منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • سازگاری کولرها با پردازنده سوکت AM5 – 170 وات تأیید شد

سازگاری کولرها با پردازنده سوکت AM5 – 170 وات تأیید شد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

سازگاری کولرها با پردازنده سوکت AM5 - 170 وات تأیید شد

طرح هایی برای سوکت AMD آینده اعلام شده است که سازگاری کولرها را با سوکت AM5 (یا LGA 1718) اعلام می کند. با توجه به تجسمات از TtLexington آخرین سوکت Red Team که راه اندازی شد ، بدیهی است که با کولرهای گازی AM4 فعلی سازگار است. طراحی سوکت با مکانیسم نگهدارنده آن قبلاً توسط ExecutableFix ارائه شده بود. افشاگری جدید در واقع اطلاعات قبلی را تأیید می کند.

 • نمودارهای Navi 31 و Navi 33 بر روی پلتفرم ROCm فهرست شد
 • سهم بازار پردازنده های AMD به نزدیک 17 درصد رسید – بالاترین سطح از سال 2006
 • سوکت AMD AM5 در جدیدترین تصاویر با طرح 1718 پین یافت شد

سازگاری کولرها با سوکت AM5

سازگاری کولرها با سوکت AM5
سازگاری کولرها با سوکت AM5

علاوه بر این ، برگه اطلاعات فاش شده همچنین قدرت حرارتی مدلهای سوکت AM5 آینده را تأیید می کند. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، مدل های AMD Raphael نیز با توان خروجی 120 و 170 وات در دسترس هستند ، در حالی که مدل های 170 واتی به کولرهای مایع 280 میلی متری نیاز دارند. کلاس 120 واتی نیز جدید خواهد بود و بزرگنمایی 15 واتی را نسبت به مدل های رده بالای AM4 فعلی نشان می دهد.

سازگاری کولرها با سوکت AM5

معماری Zen 4 از فناوری TSMC 5 نانومتری استفاده می کند ، در حالی که تراشه IOD بر اساس فناوری TSMC 6 نانومتری طراحی شده است. بدیهی است که معماری جدید باید بیش از 20 درصد بهبود IPC را ارائه دهد که مطابق شایعات قبلی است (25 درصد بهبود دستورالعمل های ساعت). پردازنده های Zen 4 با تراشه های 8 هسته ای همچنان در دسترس خواهند بود و ما انتظار داریم که 50٪ بهبود عملکرد نسبت به Zen 3 داشته باشیم. شایعه شده است که Zen 4 از دستورالعمل AVX 512 پشتیبانی می کند ، اما باید ببینیم آیا این ویژگی وجود دارد یا خیر پیاده سازی شده و برای تراشه های مصرف کننده. اینتل این کار را انجام داده است و اگرچه ما تنها با حجم کمی از کار شاهد افزایش چشمگیر عملکرد هستیم ، اما مصرف برق بسیار زیاد است. پیاده سازی AMD ممکن است متفاوت باشد ، اما در حال حاضر انتظار می رود این ویژگی محدود به تراشه های EPYC Genoa باشد.

پردازنده AMD AM5 در جدیدترین تجسمات

همچنین ذکر شده است که سری رافائل احتمالاً حداکثر پرچمدار 16 هسته ای در زمان راه اندازی خواهد داشت. ما شنیده ایم که Red Team می تواند تعداد هسته های سیستم عامل خود را افزایش دهد ، اما MLID کاملاً مطمئن نیست. اگر تعداد هسته ها از 16 عدد بیشتر باشد ، به معنای پردازنده با سه تراشه است که با توجه به اندازه بسته Raphael ، ظاهر مناسبی ندارد. همچنین ، پردازنده با هسته های بیشتر احتمالاً بیش از 1000 دلار است.

برخی از مشخصات مورد انتظار سری Rapahel Zen 4

 • معماری جدید Zen 4 (IPC و بهبود معماری)
 • فناوری جدید 5 نانومتری برای تولید اصلی و 6 نانومتر برای ورودی / خروجی
 • از پلت فرم AM5 با سوکت LGA 1718 پشتیبانی می کند
 • پشتیبانی از حافظه دو کاناله DDR5
 • 28 خط PCI Express Gen 4.0
 • قدرت گرمایش 105 تا 120 وات (نمونه ویژه با 170 وات)

از نظر پلتفرم ، مادربردهای AM5 از سوکت LGA 1718 استفاده می کنند که احتمالاً برای مدت طولانی در بازار خواهد بود. این پلتفرم از حافظه DDR5 5200 ، حداکثر 28 خط PCI Express Gen 4.0 ، قابلیت های بیشتر NVMe 4.0 و USB 3.2 و احتمالاً USB 4.0 پشتیبانی می کند. در حال حاضر انتظار می رود پلتفرم AM5 جزئیات بیشتری را در اوایل سال 2022 دریافت کند ، زیرا APU های رامبراند احتمالاً همزمان در پلت فرم دسکتاپ معرفی می شوند. با این حال ، پردازنده های Raphael بدیهی است که تا پایان سال 2022 عرضه می شوند.

پردازنده AMD

پردازنده های رومیزی رافائل را می توان با گرافیک RDNA 2 ادغام کرد ، بنابراین محدوده مصرف کننده AMD از گرافیک یکپارچه مشابه خط اینتل پشتیبانی می کند. همانطور که گفته شد ، این پردازنده ها تا پایان سال 2022 در دسترس نخواهند بود و این زمان بسیار طولانی است. در این صورت ، شاهد رقابت آنها با نسل سیزدهم پردازنده های رومیزی Intel Raptor Lake خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.