منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اینتل سرانجام پردازنده های سری Itanium را بیرون کشید

اینتل سرانجام پردازنده های سری Itanium را بیرون کشید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اینتل سرانجام پردازنده های سری Itanium را بیرون کشید

پس از نزدیک به 20 سال تلاش ناموفق برای تأثیرگذاری بر توسعه دنیای پردازنده ، سرانجام اینتل سه شنبه گذشته خروج پردازنده ها از سری Itanium را اعلام کرد. در حالی که اینتل از سال 2004 بر معماری x86 آشنا تر تمرکز کرده است ، این خانواده تا 15 سال دیگر تا سال 2019 به رشد خانواده Itanium ادامه داده است. Itanium نتیجه همکاری اینتل و HP در دهه 1990 است که کاربر بیشتری بود. دوستانه از معماری x86 امروز و Arm. معماری IA-64 در آن زمان برای محاسبات پیچیده 64 بیتی طراحی شده بود و یک راه حل جایگزین برای بسیاری از شرکت هایی بود که از آن استفاده می کردند.

پردازنده های ایتانیوم در حال بازنشستگی هستند

این پروژه پس از مدت کوتاهی به Itanic تغییر نام داد تا زمان و هزینه بیشتری را صرف آن کرده و به نتیجه برسد. در نهایت ، Itanium قصد دارد به عدم پشتیبانی از معماری قدیمی 32 بیتی و مشکلات کار با آن و برنامه نویسی و نگهداری نرم افزار پایان دهد. رویای ایجاد یک قالب کامل برای ISA تنها چند سال بعد محقق شد ، اما به لطف افزونه های AMD64 برای مجموعه دستورالعمل x86 محقق شد. در آن زمان ، پت ژلسینگر ، که گروه تجاری دیجیتال اینتل را اداره می کرد ، و هنگامی که معماری 64 بیتی و پردازش چند هسته ای به x86 اضافه شد ، پردازنده Intel Xeon بسیار ایده آل به نظر می رسید و حضور موفقی در بازار داشت.

اینتل سرانجام پردازنده های سری Itanium را بیرون کشید

از آن زمان ، مجموعه دستورالعمل های x86 و x64 مورد اعتمادترین ها بوده اند ، فقط توسط Arm مورد اعتراض قرار گرفته اند و از نظر تعداد هسته و فرکانس پردازش از Itanium پیشی گرفته اند. با این حال ، اینتل چندین سال دیگر به کار روی Itanium ادامه داد. آخرین نسل تراشه های این سری در سال 2017 معرفی شد. جدیدترین تراشه تولیدی این سری این هفته عرضه شد و اینتل پرونده خانواده Itanium را بست.

  • تصاویر فاش شده نشان می دهد – Thunderbolt 5 با پهنای باند 80 گیگابیت بر ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.