منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • جزئیات فنی چیپست Intel Z690 فاش شد – پشتیبانی از DDR4 ، DDR5 و PCIe 5.0

جزئیات فنی چیپست Intel Z690 فاش شد – پشتیبانی از DDR4 ، DDR5 و PCIe 5.0

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

جزئیات فنی چیپست Intel Z690 فاش شد - پشتیبانی از DDR4 ، DDR5 و PCIe 5.0

ما در حال حاضر بسیار نزدیک به ارائه رسمی نسل بعدی پردازنده های اینتل هستیم و طبق اخبار ، غول تراشه پردازنده های Alder Lake را در ماه اکتبر ارائه می دهد. پردازنده های مورد انتظار که قرار است با پردازنده های AMD رایزن 5000 رقابت کنند. طبق گزارشات قبلی ، با معرفی پردازنده های Alder Lake ، مادربردهای دارای چیپست Z690 که چیپست پیشرو اینتل برای نسل دوازدهم است نیز وارد بازار می شوند. اگرچه قبلاً در گزارش های مختلف به مشخصات متفاوتی اشاره شده است ، اما گزارش جدید بر جزئیات فنی چیپست Intel Z690 و قابلیت های آن تمرکز دارد ، اگرچه هنوز باید به عنوان یک گزارش غیررسمی و شنیداری مورد توجه قرار گیرد.

جزئیات فنی چیپست Intel Z690

بر اساس محتوای فاش شده ، مادربردهای مجهز به چیپست Z690 از RAM فعلی و نسل بعدی پشتیبانی خواهند کرد ، به این معنی که با RAM DDR4 و DDR5 سازگار هستند. البته ، این بدان معنا نیست که هر دو مادربرد Z690 می توانند از هر دو RAM استفاده کنند ، اما سازندگان تصمیم می گیرند که هر مادربرد Z690 خود از RAM DDR4 یا DDR5 پشتیبانی کند.

به طور طبیعی ، تولید کنندگان مانند Asus ، MSI ، GIGABYTE و دیگران. انتظار می رود که آنها مدلهای ترکیبی را در این زمینه و احتمالاً بهترین مدلها با پشتیبانی از DDR5 معرفی کنند ، اما در حال طراحی برخی از مادربردهای گران قیمت تر برای سازگاری با DDR4 هستند. چیپست Z690 از نسل جدید RAM DDR5 یا Gear 2 یا Gear 5 پشتیبانی می کند. این حالت ها به کنترل کننده حافظه اجازه می دهد تا در نصف یا یک سوم سرعت داده کار کند ، در نتیجه بازده نهایی را افزایش می دهد.

جزئیات فنی چیپست Intel Z690 فاش شد - پشتیبانی از DDR4 ، DDR5 و PCIe 5.0

پشتیبانی از رابط نسل جدید PCIe یکی دیگر از ویژگی های مهم چیپست Z690 است. این مادربردها به همراه پردازنده های Alder Lake به 16 مسیر خروجی PCIe 5.0 در پردازنده مجهز می شوند. همچنین در این چیپست ، تعداد مسیرهای PCIe متصل به پردازنده برای نسل سوم حداکثر 12 و در نسل سوم حداکثر 16 برابر خواهد بود. با این طرح ، کاربران قادر خواهند بود از SSD های سریعتر و همچنین از کارت های گرافیکی جدیدتر در اسلات های PCIe جدیدتر استفاده کنند.

قابلیت های ارتباطی مهم و متنوع در نسل بعدی مادربردهای اینتل

اینتل همچنین تصمیم گرفته است فناوری ارتباطات Direct Media Interface را ارتقا دهد ، که در نسل جدید از هشت روتر PCIe نسل چهارم برای ارتباط بین پردازنده و چیپست استفاده خواهد کرد. شایان ذکر است که چیپست Z690 حداکثر از 4 پورت نسل دوم USB 3.2 x2 با باند فرکانسی 20 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند که یکی از ویژگی های مهم این چیپست است. چیپست Z690 همچنین از ماژول های CNVio برای اتصال Wi-Fi استفاده می کند ، به این معنی که مادربردهای مجهز به این چیپست از فناوری Intel Wi-Fi 6E و احتمالاً حتی Wi-Fi 7 پشتیبانی می کنند. البته ، احتمالاً زمان زیادی تا معرفی باقی خواهد ماند. در Wi-Fi 7 و انتشار آن

در نهایت ، باید توجه داشت که همه این اطلاعات غیر رسمی و به عنوان شایعه معتبر است ، اما اینتل به زودی اطلاعات رسمی در مورد چیپست های نسل بعدی خود را اعلام می کند.

  • اختصاصی: قیمت و معیار پردازنده های Intel Alder Lake
  • قیمت اولیه مادربردهای اصلی Z690 GB توسط خرده فروشان آنلاین اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.