فرآیند توسعه وب سایت: راهنمای گام به گام

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
فرآیند توسعه وب سایت: راهنمای گام به گام


خلاصه: وب سایت چهره کسب و کار است. در سال‌های اخیر، توسعه یک وب‌سایت و آگاه کردن مشتریان در مورد تعدادی از چیزها، بیشتر به یک ضرورت تبدیل شده است تا لوکس. از صفحه درباره ما گرفته تا اخبار کسب و کار، وب سایت شامل جنبه های بسیاری است. به همان اندازه که کسب و کارها نیاز به تمرکز بر انتقال کار خود در این فضای دیجیتالی دارند، باید در نظر داشته باشند که قسمت پشتی و جلوی وب سایت را دست نخورده نگه دارند. همه چیز با فرآیند توسعه وب شروع می شود. توسعه وب چیست، چگونه طراحی و نگهداری می شود، همه چیز در این وبلاگ توضیح داده شده است. پس با دقت بخوانید

به ایجاد یک وب سایت فکر می کنید؟ یا بهترین آژانس های توسعه وب را برای ساخت وب سایت خود بررسی کنید؟ بدون شک، آنها چیزهای مهمی هستند، اگرچه درک فرآیند توسعه وب باید در اولویت اول شما باشد، جدای از انتخاب شرکت های توسعه وب عالی برای پروژه خود.

علیرغم آنچه که عقل مرسوم در مورد یک وب سایت می گوید، این نشان دهنده یا هویت آنلاین کسب و کار شما است. بیش از محتوای وب، طراحی UX یا اهداف نهایی شما، روند توسعه وب سایت شما حیاتی است. برای اینکه به شما بگوییم، فرآیند توسعه وب سایت شامل ایجاد وب سایت شما و نگهداری از آن است.

با این حال، ما به جزئیات تعریف آن خواهیم پرداخت، اما درک می کنیم که این فرآیند چیزی است که نمی توانید در مورد آن مصالحه کنید. برای شروع، در نظر بگیرید که عمر کسب و کار شما به آن بستگی دارد.

حال، بدون اتلاف وقت زیاد در یک مرور کلی از مفهوم، اجازه دهید وارد جزئیات شویم.

محتوا

 • توسعه وب دقیقا چیست؟
 • انواع توسعه وب
 • چرخه عمر توسعه وب چیست؟
 • مراحل فرآیند توسعه وب سایت

توسعه وب دقیقا چیست؟

اصطلاح توسعه وب سایت به فرآیند توسعه وب سایت اشاره دارد. حتی بچه ها هم این را می دانند، درست است؟ اما آنچه آماتورها می دانند این است که یک وب سایت از جزئیات یک وب سایت تشکیل شده است، در حالی که متخصصان یا حدس دهندگان تحصیل کرده یک وب سایت را به عنوان “مجموعه صفحات وب” ارائه می دهند. این شامل همه چیز از تجارت گرفته تا خدمات آن و حتی تسهیلات تجارت الکترونیکی است که در آن خرید و فروش اتفاق می افتد! اکنون این فضای دیجیتالی ایجاد شده است تا دید کاملی از کسب و کار به مشتریان ارائه دهد.

نه اینکه حرف شما را قطع کنم، اما آیا می دانستید که تا سال 2022، بیش از 29.7 درصد از کسب و کارها در سراسر جهان از قبل حضور آنلاین خود را از طریق وب سایت ها ایجاد می کنند؟

درصد کسب و کار انجام شده وب سایت آنلاین

آمار جالبی بود! خوب، برگردیم به همان جایی که متوقف کردیم.

از دیدگاه صاحب کسب و کار، وب سایت شما باید دارای موارد زیر باشد:

 • عنوان و زیرنویس
 • تصاویر
 • مشخصه
 • جهت یابی
 • فراخوان اولیه برای اقدام
 • اثبات اجتماعی
 • محتوای وب
 • اطلاعات تماس با ما
 • منابع دیگر

همه آنها برای جذب، حفظ و جذب مشتریان ساخته شده اند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه کسی وب سایت شما را می سازد یا چگونه انجام می شود؟ اگر آن را انجام ندهی، بیایید در بخش های بعدی در مورد آن بیشتر بیاموزیم.

