منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • افزایش 10 درصدی قیمت تراشه های TSMC 7 و 5 نانومتر

افزایش 10 درصدی قیمت تراشه های TSMC 7 و 5 نانومتر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

افزایش 10 درصدی قیمت تراشه های TSMC 7 و 5 نانومتر

آنچه انتظار می رفت بیفتد ، اکنون رخ داده است. با ادامه کمبود تراشه و تقاضای زیاد برای این قطعات ، تراشه ساز تایوانی اکنون اولین قدم را در افزایش قیمت تراشه های خود بر می دارد. به گزارش خبرگزاری تایوان ، TSMC قیمت تراشه های خود را که با فناوری های تولید بسیار پیشرفته تولید می شوند ، افزایش داده است. بر اساس شایعاتی که صبح دیروز در رسانه های تایوانی پخش شد و سپس توسط خبرگزاری های بزرگ مانند DigiTimes و United Daily News نقل قول شد ، TSMC قیمت تراشه های 7 و 5 نانومتری خود را تا 10 درصد افزایش داده است. به گفته افراد این صنعت ، دلیل این افزایش قیمت ، عرضه محدود چیپس است. بحرانی که در ماه های اخیر به اوج خود رسیده است.

TSMC قیمت تراشه های 7 و 5 نانومتری خود را افزایش داده است

با توجه به جزئیات منتشر شده ، هزینه فرآیند تولید TSMC تقریباً در تمام بخشها ، از جمله تراشه های تولید شده در فرایند 16 تا 11 نانومتر افزایش یافته است. اما باید در نظر داشت که این فرآیندها مدت هاست برای تولید چیپس استفاده می شود و طبیعتاً زمان جایگزینی فرآیند تولید است که پیشرفته تر است و عملکرد بهتری دارد. این مراحل پیشرفته تولید با تراشه های 10 نانومتری شروع می شود و با تراشه های 5 نانومتری به پایان می رسد. نانومترها اندازه یک ترانزیستور را در یک تراشه نشان می دهند که میلیاردها میلیارد از آن ترانزیستورها روی یک تراشه قرار گرفته اند. هرچه این ابعاد کوچکتر باشد ، تعداد ترانزیستورها بیشتر است و در نهایت فرآیند تولید پیچیده تر و پیچیده تر می شود.

افزایش 10 درصدی قیمت تراشه های TSMC 7 و 5 نانومتر

به گفته UDN ، هزینه تولید تراشه های TSMC بزرگتر از 12 تا 16 نانومتر ، مانند تراشه های 28 نانومتری ، تا 20 درصد افزایش یافته است. در حالی که مراحل تولید 5 و 7 نانومتری ، که در حال حاضر پیشرفته ترین فرایند تولید تایوان است ، بین 7 تا 9 درصد قیمت را افزایش داده است. انتظار می رود این افزایش قیمتها در سه ماهه پایانی سال جاری بر بازار تأثیر بگذارد. قبل از TSMC ، United Microelectronics ، دومین تولید کننده بزرگ تراشه تایوان ، قیمت ها را در آوریل 2021 افزایش داد. بنابراین ، قیمت تراشه های شرکت در حال حاضر بالاتر از TSMC است.

افزایش هزینه برای کاربران نهایی

در همین حال ، TSMC قیمت تراشه های خود را افزایش داده است ، زیرا قبلاً تخفیف ها را برای مشتریان اصلی به دلیل کمبود چیپس لغو کرده بود. این شرکت همچنین قصد دارد قیمت وافل های 12 اینچی خود را که معمولاً برای تولید چیپ های مصرفی در لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می شود ، 25 درصد یا 400 دلار افزایش دهد. به گفته منابع نزدیک به صنعت تراشه ، TSMC در مورد افزایش قیمت تردید دارد ، اما مجبور است با ادامه روند رشد بازار تراشه و نیاز به افزایش ظرفیت تولید در آینده برای مقابله با کمبود تراشه ، تصمیم گیری کند. TSMC قصد دارد طی سه سال آینده 100 میلیارد دلار در کارخانه های تراشه سازی جدید سرمایه گذاری کند و افزایش قیمت فعلی به منظور کاهش تأثیر بر برنامه های این شرکت است.

اگرچه TSMC از فناوری پیشرفته EUV برای چاپ ترانزیستورها استفاده می کند ، اما برای کاهش اندازه ترانزیستورها در آینده نیاز به خرید تجهیزات جدید دارد. از آنجا که تولیدکنندگان نمی توانند افزایش قیمت کامل را بپردازند ، کاربران نهایی طبیعتاً باید بخشی از قیمت را بپردازند.

  • بخشی از کارخانه TSMC آمریکا در تایوان ساخته می شود
  • کمبود تراشه در حال تشدید است – کرونا در مالزی به اوج خود می رسد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.