منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • رشد بازار کارت گرافیک با وجود کمبود تراشه

رشد بازار کارت گرافیک با وجود کمبود تراشه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

رشد بازار کارت گرافیک با وجود کمبود تراشه

مدتی است اخبار کمبود تراشه در رسانه ها منتشر شده است. به همین دلیل ، انتظار می رفت که این مشکل در طول زمان تأثیر منفی بر تولید کارت های گرافیک بگذارد ، اما آمارها نشان می دهد همه چیز برخلاف انتظار است. بازار کارت گرافیک نه تنها کوچک نشد ، بلکه رشد چشمگیری نیز داشت. بر اساس آمار منتشر شده ، رشد بازار کارت گرافیک در سه ماهه دوم سال 2021 نسبت به سال گذشته 37 درصد و نقطه به 3.4 درصد بوده است. از بین سه تولید کننده پردازنده گرافیکی ، انویدیا و اینتل سریعترین رشد را تجربه کردند و تنها AMD از نظر سهم بازار کارت های گرافیک کاهش یافت.

هیچ نشانه ای از کاهش تولید بازار وجود ندارد

اینتل همچنان با 68.20 share سهم بازار ، 0.1٪ افزایش ، همچنان در خط مقدم بازار GPU قرار دارد. AMD با 16.48٪ سهم بازار و 0.2٪ افت در رتبه دوم قرار دارد و Nvidia با 15.23٪ سهم بازار و 0.06٪ رشد در رتبه دوم قرار دارد. اما از نظر حمل و نقل ، همه شرکت ها افزایش یافته اند. AMD 2.3٪ ، Intel 3.6٪ و Nvidia 3.8٪ رشد کردند. به طور متوسط ​​، کل مبادله کارت های گرافیک در سه ماهه دوم 3.4 درصد نسبت به سه ماهه اول کاهش یافته است ، اما امسال این رقم در حال افزایش است که نشان دهنده رشد بازار کارت های گرافیک است.

رشد بازار کارت گرافیک با وجود کمبود تراشه

به نقل از Jon Peddie Research:

بیش از 123 میلیون کارت گرافیک در سه ماهه دوم منتشر شد. نیمه دوم نیز دوره خوبی برای پردازنده ها بود که موفق شدند حجم تحویل خود را 42 درصد افزایش دهند. میزان GPU های مصرفی سالانه 3.5 درصد افزایش می یابد و تا سال 2025 به 3318 میلیون پردازنده گرافیکی خواهیم رسید. در عین حال ، تعداد کارت های گرافیک 25 درصد افزایش می یابد.

اما به وضعیت فعلی بازار بازی های گرافیکی گوش دهید

البته در بازار ویژه گرافیک بازی ، آمار متفاوت است. Nvidia در حال حاضر 2 درصد افزایش یافته است که 83 درصد از کل بازار بازی ها را تشکیل می دهد. از سوی دیگر AMD تنها بخشی از سهم خود را از دست داد و 17 درصد را حفظ کرد. اگرچه AMD و Nvidia پس از معرفی کارت های گرافیکی جدید خود برای ارائه محصولات با مشکل روبرو هستند ، Nvidia در اینجا بهتر عمل کرده است. این را می توان از نظرسنجی Steam به خوبی درک کرد.

در همین حال ، اینتل به تازگی اعلام کرده که قصد دارد در بازار بازی های گرافیکی با انویدیا و AMD رقابت کند. اینتل می خواهد کارت گرافیک ARC Alchemist را در سه ماهه اول سال 2022 راه اندازی کند. باید منتظر حضور رسمی کارت گرافیک ARC در بازار باشیم و عملکرد آن را در شرایط واقعی ببینیم.

وضعیت بحرانی ناشی از اپیدمی رسوایی کروناویروس در دو سال گذشته همه معادلات بازار را بر هم زده است. “جان پدی رئیس PPR گفت:

پیش بینی ها بر اساس شرایط کوتاه مدت منجر به ارزیابی های ناسازگار و مخدوش در برخی از نقاط شده است که اکنون کاملاً اشتباه بوده است.

رشد بازار کارت گرافیک با وجود کمبود تراشه

وضعیت غیر عادی باقی می ماند

جنسون هوانگ ، مدیرعامل انویدیا درباره آینده بازار گرافیک و زمان عادی شدن شرایط ، حداقل تا سال 2022 هشدار داده است. همچنین گزارشاتی از تاخیر 20 هفته ای در تحویل تراشه ها گزارش شده است. با این حال ، پردازنده های گرافیکی در دو سال گذشته شرایط عجیبی را تجربه کرده اند. از یک سو ، بحران همه گیری ، و از سوی دیگر ، تب استخراج ارزهای رمزنگاری شده با بازار با ناآرامی برخورد کرد. دلیل کمبود و افزایش قیمت کارت های گرافیک با وجود افزایش تولید و گسترش بازار ، ممکن است استفاده از این کارت ها برای تولید کد ارزی باشد.

مطالب مرتبط:

  • کمبود تراشه همچنان ادامه دارد و تولیدکنندگان تراشه مجبور می شوند اولویت های خود را تغییر دهند
  • کارت گرافیک Intel ARC Graphics – Xe Core و XeSS Technologies
  • اینتل کارت های گرافیکی از سری ARC را معرفی می کند – تازه واردان به دنیای گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.