انواع وب سایت

تیم توسعه وب حرفه ای شما ممکن است این سوال را بپرسد که “چه نوع وب سایتی می خواهید؟” نوع در اینجا به این اشاره دارد که آیا شما به یک وب سایت ایستا یا پویا نیاز دارید. دقیقاً منظور آنها چیست و تفاوت آنها در خطوط زیر توضیح داده شده است:

1. وب سایت استاتیک

در وب سایت های ایستا، نمی توانید صفحات وب را هر چند وقت یکبار که دوست دارید تغییر دهید. اگر می‌خواهید تمام محتوا یا تنها قسمت کوچکی از آن را تغییر دهید، ویرایش دستی کد مورد نیاز است. سپس صفحات ویرایش شده به سرور ارسال می شوند.

توسعه دهندگان وب سایت های ثابت را با استفاده از HTML، CSS و جاوا اسکریپت ایجاد می کنند که به آنها زبان های اسکریپت نیز گفته می شود. بخش خوب در مورد وب سایت های استاتیک؟ آنها سریعتر بارگیری می شوند، به بودجه کم و زمان توسعه کمتری نیاز دارند.

2. وب سایت پویا

وب سایت های پویا به سرعت تغییرات سرور را می پذیرند. هر بار که صفحات وب بارگذاری می شوند صفحات جدیدی ایجاد می شوند. در مقایسه با وب سایت های استاتیک، وب سایت های پویا با استفاده از PHP، Node.js، JSP و ASP.NET ساخته می شوند. به آنها زبان سرور نیز می گویند. آنها بسیار کارآمدتر از وب سایت های استاتیک هستند، به همین دلیل گران هستند و از یک فرآیند توسعه زمان بر پیروی می کنند.

بنابراین زمانی که سعی می کنید بفهمید چه نوع وب سایتی را باید انتخاب کنید، ابتدا نیازهای کسب و کار خود را در نظر بگیرید.

نکته حرفه ای: اگر نگران آگاهی از برند و حضور آنلاین کسب و کار خود هستید، یک وب سایت ثابت ایجاد کنید.

انواع توسعه وب

1. سمت سرور

سمت سرور قسمت پشتی وب سایت است. به آن به عنوان پشت صحنه یک وب سایت فکر کنید که در آن پایگاه داده ها و سرورها مدیریت می شوند و جزء منطقی نقش اصلی را ایفا می کند. کاربران وب سایت نمی توانند آن را ببینند. همچنین، فقط به شما یادآوری می کنیم که بدون تیم توسعه پشتیبان ماهر، وب سایت شما مجموعه ای از صفحات وب خالی خواهد بود که نمی توانند کار کنند.

2. از سمت مشتری

به آن قسمت جلویی وب سایت می گویند که در آن چیزها برای چشم کاربر قابل مشاهده است. طراحی وب سایت به صورت بصری در اینجا ارائه شده است. CSS، HTML و JavaScript زبان‌های اصلی هستند که توسعه‌دهندگان برای ایجاد یک تجربه کاربری استثنایی از طریق صفحات وب واکنش‌گرا استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید، بدون طراحی UI/UX خوب، نمی توانید مشتریان را جذب یا حفظ کنید.

3. پشته کامل

Full-stack ترکیبی از توسعه frontend و backend است. اینجاست که کل فرآیند توسعه وب تعریف می شود! شما می توانید وظایف و فناوری های ترکیبی مورد استفاده در چرخه توسعه وب سایت را در یک پشته کامل انجام دهید.

نیاز به مشاوره حرفه ای دارید؟ یک توسعه دهنده وب سایت یا مهندس تمام وقت استخدام کنید که در طراحی UI/UX، میزبانی سرور، کدنویسی مرورگر و همچنین دستکاری پایگاه داده تجربه داشته باشد. می توانید مقاله قبلی نوشته شده ما را در مورد چرایی استخدام توسعه دهندگان اختصاصی وب سایت برای درک اهمیت داشتن یک تیم ماهر از توسعه دهندگان بررسی کنید.

