منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • رویای جدید AMD – کاهش 30 برابری مصرف CPU تا سال 2025

رویای جدید AMD – کاهش 30 برابری مصرف CPU تا سال 2025

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

رویای جدید AMD - کاهش 30 برابری مصرف CPU تا سال 2025

سالها بازار پردازنده های اینتل بی رقیب بود و تنها تازه وارد بازار پردازنده های کامپیوتر ، در حالی که AMD ، یک رقیب ضعیف و در حال فروپاشی ، با رهبری و معماری جدید نتوانست روی پای خود بازگردد. تنها با عملکرد خیره کننده خود به اینتل رسید ، اما از نظر عملکرد CPU در برخی زمینه ها از غول آبی پیشی گرفت. هدف بلندپروازانه بعدی AMD در بازار پردازنده ها کاهش مصرف CPU تا 30 برابر در چهار سال آینده است. به نظر می رسد تیم قرمز قصد دارد اینتل را از نظر مصرف CPU شکست دهد. اما چرا این هدف چیزی شبیه به یک رویا است؟ زیرا برای دستیابی به این هدف ، صنعت CPU باید 150٪ پیشرفت بیشتری در سه سال آینده داشته باشد. اتفاقی که تصورش هم سخت است.

کاهش 30 برابری مصرف CPU – هدف جدید تیم قرمزها

اینتل در نسل های اخیر با استراتژی های بعضاً نامناسب در فناوری تولید پردازنده از رقبا عقب افتاده است و این برای برخی از مشتریان اپل قابل قبول نبود. تکنولوژی پیشرفته تر تولید ، در حالی که سرعت پردازنده را افزایش نمی دهد ، اما تأثیر مستقیمی بر مصرف برق دارد. بنابراین هر چه لیتوگرافی پیشرفته تر باشد ، مصرف آن کمتر و البته کارایی آن بیشتر است. اینتل که نتوانست چنین خدماتی را به مشتریان مهمی مانند اپل ارائه دهد ، سالها این مشتری بزرگ را از دست داد. معلوم شد که کوپرتینوس تصمیم گرفت محصولات Mac را با پردازنده های مبتنی بر ARM به جای x86 عرضه کند تا فضای بزرگ دیگری برای بازگشت AMD به بازار باز شود.

کاهش 30 برابری مصرف CPU - هدف جدید تیم قرمزها

AMD به رهبری لیزا سو در سال های اخیر وعده های قابل توجهی به مشتریان خود داده است و امروزه می توان گفت تیم قرمز تقریباً تمام این حرفه ها را انجام داده است. این امر توسط کاربران پردازنده های مشاور که از معماری جذاب ZEN استفاده می کنند ، به خوبی درک شده است. به خصوص که با هر نسل از مشاوران AMD عملکرد این پردازنده ها به مقدار بسیار بالاتری ارتقا یافته است. با این حال ، تیم قرمزها در اینجا متوقف نمی شود. AMD اعلام کرده قصد دارد در کمتر از چهار سال ، بهره وری انرژی پردازنده های Epyc و شتاب دهنده های Instinct AI خود را تا سال 2025 30 برابر افزایش دهد. دستیابی به این هدف به مراکز داده و ابر رایانه ها کمک می کند تا سرعت پردازش بالاتری را بدست آورند ، در حالی که انرژی بسیار کارآمدتری نسبت به راه حل های فعلی مصرف می کنند.

در صورت تحقق رویای AMD میلیاردها کیلووات ساعت انرژی صرفه جویی کنید

اگر AMD بتواند به این هدف بزرگ برسد ، تنها تا سال 2025 میلیاردها کیلووات ساعت انرژی صرفه جویی می کند.به عبارت دیگر ، انرژی مورد نیاز برای یک محاسبه واحد در پردازش های سطح بالا تقریباً 97 کاهش می یابد. اما این امر مستلزم دسترسی به فناوری بسیار پیشرفته است ، در حالی که AMD در حال حاضر بر روی فناوری چیپلت 3D V-Cache کار می کند.

کاهش 30 برابری مصرف CPU - هدف جدید تیم قرمزها

مطمئناً AMD خود از مشکلاتی که برای دستیابی به این هدف بزرگ با آن مواجه است آگاه است و برای دستیابی به این هدف ، باید به فناوری های مدرن تر تراشه سازی دسترسی داشته باشد. اینتل هنوز در بازار پردازنده های سرور بسیار خوب عمل می کند ، اگرچه سهم این شرکت هنوز بسیار کمتر از سهم اینتل است. اما حرکت به چنین سطح بالایی نشان می دهد که AMD قصد متوقف کردن حرکت خود را ندارد ، بنابراین وضعیت باید در 5 سال دیگر تجدید نظر شود.

  • مدیر عامل AMD بازار تراشه ها را پیش بینی می کند – او امیدوار است که وضعیت را در نیمه دوم سال 2022 بهبود بخشد.
  • سهم AMD از بازار پردازنده های سرور به 16 درصد رسیده است – این یک دستاورد مهم برای تیم قرمزها است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.