منو سایت

تفاوت بین UDIMM ، DIMM و RDIMM RAM

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تفاوت بین UDIMM ، DIMM و RDIMM RAM

در ابتدای مطالعه معنا و تفاوت برج حمل ، با معنی کلمه برج حمل شروع می کنیم. Ram به معنای حافظه دسترسی تصادفی است که به عنوان ذخیره موقت برای ذخیره موقت اطلاعات پردازش شده استفاده می شود. هنگامی که سیستم خاموش می شود یا برق قطع می شود ، تمام اطلاعات ذخیره شده در RAM از حافظه پنهان پاک می شود.

DIMM همچنین به معنی ماژول حافظه دو خطی است که به معنی ماژول حافظه دو خطی است. DIMM ها از سرعت بسیار سریعتر و فناوری های پیشرفته تولید در مقایسه با SIMM های قدیمی تر یا ماژول های حافظه تعبیه شده استفاده می کنند.

با توجه به سابقه بسیار زیاد RAM SIMM و اختصار مقاله ، توضیحات مفصل تری را در این زمینه حذف می کنیم.

رم های DIMM

به طور خلاصه ، همه RAM های رایانه ای رایج موجود در بازار همه DIMM هستند. RAM رایانه های شخصی از DDR تا DDR2 ، DDR3 و DDR4 که برای سیستم های رومیزی مادربردهای رومیزی استفاده می شود DIMM است.

ram dimm
RAM DIMM بدون ECC

DIMM ها پروتکل های امنیت اطلاعات و سایر فناوری های گران قیمت را ندارند. این پروتکل ها برای سیستم های خانگی ، اداری و حتی کاری استفاده نمی شوند. زیرا خطاهای تصادفی که به دلیل عدم وجود این پروتکل های امنیتی در DIMM رخ می دهد ، در بدترین حالت منجر به نمایش صفحه آبی یا صفحه آبی مرگ و تنظیم مجدد سیستم می شود ، که ممکن است هر 1 یا 2 ماه به صورت تصادفی رخ دهد.

این برای کاربران دسکتاپ اهمیت چندانی ندارد و آسیب زیادی به همراه نخواهد داشت. اما برای سرورهای مهم ، این موقعیت بسیار بحرانی است ، بنابراین استفاده از DIMM در سرورها غیرممکن و بسیار اشتباه است.

اهمیت رم بافر شده یا همان ثبت شده است

قبل از رفتن به UDIMM و RDIMM ، بیایید اهمیت RAM بافر یا ثبت شده را بررسی کنیم. برخی از RAM های غیر از DIMM دارای ثبت بین ماژول RAM و کنترلر RAM هستند. این رجیستر بار الکتریکی کنترل کننده را کاهش می دهد. همچنین مسئول همگام سازی سیگنال ها بین یک ماژول و سایر ماژول ها و تقویت سیگنال های انتقال بین ماژول RAM و پردازنده است.

همه این ویژگی ها شرایط بسیار پایداری را برای به حداقل رساندن خطاهای احتمالی ایجاد می کنند.

چارچوب RDIMM

این نوع RAM دارای همان رجیستری است که در بالا توضیح داده شد. RDIMM RAM فقط در سرورها و سیستم هایی استفاده می شود که پردازنده های آنها از این نوع RAM پشتیبانی می کنند. RAM RDIMM همچنین به عنوان RAM ثبت شده یا بافر شناخته می شود. فقط RDIMM ها از رجیستری استفاده می کنند. این ویژگی به دلیل افزودن رابط بین تراشه های RAM و کنترلر ، عملکرد را کمی کاهش می دهد. در عوض ، ثبات کلی حافظه RAM ثبت شده به طور چشمگیری افزایش می یابد.

ram rdimm
قاب RDIMM

یکی از مهمترین مزیت ها و تفاوت های RAM RDIMM این است که به دلیل برنامه ریزی ، همگام سازی افزایش سیگنال از رجیستر ، سرورهایی که از RAM RDIMM پشتیبانی و استفاده می کنند توانایی استفاده از اسلات RAM بیشتری را دارند. به عنوان مثال ، این سرورها می توانند تا 48 اسلات RAM داشته باشند.

تفاوت دیگر RDIMM با سایر RAM ها گران تر بودن آنها است.

رم های UDIMM

این نوع RAM در سرورها و سیستم های پردازنده آنها که از این نوع RAM پشتیبانی می کنند استفاده می شود. همچنین به عنوان RAM بدون بافر یا Un-Registered شناخته می شود. RAM UDIMM ، همانطور که از نامش پیداست ، هیچ رجیستری ندارد ، بنابراین سرعت بیشتری نسبت به RAM RDIMM دارد ، اما ثبات کمتری دارد.

رام اودیمم
Ram UDIMM

اما تفاوت UDIMM و DIMM RAM در این است که آنها از برخی عملکردهای مورد استفاده در سرورها پشتیبانی می کنند ، مانند عملکرد ECC در برخی از RAM های UDIMM ، که RAM DIMM فاقد آن است.

ECC و غیر ECC این در رم به چه معناست؟

در واقع ECC به معنای بررسی و تصحیح خطا است. همانطور که از نامش مشخص است ، RAM های ECC توانایی تشخیص و تصحیح خطاها را دارند. در این نوع RAM ، به ازای هر 8 تراشه ، یک تراشه حافظه اضافی به عنوان Parity Memory گنجانده شده است ، بنابراین 9 یا 18 تراشه حافظه در سمت RAM ECC استفاده می شود.

و غیره.

این تراشه اضافی به عنوان یک فضای برابری عمل می کند. وقتی برخی از اطلاعاتی که بین RAM و پردازنده منتقل و پردازش می شود از بین برود یا آسیب ببیند ، این اطلاعات از دست رفته یا آسیب دیده با استفاده از کد ذخیره شده در فضای برابری بازیابی می شود و خطای مربوطه تصحیح می شود.

به این ترتیب ، RAM هایی که از قابلیت های ECC استفاده می کنند ضمن حفظ ثبات از طریق حفاظت از داده ها ، کمترین خطا و خرابی را در بین همه RAM ها دارند. به برج حمل هایی که خاصیت ECC ندارند ، غیر ECC گفته می شود. RDIMM و برخی از UDIMM ها دارای ویژگی ECC هستند.

نتیجه

همه این ویژگی ها به طور طبیعی مقداری از سرعت کار را کاهش داده و قیمت را افزایش می دهند. به همین دلیل ، رایانه های معمولی از DIMM بدون ECC استفاده می کنند. پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از هر نوع RAM بستگی به مدل و نگهداری پردازنده دارد. بنابراین ، قبل از خرید هر نوع RAM ، باید مطمئن شوید که RAM توسط مادربرد پشتیبانی می شود ، به ویژه توسط پردازنده یا سرور کامپیوتر شما.

نشریات مشابه:

  • نحوه مشاهده مشخصات روش های تشخیص RAM + کامپیوتر
  • MSI حداکثر فرکانس و سازگاری RAM DDR5 با فناوری Memory Boost را تضمین می کند

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.