منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • خانواده گرافیکی سه گانه از سری Intel ARC Alchemist با RTX 3070 Ti برجسته

خانواده گرافیکی سه گانه از سری Intel ARC Alchemist با RTX 3070 Ti برجسته

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

خانواده گرافیکی سه گانه از سری Intel ARC Alchemist با RTX 3070 Ti برجسته

اینتل در حال حاضر می تواند دو محصول مورد انتظار را ارائه دهد. ابتدا نسل دوازدهم پردازنده های Core ، سپس سری ARC Alchemist این شرکت که عنوان اولین کارت گرافیک مستقل اینتل را دارد و قرار است با گرافیک های انویدیا و AMD رقابت کند. اگرچه ما هنوز با اعضای این خانواده ملاقات نکرده ایم ، اما گزارش های زیادی در این زمینه از معرفی گرافیک ARC Alchemist تا به امروز مشاهده کرده ایم. جدیدترین گزارش در مورد کارت های گرافیک اینتل توسط کانال Moore’s Law is Dead منتشر شده است. در این افشاگری به تعداد اعضای خط ARC و موقعیت آنها در بازار بازی های گرافیکی اشاره شده است. انتظار می رود نمودارها در سه ماهه اول سال 2022 وارد بازار شوند.

بر اساس شایعات جدید ، اینتل حداقل سه پیکربندی مختلف برای کارت های گرافیکی خود از سری ARC Alchemist آماده کرده است که در سه ماهه اول سال 2022 ارائه می شود. این سه عضو شامل دو کارت گرافیک بر اساس 512 تراشه اتحادیه اروپا و دیگری پیکربندی مجهز به تراشه 128 اتحادیه اروپا است. اگرچه پیکربندی های بیشتری در این افشاگری ذکر شده است ، اما به نظر می رسد پیکربندی های دیگر مربوط به گرافیک نسل آینده اینتل است که در حال حاضر نمی توانیم به آنها استناد کنیم.

اطلاعات جدید از کارت های گرافیک از سری ARC Alchemist

همانطور که کاربران بیشتری منتظر مشاهده عملکرد قوی ترین کارت گرافیک اینتل هستند ، ما با گرافیک پیشرو ARC Alchemist شروع می کنیم که مجهز به تراشه ای از 512 EU است و در لیست فاش شده تنها یک پیکربندی با این تراشه وجود دارد که عبارت است از پر از پتانسیل در تراشه 4096. این برای هسته خوب است. این کارت گرافیک مجهز به 16 گیگابایت حافظه GDDR6 است که طبق شایعات با سرعت 16 تا 18 گیگابیت بر ثانیه مشاهده می شود. مساحت تراشه Alchemist 512 EU 396 میلی متر مربع است که بزرگتر از AMD و کارت های گرافیک RDV2 Nvidia Ampere RDNA 2 است.

تراشه گرافیکی Alchemist-512 با بسته 37.5 43 43 میلی متر در دسترس خواهد بود. در مقایسه ، اندازه پردازنده گرافیکی Nvidia GPU GA104 392 میلی متر مربع است ، به این معنی که تراشه پرچمدار Alchemist از نظر اندازه با تراشه Nvidia قابل مقایسه است ، در حالی که AMD GPU Navi 22 اندازه آن تقریبا 336 میلی متر مربع است. با این حال ، باید گفت که این مشخصات نهایی نیستند ، اما احتمالاً بسیار نزدیک به محصول نهایی خواهند بود.

گرافیکی از سری Intel ARC Alchemist

اینتل RTX 3070 پیشرو Nvidia را به چالش می کشد

انویدیا RT / FP32 را در هسته های Tensor و هسته های بسیار بزرگتر قرار می دهد ، در حالی که تراشه های RDNA 2 AMD هر کدام از یک شتاب دهنده برای CU و Infinity Cashe استفاده می کنند. اینتل همچنین از سخت افزار مخصوص خود در تراشه های گرافیکی Alchemist برای استخراج و نمونه گیری مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کند. تراشه Xe-HPG Alchemist 512 EU با فرکانسی در حدود 2.2 تا 2.5 گیگاهرتز مجهز خواهد شد ، اگرچه مشخص نیست که این سرعت ساعت حافظه مربوط به ساعت پایه یا شتاب دهنده است. اما اگر این مقدار را به عنوان حداکثر سرعت کلاک در نظر بگیریم ، قدرت محاسبه این کارت گرافیک 18.5 ترافلاپس FP32 خواهد بود که 40 درصد بیشتر از قدرت RX 6700 XT و 9 درصد کمتر از قدرت پردازش RTX 3070 است. به

البته teraflops نمی تواند معیاری برای تعیین برتری یک کارت گرافیک بر کارت دیگر باشد و در عمل ممکن است نتایج بسته به معماری متفاوت باشد. انتظار می رود که پرچمدار اینتل سریعتر از RX 6700 XT و همچنین RTX 3070 باشد ، اما با بهینه سازی بیشتر ، این کارت گرافیک می تواند تفاوت را حتی بیشتر از رقبای خود ایجاد کند.

