اهمیت مرحله طراحی در SDLC

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
اهمیت مرحله طراحی در SDLC


در چرخه عمر توسعه نرم‌افزار، مرحله طراحی مرحله‌ای است که مشخصات فنی و رویکرد هر یک از جزئیات ابزار توسط برنامه‌نویسان نرم‌افزار در شرکت‌های توسعه نرم‌افزار تحقیق و روایت می‌شود.

مرحله طراحی در SDLC، بسته به اهداف و پیچیدگی پروژه، ممکن است به رابط کاربری، طراحی پایگاه داده، نمودارهای UML، طرح های اجزای نرم افزار، طراحی صفحه HTML، رابط های سیستمی صفحات مهم و نمونه های اولیه اشاره کند.

خریداران نرم افزار از جزئیات مرحله طراحی برای تصمیم گیری در مورد ظاهر و احساس کلی محصول نهایی استفاده می کنند. و برای قابل اعتماد بودن و بی عیب بودن، تمام مراحل طراحی در چرخه عمر توسعه نرم افزار به عنوان مستند نگهداری می شوند. اسناد مشخصات مورد نیاز نرم افزار (SRS).

اسناد SRS شامل اهداف تجاری دقیق، استانداردهای توسعه نرم افزار و احتمال مقیاس پذیری نرم افزار است که ابزار دیجیتال را به ابزاری آماده برای آینده تبدیل می کند. سند SRS باید قبل از شروع چرخه عمر توسعه نرم افزار توسط خریدار تأیید شود.

محتوا

 • اهداف مرحله طراحی در SDLC چیست؟
 • محصولات تحویلی پس از تایید در مرحله طراحی در SDLC چیست؟
 • چه کسی در مرحله طراحی SDLC شرکت دارد؟

اهداف مرحله طراحی در SDLC چیست؟

برون سپاری توسعه نرم افزار نیازمند یک رویکرد بی عیب و نقص برای تعریف اهداف کسب و کار شما و اینکه چگونه می خواهید محصول دیجیتال به آنها پایبند باشد، دارد. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به ساخت یک ماشین دارید، باید آینده نگری داشته باشید تا تصور کنید ماشین شما چگونه خواهد بود. اکنون خودروسازان بر اساس طرح دقیق ارائه شده، دید روشنی خواهند داشت، مانند نحوه رانندگی خودرو، نحوه نشستن و رانندگی کاربران با وسیله نقلیه و غیره. تمام این سوالات تنها از طریق مرحله طراحی دقیق چرخه عمر توسعه نرم افزار قابل پاسخگویی هستند.

حال برعکس آن را در نظر بگیرید. اگر خودروسازان هیچ ایده ای نداشته باشند که می خواهید ماشین شما چه شکلی باشد، خودرو را بر اساس تجربه خود می سازند. همچنین ممکن است آنها یک سدان بسازند در حالی که شما قصد دارید یک هاچ بک بسازید! در فرآیند توسعه نرم افزار نیز همین گونه است – هر جزء یا عنصر با ویژگی و امکانات خاص خود از پیش تعریف شده است.

حتی در مرحله طراحی چرخه عمر توسعه نرم افزار، جزئیات هر جزء باید به تیم توسعه نرم افزار اختصاصی ایده روشنی از ظاهر و احساس محصول نهایی بدهد. بنابراین، آنها دقیقاً روی آنچه انتظار می رود کار خواهند کرد. در اینجا اهداف مرحله طراحی در SDLC آمده است –

 1. ترجمه تمام اهداف تجاری به ویژگی های نرم افزار واقعی
 2. با در نظر گرفتن تمام جنبه های فنی، شفاف سازی اهداف ابزار دیجیتال
 3. برنامه ریزی و ترسیم تمامی خطرات امنیتی مربوط به نرم افزار، سخت افزار و سایر موارد
 4. یک رویکرد استراتژیک برای هر عنصر طراحی در رابط کاربری
 5. یادداشت برداری و پیشنهادات هر طراح و ذینفع
 6. تایید کلیه طراحان ذیربط و مهمتر از همه کارفرما

هدف اولیه مرحله طراحی در SDLC تبدیل تمام اهداف به مستندات پروژه کامل است که جزئیات و بدون ابهام باشد. پس از بررسی و تایید مرحله طراحی توسط مقامات، توسعه پروژه آغاز می شود.

راهنمای فرآیند طراحی اپلیکیشن

محصولات تحویلی پس از تایید در مرحله طراحی در SDLC چیست؟

نتایج مرحله طراحی در SDLC به خریدار کمک می کند تا مشخصات دقیق محصول مربوط به انواع طرح ها را بدست آورد. تحویل‌های کلیدی مرحله طراحی در SDLC بینش روشنی را در مورد بررسی‌های UI (رابط کاربری)، جنبه‌های طراحی عملی و فنی، و تضمین کیفیت و کنترل از طریق فاکتورها و آزمایش‌های مختلف تأیید می‌کند.

جذابیت بصری رابط کاربری

با ساختن یک نمایش بصری از محصول ساخت، ظاهر آینده روشنی از محصول نهایی با طراحی رابط کاربری جذاب آن وجود دارد. طراحان UX تمام تلاش خود را می کنند تا اسکریپت پروژه را پیش نویس کنند تا اجزای رابط کاربری را به خوبی ترسیم کنند. استوری بورد و فریم سیمی پس از تحقیق و تجزیه و تحلیل دقیق اهداف کسب و کار و در نظر گرفتن تمام بازخوردها و ورودی های ذینفعان و بخش طراحی مشخص شده است.

