توسعه نرم افزار – راهنمای کامل

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
توسعه نرم افزار - راهنمای کامل


طبق گزارش Statista، صنعت توسعه نرم افزار جهانی تا پایان سال 2022 به 608 میلیارد دلار خواهد رسید.

کامپیوتر بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ماست. نرم افزار جزء مهم هر کامپیوتری است. چه یک سیستم بانکی، یک سیستم تولیدی، یک سیستم تحقیقاتی یا یک سیستم تحقیقاتی، همه صنایع از نوعی نرم افزار استفاده می کنند.

به عنوان یک فرد تجاری که می خواهد نرم افزار توسعه دهد، به دانشی در مورد فرآیند توسعه نرم افزار نیاز دارید. مگر اینکه یک تیم داخلی از توسعه دهندگان نرم افزار داشته باشید، باید پروژه توسعه نرم افزار خود را به یک شرکت توسعه نرم افزار حرفه ای برون سپاری کنید.

آگاهی از فرآیند توسعه نرم افزار به شما کمک می کند تا بهترین شرکت را از لیست بهترین شرکت های توسعه نرم افزار موجود در بازار انتخاب کنید. توسعه نرم افزار به مهارت و تجربه خاصی نیاز دارد.

در این راهنمای توسعه نرم افزار، توسعه نرم افزار را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد. ما انواع مختلف نرم افزار، روش های توسعه نرم افزار، مراحل و فرآیندهای مربوط به توسعه نرم افزار و هزینه های توسعه نرم افزار را خواهیم دید. بیایید حفاری کنیم.

توسعه نرم افزار چیست؟

فرآیند توسعه نرم افزار شامل انجام چندین مرحله برای طراحی، رمزگذاری و استقرار نرم افزار است. ارائه دهندگان خدمات توسعه نرم افزار در حال کار بر روی مراحل برنامه ریزی شده توسعه نرم افزار هستند. پس از ایجاد نرم افزار، تست می شود تا ببینیم آیا نیازهای کاربر را برآورده می کند یا خیر.

مراحل کلی برنامه ریزی شده در فرآیند توسعه نرم افزار SDLC (چرخه عمر توسعه نرم افزار) نامیده می شود. ما مراحل مختلف SDLC را بعداً در وبلاگ بررسی خواهیم کرد.

اهمیت توسعه نرم افزار

ثابت شده است که نرم افزار یکی از مهم ترین اجزای تجارت مدرن است. کسب و کارها می توانند از توسعه نرم افزار سفارشی برای همه چیز از بازاریابی گرفته تا مدیریت موجودی استفاده کنند.

این نرم افزار به روش های زیر به کسب و کار شما کمک می کند.

 • بهبود رضایت مشتری
 • به شما کمک می کند تا انبار خود را مدیریت کنید
 • کسب و کار خود را علامت گذاری کنید
 • به ارتباطات موثر در سازمان خود دست یابید

انواع اولیه نرم افزار

انواع مختلفی از نرم افزارها وجود دارد. برخی نرم افزارهای تک خطی هستند، در حالی که برخی دیگر با هزاران خط مواجه می شوند. ما می توانیم نرم افزارها را به انواع اصلی زیر طبقه بندی کنیم.

سیستم نرم افزار

نرم افزار سیستم نرم افزاری است که برای انجام وظایف داخلی کامپیوتر طراحی شده است. همچنین وظیفه اتصال دستگاه های خارجی مانند چاپگر، هارد دیسک، موس و کیبورد را به کامپیوتر بر عهده دارد.

نرم افزار کاربردی

برنامه های نرم افزاری کاربر نهایی برای کمک به کاربران در تکمیل وظایف مورد نظر خود طراحی شده اند. نرم افزارهای کاربردی مورد استفاده برای بانکداری، طراحی، خرید و گشت و گذار نمونه هایی از نرم افزارهای کاربردی هستند. نرم افزارهای کاربردی معمولاً فقط برای یک هدف خاص ایجاد می شوند.

