منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟

تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟

بسیاری از ما احتمالاً کمی با پردازنده سیستم خود و مدل آن آشنا هستیم ، اما اگر بخواهیم موضوع را با نگاه تخصصی تری بررسی کنیم ، چطور؟ با ما همراه باشید تا نحوه خواندن اطلاعات و تعداد هسته های پردازنده کامپیوتر خود را بیاموزید.

با نحوه تعیین تعداد هسته های پردازنده کامپیوتر آشنا شوید

ابتدا روی کلید Windows بر روی صفحه کلید ضربه بزنید تا منوی Start باز شود ، سپس کلمه System را وارد کنید. اولین چیزی که ویندوز در این موارد ارائه می دهد اطلاعات سیستم است که باید روی آنها کلیک کنید. با این کار پنجره ای باز می شود که اطلاعات سخت افزاری رایانه شما را نشان می دهد ، از جمله نام پردازنده و تعداد هسته ها. به طور کلی ، این پنجره System Information اطلاعات اولیه همه قسمتهای رایانه شما را نمایش می دهد ، اما اگر می خواهید پردازنده خود را (تعداد هسته ها و رشته ها) را دقیق تر ببینید ، راه دیگری نیز وجود دارد.

برای انجام این کار ، Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا پنجره Task Manager باز شود. سپس روی تب Performance (پنجره دوم در سمت چپ) کلیک کنید. اگر به گوشه سمت چپ بالای تصویر دقت کنید ، نام پردازنده خود و تعداد هسته ها را مشاهده خواهید کرد. همچنین گرافیک جذابی را در مورد میزان استفاده از CPU و عملکرد به شما نشان می دهد. در زیر این نمودار مشخصات دقیق تری مانند ساعت پایه ، هسته ها و پردازنده های منطقی شما آمده است.

تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟  ۲
تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟  3

موارد فوق نیازهای شما را برای درک پردازنده شما برطرف می کند ، اما اگر می خواهید بر این پارامترها یا اعداد کمی دقیق تر مسلط شوید ، باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

تعداد هسته های پردازنده در رایانه شما چقدر است؟  4

بزرگتر همیشه بهتر نیست

بسیاری از ما به تعداد هسته ها توجه می کنیم تا بدانیم پردازنده چقدر خوب کار می کند ، در حالی که پارامترهای دیگر مانند فرکانس CPU (سرعت کلاک) ، تعداد رشته ها (پردازنده های منطقی) ، تولید معماری ریز معماری ، نوع پردازنده (رومیزی یا تلفن همراه) و نرم افزار بهینه سازی نیز گنجانده شده است. اگر می خواهید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنید ، باید به وب سایت Intel Ark یا وب سایت مشخصات پردازنده AMD (که به ترتیب اطلاعات کاملی در مورد پردازنده های Intel و AMD ارائه می دهد) مراجعه کنید. اما راه دیگری نیز وجود دارد که مطالعه استانداردهای پردازنده است.

هر چه تراشه شما جدیدتر باشد ، کارآمدتر و قدرتمندتر است ، اما همیشه اینطور نیست. برای نگاه دقیق تر به این موارد ، باید نتایج آزمایشات و معیارهای واقعی را بررسی کنید. در بسیاری از موارد ، متوجه خواهید شد که نیازی به ارتقاء پردازنده خود ندارید (یا برعکس). همین امر در مورد پردازنده های رقیب در یک بازه زمانی نیز صادق است. ممکن است یک جزء ممتاز با هسته های کمتر عملکرد بهتری نسبت به بهترین رقیب تراشه داشته باشد ، اما لزوماً اینطور نیست. گاهی اوقات در دسترس بودن ، قیمت و برنامه های کاربردی خاص هر پردازنده بر تصمیم ما تأثیر می گذارد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هرچه رشته یا پردازنده های منطقی پردازنده شما بیشتر باشد ، قابلیت چند وظیفه ای یا چند وظیفه ای شما بهتر خواهد بود و محاسبات منطقی شما نیز سریعتر انجام می شود.

پست های مشابه:

  • نحوه تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11 را بیاموزید
  • آموزش Microtek برای کاربران خانگی (جلسه 3: اتصال کاربران به اینترنت)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.