منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اعتقاد انویدیا به تراشه های ARM برای غلبه بر پردازنده های x86

اعتقاد انویدیا به تراشه های ARM برای غلبه بر پردازنده های x86

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اعتقاد انویدیا به تراشه های ARM برای غلبه بر پردازنده های x86

اهمیت معماری ARM در صنعت تراشه امروزه بیشتر از گذشته است و توسط تولیدکنندگان تراشه کاملاً شناخته شده است. در همین حال ، انویدیا بیش از هر کس دیگری در این معماری در حال مانور است و ظاهرا تیم سبز به پتانسیل بالای ARM اعتقاد دارد و آنقدر عمیقاً باور شده است که انویدیا حتی در خرید ARM پیشگام خواهد بود. یک معامله بزرگ که هنوز نهایی شده است ، اما شاید در آینده نزدیک این دو ابرقدرت ادغام شوند. در حال حاضر انویدیا سعی دارد برتری تراشه های ARM نسبت به پردازنده های x86 را با نشان دادن قابلیت های چشمگیر تراشه گرافیکی A100 اثبات کند.

انویدیا دو سرور را مقایسه می کند ، یکی با تراشه A100 و دیگری با پردازنده x86 ، که نشان می دهد سرور اول با تراشه ARM از سرور دوم با پردازنده x86 در رقابت نزدیک بهتر عمل کرده است. مشکل اما این است که اگرچه در سناریوهای کم مصرف و با کارایی بالا ، مانند آنچه در تراشه های مورد استفاده در گوشی های هوشمند می بینیم ، تراشه های ARM عملکرد بهتری نسبت به همتایان x86 خود دارند ، اما طبیعتاً کارایی یکسانی ندارند. پردازش فرکانس نشت قدرت پردازشی به همین دلیل است که تراشه های جدید A15 اپل نسبتاً ناامید کننده به نظر می رسند.

اعتقاد انویدیا به تراشه های ARM

تراشه های ARM آماده دور زدن پردازنده های x86 هستند

در بخش سرور ، که در حال حاضر تحت سلطه معماری x86 قرار دارد ، انویدیا علاقه مند به ایجاد یک تغییر بزرگ است. طبق معیارهای عملکرد منتشر شده برای دو سرور با معماری CPU متفاوت ، ARM توانسته عملکرد بهتری را حتی در سرورهایی که حرف اول را تأمین می کنند ، ارائه دهد ، البته با حاشیه بسیار کمی در مقایسه با پردازنده های x86. البته ، این مورد در مورد معیار 3d-Unet صادق بود ، در حالی که در معیار متداول تری مانند ResNet 50 ، سرور x86 هنوز از مدل ARM بهتر عمل می کند. با این حال ، انویدیا عقب نشینی نکرده و معیارهای MLPERF را معرفی کرده است که نشان می دهد GPU A100 حدود 104 برابر سریعتر از CPU است. در تمام گرافیک های مبتنی بر تصاویر ResNet-50 که بر پردازش زبان طبیعی متکی هستند ، پردازنده گرافیکی Nvidia A100 با اختلاف قابل توجهی در این نبرد پیروز شد.

تراشه های ARM آماده دور زدن پردازنده های x86 هستند

همانطور که در ابتدا ذکر شد ، انویدیا در انتظار تأیید مقامات نظارتی برای نهایی شدن خرید ARM است ، در حالی که تیم سبز در تلاش برای نشان دادن قابلیت های معماری ARM در زمینه های مختلف است. اگرچه تراشه های ARM مطمئناً در حال حاضر نمی توانند از پردازنده های x86 پیشی بگیرند ، با توجه به پتانسیل بالقوه ، این وضعیت به احتمال زیاد در آینده تغییر خواهد کرد.

  • AMD آماده تولید تراشه های ARM است – تیم قرمز به اهمیت معماری ARM پی می برد
  • یک قدم به توافق قرن نزدیکتر است ، اتحادیه اروپا در حال بررسی ادغام Nvidia و ARM است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.