چرخه عمر توسعه وب چیست؟

چرخه عمر توسعه وب سایت استانداردی است که تنظیم می کند یا بهتر است بگوییم شما را راهنمایی می کند تا یک طراحی وب یا وب سایت بی نقص و با کیفیت بالا بسازید. همچنین می توان آن را طرح کلی از کارهایی که برای تکمیل توسعه وب در زمان مقرر باید انجام داد نامید!

در ادامه روند توسعه وب‌سایت کاملی که همیشه به دنبال آن بودید، در اینجا آمده است.

مراحل فرآیند توسعه وب سایت

قبل از پرداختن به جزئیات فرآیند توسعه، یک چیز مهم باقی می ماند – برنامه توسعه وب سایت. با شروع توسعه، باید ذهن خود را حول هزینه ها و زمان توسعه وب بپیچید. بهترین کار این است که یک برنامه زمان بندی توسعه وب سایت ایجاد کنید تا با زمان خود برای بازاریابی هماهنگ باشید. برای ایجاد یک جدول زمانی، کارها را اضافه کنید و نقاط عطف را تعیین کنید.

نکته حرفه ای: سعی کنید یک نمودار گانت برای تجسم بهتر برنامه ریزی پروژه ایجاد کنید. برای درک شما، در اینجا یک تصویر مرجع از اینکه نمودار گانت شما چگونه به نظر می رسد آورده شده است.

برنامه توسعه وب سایت
منبع: نرم افزار XB

با توجه به اینکه قبلاً شرکت توسعه دهنده وب مناسب برای پروژه خود را پیدا کرده اید، مطمئن شوید که تمام این مراحل در نقشه راه فرآیند توسعه تعریف شده است!

1. نیازهای خود را بشناسید

این عملاً یک مرحله جمع آوری اطلاعات است. تیم شرکت های حرفه ای طراحی وب چند سوال از شما می پرسند تا در مورد نیازهای کسب و کار شما بیشتر بدانند. نیازهای مشتری به دقت مطالعه می شود، هدف سایت مشخص می شود و اهداف سایت مشخص می شود.

2. در مورد بازار خود تحقیق کنید

این مرحله شامل تحقیق در مورد مخاطب هدف است. یادگیری جمعیت شناسی، علایق و عادات مخاطبان به ایجاد بهترین وب سایت کمک می کند. همچنین، طراحان دوست دارند با محتوای وب که انتظار دارید در وب سایت قرار دهید آشنا شوند، زیرا محتوا و طراحی به هم مرتبط هستند!

3. برنامه ریزی

با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در مراحل یک و دو، زمان آن رسیده که جزئیات را جمع آوری کرده و یک برنامه توسعه وب سایت ایجاد کنید. در اینجا نقشه سایتی ایجاد می شود که موضوعات کلیدی وب سایت را نشان می دهد. نقشه سایت به شکل زیر است:

نقشه سایت برنامه ریزی توسعه وب سایت

این نقشه مشخص می کند که چه محتوایی به همراه ساختار ناوبری وب سایت به کجا می رود.

4. طراحی

طراحی یکی از مهمترین مراحل فرآیند توسعه وب سایت است. در این مرحله، رنگ‌های لوگو و برند روی وب‌سایت اعمال می‌شود تا آن را برای کسب‌وکار منحصربه‌فرد کرده و هویت برند را تقویت کند. یک یا چند نمونه اولیه برای باز نگه داشتن گزینه ها برای انتخاب نهایی ایجاد می شود. نمونه اولیه معمولاً یک تصویر ثابت است که نمای نهایی کل وب سایت را نشان می دهد.

