهد.

اما این به روز رسانی ها گاهی اوقات می توانند آزاردهنده باشند و باعث کاهش نسبتاً قابل توجه عملکرد سیستم شوند. بنابراین باید در مورد پردازنده قدیمی خود نیز به همین موضوع فکر کنید. به روز رسانی هایی که خطاهای امنیتی در Spectre و Meltdown را برطرف می کنند، عملکرد پردازنده های قدیمی اینتل را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند، بنابراین عملکرد پردازنده های سری Kaby Lake پس از دریافت این به روز رسانی های امنیتی تا 15 درصد کاهش می یابد.

وضعیت موجودی مادربرد - دشوارتر از یافتن خود پردازنده است

وضعیت موجودی مادربرد – دشوارتر از یافتن خود پردازنده است

البته هنگام انتخاب پردازنده ، فرقی نمی کند که جدید یا قدیمی باشد ، باید به وضعیت مادربردهایی که از این پردازنده پشتیبانی می کنند ، توجه کنید. به خصوص پیدا کردن مادربردهای آکبند از نسل های قدیمی مشکل است. اگرچه آنها با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسند ، بنابراین در مقایسه با مدلهای جدید ، متوجه خواهید شد که تفاوت قیمت مادربردهای نسل جدید و مدلهای جدید نسلهای قدیمی چندان متفاوت نیست. بنابراین در بسیاری از موارد می توانید به بازار قطعات دست دوم رفته و در بین محصولات مورد استفاده به دنبال مادربردی سازگار با پردازنده انتخابی باشید.

اگر پردازنده مورد نظر شما توسط اینتل ساخته شده است ، کار شما در این مرحله بسیار دشوارتر است زیرا اینتل علاقه زیادی به تعویض سریع سوکت پردازنده های خود دارد. در نتیجه قیمت مادربردهای قدیمی بسیار بیشتر از چیپست های اینتل است. با این حال ، اگر خوش شانس باشید و مدل مناسبی پیدا کنید. اما در مورد مادربردهای قدیمی که با پردازنده های قدیمی سازگار هستند، وضعیت بسیار بهتر است. برای مثال می توانید مادربردی با چیپست های X470 یا B450 انتخاب کنید. با به روزرسانی BIOS ، این مادربردها حتی می توانند از پردازنده های Raizen 5000 پشتیبانی کنند.بنابراین می توانید به سراغ پردازنده های نسل اول یا دوم Raizen بروید و بعداً در شرایط مناسب تر ، پردازنده خود را به سری 5000 ارتقا دهید و پیشرفت چشمگیری را تجربه کنید.

برای کاهش هزینه خرید کامپیوتر ، یک پردازنده قدیمی بخرید

کارایی – معماری حرف اول را می زند

عملکرد یک تراشه پردازنده به فرکانس یا تعداد هسته های آن محدود نمی شود. بنابراین فکر نکنید پردازنده چهار هسته ای 4 نسل قبل برابر با پردازنده چهار هسته ای نسل فعلی خواهد بود. معماری های جدید با بهینه سازی بیشتر و IPC وسیع تر ، پردازنده را حتی از نسل قبل پیشرفته تر می کند. برای درک بهتر عملکرد پردازنده ، بهتر است نتایج آن را در معیارها مشاهده کنید.

با این حال ، اگر قرار است پردازنده قدیمی تری را انتخاب کنید ، بهتر است پردازنده هایی را انتخاب کنید که دارای هسته و رشته پردازنده باشند. این مدل‌ها مطمئناً عملکرد بهتری نسبت به مدل‌های همتا به همتای خود با هسته‌های کمتر دارند. اگر از نرم افزار خاصی استفاده می کنید، در تست های انجام شده به دنبال نحوه عملکرد پردازنده قدیمی آن نرم افزار باشید و از کافی بودن سرعت پردازش مطمئن شوید. هنگام بررسی CPU از نظر سرعت و عملکرد ، دو عامل قبلی را در نظر داشته باشید.

برای کاهش هزینه خرید کامپیوتر یک پردازنده قدیمی بخرید

آیا خرید پردازنده قدیمی منطقی است؟

راه را برای ارتقاء آینده باز بگذارید

آنقدر جلو نرو که راهی برای جلو نداری. مهم نیست چقدر سیستمی که قصد ساختن آن را دارید، به آینده نگاه کنید. هنگام انتخاب پردازنده ، حتماً ارتقاءهای بعدی را در نظر بگیرید. بدون نیاز به تعویض مادربرد با آن ، پردازنده ای تهیه کنید که بتوانید آن را با مدل قوی تری با شرایط بهتر جایگزین کنید. همانطور که گفته شد، به دلیل اینکه اینتل سریعتر سوکت ها را تعویض می کند، محدودیت های بیشتری برای پردازنده های این شرکت دارید. از طرفی چنین محدودیتی برای پلتفرم AMD وجود ندارد.

همانطور که در بخشهای قبلی گفته شد ، مادربرد چیپست X470 یا B450 می تواند از مشاوران سری 1000 ، 2000 ، 3000 و 5000 پشتیبانی کند و فضای قابل توجهی را برای ارتقاء آینده در اختیار کاربر قرار دهد. البته باز هم تاکید می کنیم که برای تجربه بهترین شرایط بهتر است روی پردازنده های خیلی قدیمی تمرکز نکنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید از PCIe 4.0 استفاده کنید ، باید 3000 Series یا بالاتر Wizards را از پردازنده های AMD و Intel Rocket Lake انتخاب کنید.

نتیجه

با توضیحات بالا سعی کردیم تا حد امکان خرید یک پردازنده قدیمی را از زوایای مختلف در نظر بگیریم و ببینیم چگونه باید از پردازنده های قدیمی برای کاهش هزینه های خرید کامپیوتر استفاده کنیم. ما در پایان به یک نکته اشاره می کنیم. اگر قصد دارید از آخرین نسخه ویندوز یعنی ویندوز 11 استفاده کنید، باید به خاطر داشته باشید که برای داشتن بهترین سازگاری و پشتیبانی، پردازنده کامپیوتر شما باید حداقل از نسل هشتم اینتل (Coffee Lake) و بالاتر و نسل دوم AMD باشد. مشاوران (Advisor 2000) یا بعد از آن. اگر موضوع این مقاله را در نظر دارید ، که ممکن است دیگران را به این سمت سوق دهد ، خوشحال می شویم آن را در قسمت نظرات با شما به اشتراک بگذاریم.

  • خرید کارت گرافیک استخراج شده – یک راه حل اقتصادی یا اتلاف پول؟
  • معیار غیر رسمی Core i5 12600K – تا 50٪ بهتر از 5600X

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.