منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اینتل فناوری Intel XMP 3.0 را معرفی کرد – یک ارتقاء بزرگ پس از 14 سال

اینتل فناوری Intel XMP 3.0 را معرفی کرد – یک ارتقاء بزرگ پس از 14 سال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اینتل فناوری Intel XMP 3.0 را معرفی کرد - یک ارتقاء بزرگ پس از 14 سال

اینتل همچنین نسخه به روز شده فناوری Xtreme Memory Profile خود را معرفی کرد و نسل جدیدی از پردازنده ها را معرفی کرد. اینتل برای اولین بار این فناوری را در سال 2007 معرفی کرد و اکنون با یک ارتقاء قوی ارائه شده است. از این پس کاربران می توانند پروفایل های بیشتری را برای وضعیت رم سیستم خود ایجاد و نام گذاری کنند. با این قابلیت سفارشی سازی، عملکرد رم از نظر فرکانس و زمان بسیار افزایش می یابد و این امر در نسل جدید به خصوص برای رم های DDR5 بسیار خوب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری Intel XMP 3.0 به ادامه مطلب مراجعه کنید.

فناوری Intel XMP 3.0 – افزایش تعداد و نام گذاری پروفایل ها

همانطور که گفته شد، معرفی استاندارد XMP 3.0 همزمان با معرفی پردازنده های Alder Lake و البته نسل جدید رم DDR5 است. تعداد پروفایل های حافظه در نسخه جدید این استاندارد از دو به سه پروفایل افزایش یافته است. کاربران همچنین می توانند دو نمایه سفارشی را به این عدد اضافه کنند تا تعداد کل پروفایل های XMP به 5 برسد. نمایه های حافظه محل تنظیمات رم هستند، مانند فرکانس و زمانی که پردازنده می تواند تنظیمات خاصی را برای بهبود عملکرد سیستم روی رم اعمال کند. از آنجایی که ممکن است یک فرکانس یا همگام سازی منفرد همیشه بهترین عملکرد را در هر عملیات ارائه نکند، پروفایل های حافظه متعددی را می توان بر روی تراشه های کوچک به نام تراشه های حضور سریال تعریف کرد. این تراشه بر روی ماژول رم قرار دارد.

برای درک بهتر مشکل، تصویر زیر از نرم افزار CPU-Z را ببینید که یک ماژول XMP 2.0 را با سه نمایه پیش فرض استاندارد و نمایه XMP با کارایی بالاتر نشان می دهد. از نظر مشخصات، این ماژول می تواند دو پروفایل XMP تعریف شده توسط سازنده داشته باشد و شما می توانید دو پروفایل شخصی دیگر نیز به این عدد اضافه کنید. اما در XMP 3.0 تعداد پروفایل های تعریف شده توسط سازنده به سه پروفایل افزایش یافته است و قابلیت افزودن دو پروفایل شخصی همچنان به قوت خود باقی است. مهمتر از همه، اکنون می توانید یک نام خاص برای هر حساب تعریف کنید. به گفته اینتل، یک سیستم بررسی خطای CRC نیز پیاده سازی شده است.

اینتل فناوری Intel XMP 3.0 را معرفی کرد - یک ارتقاء بزرگ پس از 14 سال

پردازنده های رایزن نیز از فناوری اینتل بی بهره نخواهند بود

نکته مثبت و مهم دیگر این است که اینتل این استاندارد را تنها برای رم های رده بالا و گران قیمت DDR5 در نظر نمی گیرد و رم DDR5 با قیمت مناسب نیز از این ویژگی برخوردار خواهد بود. اینتل همچنین فناوری Dynamic Memory Boost را برای پردازنده‌های Alder Lake معرفی کرد که به کنترلر حافظه داخلی پردازنده اجازه می‌دهد از سرعت‌های پیش‌فرض JEDEC تا فرکانس XMP بر اساس نوع عملکرد استفاده کند.

این ویژگی می تواند در دراز مدت برای پردازنده های AMD Raizen نیز مفید باشد. از آنجایی که اکثر سیستم‌ها و لپ‌تاپ‌های شخصی در دنیا به پردازنده‌های اینتل مجهز هستند، پردازنده‌های AMD باید با پروفایل‌هایی کار کنند که احتمالاً مناسب‌ترین پروفایل برای پردازنده‌های اینتل هستند. با محبوبیت روزافزون پردازنده‌های رایزن، برخی از تولیدکنندگان حافظه ممکن است RAM بهینه‌سازی شده برای سخت‌افزار AMD را عرضه کنند. با پروفایل های حافظه بیشتر، می توان دید که سازندگان پروفایل هایی را که برای پردازنده های اینتل و AMD مناسب هستند را برای رم خود در نظر می گیرند.

اینتل فناوری Intel XMP 3.0 را معرفی کرد - یک ارتقاء بزرگ پس از 14 سال

اگرچه نمایه های حافظه ممکن است امروز نگران کننده نباشند، اما نباید فراموش کرد که آنها موضوع رقابت شدیدی بوده اند. در سال 2006، Nvidia و Corsair پروفایل هایی با عملکرد بهبود یافته فریم های DDR3 معرفی کردند. انویدیا ماژول های حافظه SLI-Ready خود را برای مادربردهای nForce 590 SLI برای رقابت با چیپست های اینتل نام گذاری کرده است. سپس در سال 2007، اینتل فناوری XMP را برای رم DDR3 معرفی کرد و برای انجام این کار با کینگستون شریک شد. در نهایت، انویدیا تراشه‌های پردازنده‌اش را به هم متصل کرد تا اینتل برنده رسمی مسابقه شود.

با تسلط اینتل و سازندگان حافظه در بهینه سازی رم خود فقط برای پلتفرم اینتل، AMD مجبور شد در سال 2012 فناوری خود را به نام AMD Memory Profile معرفی کند. AMD آنقدر بر فناوری خود تأکید دارد که فعال کردن نمایه XMP در مادربرد مشاور در واقع AMP را فعال می کند، حتی اگر RAM سیستم برای پلتفرم AMD بهینه نشده باشد. خوشبختانه با پروفایل های بیشتر در استاندارد XMP 3.0 می توان متوجه شد که این مشکل در سیستم های AMD برطرف شده است.

  • Corsair رم RGB DDR5 Dominator Platinum را برای پردازنده های Alder Lake معرفی می کند
  • EVGA مادربردهای Z690 Dark Kingpin و Z690 Classified را معرفی کرد – ما نداریم، ما به دنبال آن هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.