نرم افزار برنامه نویسی

نرم افزار برنامه نویسی از اجزای نرم افزاری آماده تشکیل شده است که به برنامه نویسان در کدگذاری به زبان های مختلف کمک می کند. نمونه هایی از نرم افزارهای برنامه نویسی هستند

 • کامپایلر
 • اشکال زدا
 • مترجم

سیستم عامل

هنگامی که رمزگذارها کدی را برای مجموعه خاصی از دستگاه ها می نویسند، به آن سیستم عامل می گویند. چند نمونه از این نوع نرم افزارها نرم افزارهای طراحی شده برای ماشین حساب، ساعت های هوشمند، سیستم های ناوبری و ربات ها هستند.

مدل های مختلف توسعه نرم افزار چیست؟

مدل های برتر توسعه نرم افزار به تفصیل توضیح داده شده است
مدل های توسعه نرم افزار به تفصیل توضیح داده شده است

مدل یا متدولوژی توسعه نرم افزار روشی سیستماتیک برای توسعه نرم افزار است. طیف گسترده ای از مدل های توسعه نرم افزار برای انتخاب وجود دارد.

هنگام انتخاب روش، مطمئن شوید که متعادل ترین مدلی را انتخاب می کنید که الزامات پروژه و راحتی تیم توسعه را برآورده می کند.

لیست زیر لیستی از محبوب ترین مدل های توسعه نرم افزار موجود در صنعت امروزی است.

 • آبشار
 • اعتبار سنجی و تایید
 • چابک
 • کانبان
 • اسکرام
 • به صورت فزاینده
 • اقدامات سریع را توسعه دهید
 • بصورت مکرر
 • مهبانگ
 • مارپیچ
 • فرآیند یکپارچه منطقی

چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC)

چرخه عمر توسعه نرم افزار
چرخه زندگی دقیق توسعه نرم افزار

هیچ بحثی در مورد توسعه نرم افزار بدون بحث SDLC یا چرخه عمر توسعه نرم افزار کامل نمی شود.

SDLC یک فرآیند گام به گام واضح است که به توسعه دهندگان تخصصی در ساختن نرم افزار کمک می کند. با دنبال کردن SDLC، می توانید اطمینان حاصل کنید که کل فرآیند توسعه نرم افزار به آرامی انجام می شود.

کل چرخه عمر توسعه نرم افزار به مراحل زیر تقسیم می شود.

 • مجموعه الزامات توسعه نرم افزار
 • امکان سنجی پروژه توسعه نرم افزار
 • طراحی و معماری نرم افزار
 • نمونه سازی نرم افزار
 • کد نویسی نرم افزار
 • تست و پیاده سازی نرم افزار
 • پشتیبانی نرم افزاری

یک آژانس توسعه نرم افزار که از SDLC پیروی می کند شانس بیشتری برای دستیابی به نتایج دارد. بنابراین، شما می توانید هنگام انتخاب شرکت توسعه نرم افزار خود، پایبندی به فرآیند SDLC را به عنوان یکی از معیارهای انتخاب حفظ کنید.

مدل های برون سپاری نرم افزار

مدل های مختلفی برای برون سپاری نرم افزار وجود دارد که از طریق آنها می توانید توسعه نرم افزار را برون سپاری کنید. در زیر ما محبوب ترین ها را مورد بحث قرار داده ایم.

مدل خاص تیم

ارائه دهنده برون سپاری شما یک تیم توسعه اختصاصی برای پروژه نرم افزاری شما در مدل تیم اختصاصی ارائه می دهد. این توسعه دهندگان نرم افزار تخصصی فقط روی پروژه شما کار خواهند کرد.

مدل تیم تخصصی راهی عالی برای داشتن یک تیم بدون متحمل شدن هزینه و مشکل برای ایجاد یک تیم داخلی است.

کارکنان را افزایش دهید

آن دسته از صاحبان مشاغل که در حال حاضر یک تیم توسعه نرم افزار داخلی دارند، تمایل دارند از مدل افزایش کارکنان استفاده کنند.

در مدل کارکنان، بهترین توسعه دهندگان نرم افزار را از یک ارائه دهنده برون سپاری استخدام خواهید کرد. این کارمندان تیم داخلی شما را افزایش می دهند. شما به عنوان یک صاحب کسب و کار، همچنان مالک پروژه خواهید بود.

بر اساس پروژه ها

در مدل برون سپاری مبتنی بر پروژه، شما پروژه توسعه نرم افزار کامل را به ارائه دهنده خدمات برون سپاری می دهید. در مدل مبتنی بر پروژه، تمام مسئولیت پروژه بر عهده ارائه دهنده برون سپاری است.