این جایی است که شرکت توسعه وب شما از طریق ایمیل، همکاری، به اشتراک گذاری اسناد و غیره ارتباط بیشتری برقرار می کند. به یاد داشته باشید که تبادل ایده در اینجا بسیار مهم است، مانند پیدا کردن یک شرکت طراحی وب خوب. پس هر چه زودتر طوفان فکری را شروع کنید.

همچنین بخوانید: روندهای مدرن طراحی وب که در سال 2022 شما را تحت تأثیر قرار می دهد

5. تولید محتوا

محتوا در این مرحله نوشته و گردآوری می شود. تولید محتوا معمولاً با وظایف دیگر همپوشانی دارد، اما مهم نیست که در اینجا هیچ مصالحه ای وجود ندارد! ماهیت کسب و کار شما در کلمات نشان داده می شود. بنابراین، شما باید از طریق متن با قالب بندی مناسب، فراخوان ها و غیره با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. ایجاد عناوین جذاب، ویرایش متن و گردآوری همه چیز به زمان و تلاش نیاز دارد. بنابراین وظیفه شما این است که محتوای کامل وب سایت را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهید تا بتوانند به راحتی آن را به وب سایت منتقل کنند.

6. توسعه

طراحی و محتوا در این مرحله آماده است. بنابراین، برای زنده کردن تصاویر استاتیک خود، توسعه وب سایت با استفاده از HTML/CSS از اینجا شروع می شود! زبان ها بسته به نیاز و پیچیدگی وب سایت انتخاب می شوند. با این حال، ابتدا صفحه اصلی توسعه داده می شود. پس از آن، یک “پوست” برای صفحات وب داخلی ایجاد می شود.

Shell قالبی است که حاوی محتوا و منوی اصلی وب سایت است. پس از تکمیل توسعه وب، کل فرآیند به مراحل کلیدی نهایی – آزمایش و استقرار حرکت می کند!

7. تست و رفع اشکال

زمانی که محتوا و تصاویر در جای خود قرار گرفتند، آزمایش شروع می شود. هر صفحه وب آزمایش می شود تا اطمینان حاصل شود که پیوندها کار می کنند و وب سایت برای نمایش صحیح در مرورگرها یا دستگاه های مختلف بهینه شده است. عناوین و توضیحات صفحات وب نیز برای اطمینان از عملکرد شگفت‌انگیز و تأثیر بیشتر بر موتورهای جستجو آزمایش می‌شوند.

هنگامی که به نظر می رسد همه چیز سر جای خود است و شما (مشتری) وب سایت را تأیید می کنید، وقت آن است که برنامه را راه اندازی کنید یا به سادگی آن را فعال کنید!

8. نگهداری و پشتیبانی

هنگامی که وب سایت در شبکه جهانی وب فعال می شود، تعمیر و نگهداری منظم انجام می شود. تست کاربر بر روی محتوا و ویژگی های جدید انجام می شود. تعمیر و نگهداری منظم انجام می شود تا قابلیت استفاده وب سایت را آزمایش کند و مانند یک دستگاه تازه روغن کاری شده به خوبی کار کند! همچنین درهای جدیدی را برای بهبود و توسعه باز می کند!

نتیجه:

به طور کلی، توسعه وب سایت یک کار خسته کننده است! بدون شک، فردی که از کل فرآیند آگاهی ندارد یا کمتر می تواند طعمه راهنمایی های نادرست شود. در نهایت، این در دراز مدت خود را نشان می دهد و کسب و کار شما را نابود می کند. ما این را نمی‌گوییم تا شما را بترسانیم، بلکه به شما بگوییم که پیدا کردن توسعه‌دهندگان وب مناسب برای پروژه‌تان چقدر مهم است.

طبق تجربه ما، بهتر است طراحی و توسعه وب را برون سپاری کنیم! با برون سپاری بهترین استعدادها در هنگام توسعه وب سایت خود، پروژه خود را از دیگران جلوتر بگیرید. Psst! برون سپاری همچنین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه کافی برای ساختن یک برند بهتر و کسب درآمد میلیونی می شود!

پست فرآیند توسعه وب سایت: راهنمای گام به گام اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.