از نظر قدرت طراحی حرارتی ، اگرچه هدف اینتل برای پرچمدار خود بین 225 تا 250 وات است ، اما اکنون به 275 وات رسیده است. اگر اینتل قصد دارد فرکانس ها را افزایش دهد ، می توان مصرف 300 وات را در مدل هایی که از دو سوکت 8 پین برای برق استفاده می کنند نیز در نظر گرفت. با این حال ، انتظار می رود مدل نهایی این کارت گرافیک از سوکت 8 + 6 پین استفاده کند. طرح مرجع این کارت قبلاً از MILID منقضی شده است.

اینتل RTX 3070 پیشرو Nvidia را به چالش می کشد

دومین نفر از اعضای خانواده که در بازی های کلاس پایین شرکت می کند

با کنار گذاشتن پرچمدار اینتل ، پردازنده گرافیکی Xe-HPG Alchemist 384 را دریافت می کنیم که در واقع نسخه ضعیف تراشه EC 512 است. این تراشه از 3072 هسته با حداکثر 12 گیگابایت حافظه GDDR6 و رابط باس 192 بیتی استفاده می کند ، اما این امکان وجود دارد که اینتل رابط کاربری را به 256 بیت ارتقا دهد و از حافظه GDDR6 با ظرفیت 8 گیگابایت در این کارت گرافیک استفاده کند. قدرت طراحی حرارتی این مدل حدود 200 وات برآورد شده است و از نظر عملکرد در سطح کارت های Nvidia RTX 3060 و RTX 3060 Ti است. این تراشه احتمالاً دارای 16 مگابایت حافظه نهان هوشمند خواهد بود. ساعت حافظه در این مدل احتمالاً به بیش از 2 گیگاهرتز می رسد.

به نظر می رسد اینتل پیکربندی های مختلف تخریب شده ای را روی تراشه پرچمدار خود آزمایش می کند ، از جمله دو نسخه 448 EU و 256 EU. البته مشخص نیست که آیا کارت گرافیک بازی با این تراشه های گرافیکی وارد بازار می شود یا خیر ، اما به احتمال زیاد اگر تقاضا برای گرافیک اینتل زیاد باشد ، این شرکت از این تنظیمات استفاده خواهد کرد.

ضعیف ترین عضو ARC Alchemist ارزشمندترین خواهد بود

ضعیف ترین عضو ARC Alchemist ارزشمندترین خواهد بود

به پایین ترین عضو خانواده یعنی Intel Xe-HPG Alchemist 128 EU می رسیم که دارای 1024 هسته ، رابط 64 بیتی و حداکثر 8 گیگابایت حافظه GDDR6 خواهد بود. نسخه تخریب شده این تراشه دارای 768 هسته ، 4 گیگابایت حافظه GDDR6 و رابط 64 بیتی است. فرکانس کلاک این مدل بین 2.2 تا 2.5 گیگاهرتز است و قدرت طراحی حرارتی برای این مدل کمتر از 75 وات است که نشان می دهد در کارت گرافیک رده پایین مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر عملکرد ، انتظار می رود این کارت بین GTX 1650 و GTX 1650 Super با قابلیت بازنویسی قرار گیرد.

برگ برنده بزرگی که اینتل در برابر AMD و Nvidia خواهد داشت این است که این کارت گرافیک با قیمت زیر 250 دلار وارد بازار می شود که در این صورت بدون رقابت در بازار گرافیک خواهد بود. گرافیک RTX 3050 که فقط برای لپ تاپ موجود است و کاملاً در انتهای خانواده آمپر قرار دارد ، 329 دلار قیمت دارد ، در حالی که انتظار می رود RX 6600 ، 300 دلار قیمت داشته باشد.

با توجه به چارچوب زمانی که در آن قرار داریم و همچنین این واقعیت که نسل بعدی گرافیک انویدیا و AMD حداقل تا پایان سال 2022 وجود نخواهد داشت ، گرافیک Xe-HPG با سری Ampere انویدیا و گرافیک RDNA 2 AMD رقابت می کند. انتظار می رود انویدیا و AMD گرافیک خود را از نسل فعلی در اوایل سال 2022 به روز کنند ، اما بعید است که تفاوت قابل توجهی در عملکرد با مدل های فعلی مشاهده کنیم. GPU های Xe-HPG ARC نیز برای پلتفرم موبایل در دسترس خواهند بود و در لپ تاپ های مبتنی بر پردازنده های Alder Lake-P استفاده خواهند شد.

  • اطلاعاتی در مورد Intel ARC Alchemist Graphics – مدلهای سفارشی در حال حرکت؟
  • Intel ARC Alchemist Graphics Rivals RTX 3070 و RX 6700 XT – قیمت 100 دلار – 500 دلار

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.