هزینه های توسعه نرم افزار

چگونه هزینه توسعه نرم افزار سفارشی را تخمین بزنیم؟
برآورد دقیق هزینه های توسعه نرم افزار

هزینه توسعه نرم افزار یکی از مهمترین عواملی است که در پروژه توسعه نرم افزار باید در نظر گرفته شود. مانند هر پروژه دیگری، پروژه توسعه نرم افزار نیز نیاز به بودجه دارد. برای برآورد هزینه توسعه نرم افزار، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید.

دو روش اصلی برای برآورد هزینه پروژه توسعه نرم افزار وجود دارد.

بر اساس حجم نرم افزار

با افزایش حجم نرم افزار، هزینه آن نیز افزایش می یابد. این به این دلیل است که تعداد خطوط کدگذاری با اندازه افزایش می یابد. با افزایش تعداد خطوط کدنویسی، تعداد ساعات سرمایه گذاری توسعه دهندگان در ساخت نرم افزار نیز افزایش می یابد. در نهایت، این باعث افزایش هزینه توسعه نرم افزار می شود.

بر اساس نوع نرم افزار

هزینه توسعه نرم افزار را می توان بر اساس نوع نرم افزاری که قرار است ایجاد شود تخمین زد. برای مثال، ایجاد نرم‌افزار تجارت الکترونیکی که به میلیون‌ها کاربر خدمت می‌کند، گران‌تر از ساختن نرم‌افزار CRM داخلی برای استفاده محدود خواهد بود.

هزینه توسعه نرم افزار یک جنبه پویا در حال تغییر است که به عوامل مختلفی از جمله:

 • اندازه
 • پیچیدگی
 • رویکرد توسعه نرم افزار
 • مکان توسعه دهنده
 • تعداد ادغام های شخص ثالث

چگونه بهترین شرکت توسعه نرم افزار را استخدام کنیم؟

هنر انتخاب یک شرکت توسعه نرم افزار با کیفیت
چگونه یک شرکت توسعه نرم افزار با کیفیت انتخاب کنیم

برای ایجاد موثرترین نرم افزار برای کسب و کار خود، ابتدا باید یک شرکت توسعه نرم افزار برتر استخدام کنید. انتخاب شرکت توسعه نرم افزار مناسب می تواند یک کار دلهره آور باشد.

این به دلیل این واقعیت است که هزاران شرکت توسعه نرم افزار در این صنعت وجود دارد. اگر بدانید هنگام انتخاب شرکت توسعه نرم افزار مناسب به دنبال چه عواملی باشید، کار شما را آسان تر می کند.

داشتن مجموعه ای از معیارهای اساسی برای انتخاب بهترین شرکت توسعه نرم افزار در انتخاب شریک فناوری مورد نیاز شما مفیدتر خواهد بود. در اینجا لیست دقیقی از جنبه هایی است که باید به عنوان یک کارآفرین به خاطر بسپارید:

 • کار قبلی شرکت
 • پشتیبانی پس از فروش
 • تجربه و تخصص فنی
 • هزینه توسعه نرم افزار

شرکت توسعه نرم افزار را بر اساس پارامترهای فوق در شرکت توسعه نرم افزار ایده آل خود به صفر برسانید.

بسته شدن

امیدواریم این راهنمای توسعه نرم افزار به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند. توسعه نرم افزار یک فرآیند پیچیده است. حتی خطاهای کوچک کدگذاری و تست را می توان برون یابی کرد و به خطاهای بزرگ تبدیل شد. به همین دلیل داشتن دانش برای استخدام بهترین توسعه دهندگان نرم افزار که می توانند کار را برای شما انجام دهند، مهم است.

ما لیستی از بهترین شرکت های توسعه نرم افزار در جهان را گردآوری کرده ایم. هنگام تهیه لیست بهترین شرکت های توسعه نرم افزار، ما مطمئن شدیم که فقط تولید کنندگان اثبات شده را شامل می شود.

لیست ما شامل ارائه دهندگان راه حل توسعه نرم افزار است که با شرکت های Fortune 500 کار کرده اند. شما می توانید یک شریک توسعه نرم افزار به انتخاب خود از این لیست انتخاب کنید و نرم افزار موثری را برای تجارت خود ایجاد کنید.

راهنمای توسعه نرم افزار – کامل اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.