پس از تایید نسخه های الکترونیکی، بروشورهای نهایی برای پیگرد قانونی به مقامات ارائه می شود. سپس مدیر بررسی می کند و اطمینان می دهد که عناصر بصری باید تمام اهداف و اهداف تجاری محصول نرم افزار را برآورده کنند. در صورت وجود هرگونه تغییر یا تشدید، مدیر پیام را به طراحان مربوطه منتقل می کند.

جنبه فنی طراحی نرم افزار

این مرحله طراحی در چرخه عمر توسعه نرم افزار بیشتر بر جنبه های فنی که پروژه را می سازد متمرکز است. هدف اصلی این مرحله مشاهده چگونگی تطابق ایده های تجاری با پیشرفت فنی است.

مشاهده می شود که برای دستیابی به این هدف، متخصصان مختلف مرتبط مانند معماران فنی، مهندسان DevOps و سایر متخصصان فناوری با هم همکاری می کنند و به طراحان نرم افزار کمک می کنند تا کار را انجام دهند. مرحله طراحی در روند توسعه نرم افزار پشته های مختلف فناوری توسعه نرم افزار در نظر گرفته شده است. به هر حال، اینها اجزای مرحله طراحی هستند –

جنبه های فنی مرحله طراحی

 1. استانداردهای کدنویسی: متخصصان اختصاصی توسعه نرم افزار سفارشی استانداردهای کدنویسی را برای اطمینان از ثبات در کیفیت برنامه نویسی تعریف می کنند.
 2. وظایف پروژه: لیست وظایف پروژه ذکر شده است تا نقش ها و مسئولیت های طراحان نرم افزار به طور مساوی تقسیم شود.
 3. مراحل و مهلت: هر جزء طراحی با هدف و مهلت خود تعریف می شود. همه اینها به نقاط عطف کلی پروژه کمک می کند. از دست دادن مهلت، شخص مسئول را شناسایی می کند زیرا وظایف به وضوح بیان و تخصیص داده شده است.

تضمین کیفیت و کنترل

تیم توسعه نرم افزار مرحله طراحی را تایید می کند و مسیر کدگذاری و پروژه را برای دستیابی به اهداف و اهداف از پیش تعریف شده محصول ارزیابی می کند. نیازهای مشتری بسیار مهم است و این امر پس از مرحله طراحی قبل از شروع چرخه عمر توسعه کامل نرم افزار تضمین می شود.

طراحی UI/UX برای کسب و کار

چه کسی در مرحله طراحی SDLC شرکت دارد؟

از آنجایی که قبلاً ذکر شد که ذینفعان، اعضای تیم و متخصصان و کارشناسان علاقه‌مند زیادی در مرحله طراحی وجود دارند، می‌توانیم هر یک از آنها را با نقش‌ها و مسئولیت‌های احتمالی خود تعریف کنیم.

نقش ها و مسئولیت های تیم طراحی نرم افزار

مشتری: شما مشتری می توانید اهداف تجاری و اهداف طراحی خود را ارائه دهید. بسیاری از کارآفرینان نیز ترجیح می دهند به سایر محصولات و پروژه های موجود ارجاع دهند.

طراحان UX: اینها طراحان اختصاصی هستند که روی درگیر شدن در طراحی رابط کاربری تمرکز می کنند. طراحی نرم افزار کاربر محور، خواه یک اپلیکیشن موبایل یا یک وب سایت باشد، باید به دقت ترسیم و تجسم شود.

مدیر پروژه: فرد کلیدی در کل چرخه عمر توسعه نرم افزار، مدیر، سکاندار پروژه است تا کل تیم طراحان و توسعه دهندگان را رهبری کند. تخصیص وظایف، نظارت بر کل فرآیند و اطمینان از نقاط عطف چندین مسئولیت یک مدیر پروژه است.

تحلیلگران کسب و کار: این کارشناسان استخدام شده ویژه، الزامات پروژه را برای طراحان رابط کاربری ذکر و روایت می کنند و پس از آماده شدن طرح های نهایی، بازخورد ارزشمندی را ارائه می دهند.

توسعه دهندگان نرم افزار: آنها به همراه طراحان UI UX به ساخت پروژه پس از تحقیقات بازار کمک می کنند تا آن را برای کاربر خاص و برتر در بازار بسازند. آنها ملزم به ایجاد کدهای واقعی بر اساس استانداردها هستند.

متخصصان پایگاه داده: متخصصان پایگاه داده تخصص خود را در طراحی معماری و ساخت استراتژی های داده که چیدمان صفحه نمایش لمسی، منطق تجاری و چیدمان پایگاه داده را به کار می گیرند تا همه چیز را در یک موجودیت فیزیکی قرار دهند.

متخصصان QA: صاحبان مشاغل از طریق متخصصان تضمین کیفیت که آزمایش نهایی محصول را قبل از ارائه نتایج نهایی به آنها انجام می دهند، از مزایای بزرگی برخوردار می شوند. ابزارهای تست باید استاندارد و دارای مجوز برای اطمینان از کیفیت مطلوب محصول باشند.

نتیجه گیری

قبل از استخدام توسعه دهندگان از راه دور، مهم است که مطمئن شوید که تمام مراحل در SDLC در جای خود هستند. مرحله طراحی در SDLC مهمترین عنصر کل چرخه زندگی را ارائه می دهد، یعنی. طراحی. بسته به مرحله طراحی، سیستم باید توسعه یابد، زیرا برای سازگاری محصول، طراحی (UI UX) بدون نقص و مطابق با ارگونومی تضمین شده است.

محصولات دیجیتالی که به دقت برنامه ریزی و توسعه داده شده اند به صاحبان کسب و کارهای نوپا و سازمانی کمک می کنند تا عملیات خارجی و داخلی را خودکار کنند، که به نوبه خود یک تجربه بی نظیر برای کاربر نهایی ارائه می دهد.

پست اهمیت فاز طراحی در SDLC اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.