مرحله تحلیل نیازمندی های SDLC چیست؟ راهنمای تفصیلی

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
مرحله تحلیل نیازمندی های SDLC چیست؟ راهنمای تفصیلی


دیجیتالی شدن تقریباً هر فرآیند و عملیات تجاری به سادگی به این معنی است که امروزه همه چیز دارای یک ابزار نرم افزاری است و به روشی خودکار شده است. چه نرم افزار را به مشتریان بفروشید و چه آن را برای راه اندازی کسب و کار خود توسعه دهید، به سادگی نمی توانید از چرخه حیات توسعه نرم افزار (SDLC) اجتناب کنید.

برای خریداران و شرکت‌های توسعه نرم‌افزار، مرحله نیازمندی‌های SDLC از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مرحله‌ای است که در آن پایه نرم‌افزار نه تنها مشخص می‌شود، بلکه جزئیات نیز مشخص می‌شود.

محتوا

 • مرحله مورد نیاز SDLC چیست؟
 • اهمیت مرحله نیاز در چرخه عمر توسعه نرم افزار
 • فرآیند تحلیل نیازمندی ها در توسعه نرم افزار
  • جمع آوری نیازمندی ها
  • تجزیه و تحلیل جمع آوری نیازمندی ها
  • اسناد تجزیه و تحلیل
  • تبدیل اهداف تجاری به ویژگی های نرم افزاری

مرحله مورد نیاز SDLC چیست؟

مرحله نیاز جایی است که شما پایه نرم افزار خود را می سازید. قبل از قرار گرفتن در لیست کوتاه شرکت‌های توسعه نرم‌افزار، مهم است که روی مرحله نیاز کار کنید، زیرا با مشاهده این سند و کار مهم، تیم توسعه نرم‌افزار اختصاصی می‌دانند که روی چه چیزی کار خواهند کرد. بدون مستندسازی فاز الزامی، حتی بهترین شرکت توسعه نرم‌افزار دریایی در مورد وظیفه خود سردرگم خواهد شد.

ابتدا باید نیازهای تجاری مورد انتظار خود را از نرم افزار سفارشی فهرست کنید. به عبارت دیگر، این چیزی است که انتظار دارید تیم توسعه نرم افزار از راه دور روی آن کار کنند. مثلا،

 • کاربران هدف شما چه کسانی هستند؟
 • آنها چه انتظاری دارند؟
 • کدام ناحیه از درد شما را آزار می دهد؟
 • با چه مشکلاتی روبرو هستند
 • نرم افزار شما چگونه آنها را حل می کند و در نهایت،
 • نرم افزار چگونه کار خواهد کرد

پس از تهیه فهرستی از تمام نیازهای تجاری، تیم های توسعه نرم افزار اختصاصی و سایر اعضای ارشد تیم های مدیریتی آن را بررسی می کنند تا به طور عمیق در مورد آن بحث کنند. سپس با تجزیه و تحلیل هر مورد و در نظر گرفتن امکان سنجی، فهرست را نهایی می کنند.

پس از تصمیم گیری در مورد امکان سنجی و تایید، لیست به تیم دیگر مانند طراح منتقل می شود. تیم طراحی با مشاهده ویژگی های مورد نیاز مشتری، الزامات خود را تعیین می کند.

به طور کلی، هر تیم و عضو تیم باید مستندات مرحله مورد نیاز را طی کنند تا دو سنت خود را در آن داشته باشند که در نهایت به سرعت توسعه نرم افزار کمک می کند زیرا همه از هدف مشترک آگاه هستند.

چه کسی در مرحله الزامات SDLC شرکت دارد؟

در حالت ایده‌آل، هر فردی که احتمالاً در فرآیند توسعه نرم‌افزار مشارکت دارد، باید مرحله الزامات SDLC را در نظر بگیرد. با این حال، از یک شرکت توسعه نرم افزار به شرکت دیگر و سلسله مراتبی که در سازمان خود دارند بستگی دارد و متفاوت است.

اهمیت مرحله نیاز در چرخه عمر توسعه نرم افزار

بزرگ‌ترین اما رایج‌ترین عامل اختلاف در اکثر برون‌سپاری‌های توسعه نرم‌افزار، شکاف یا تفاوت بین آنچه انتظار می‌رود و آنچه ارائه می‌شود است. برای خریداران، همیشه “کمتر” و برای ارائه دهندگان خدمات، فقط “کامل” است.

انتظار در مقابل واقعیت

دلیل آن سوء تفاهم است که ممکن است به دلیل نقص در ارتباطات یا روایت تاریک از اهداف تجاری منتقل شده باشد. در نهایت، خریداران در سرما کنار گذاشته می شوند و می تواند تأثیر منفی بر شهرت شرکت توسعه نرم افزار سفارشی بگذارد. هر دو طرف باید در مقطعی به توافق برسند و تجارت و انتظارات خود را به خطر بیاندازند.

با مرحله تجزیه و تحلیل نیاز موجود در چرخه عمر توسعه نرم افزار، آسان تر است و نوعی توافق خطاناپذیر برای هر دو طرف است. ارائه دهنده خدمات و خریدار برای تعیین اینکه محصول نرم افزاری نهایی چه خواهد بود. این به این دلیل است که در مرحله نیاز، اسناد نیازمندی‌های معقول محصول را ذکر می‌کند که با پشته فناوری مناسب مطابقت دارد و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار تخصصی باید در شرایط و محدوده‌های از پیش تعریف‌شده کار کنند.

فرآیند تحلیل نیازمندی ها در توسعه نرم افزار

برای هر چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC)، مرحله نیاز اولین گام به سوی ابهام است. این یک مرحله ضروری است، زیرا بازتاب آزمایش پذیرش است، که برای پذیرش کاربر نهایی بسیار مهم است. در اینجا فرآیند کامل تجزیه و تحلیل نیازمندی ها و مرحله جمع آوری SDLC آمده است –

جمع آوری نیازمندی ها

همچنین به عنوان استخراج شناخته می شود، جمع آوری نیازمندی های توسعه نرم افزار با تجزیه و تحلیل نیاز دنبال می شود تا کارشناسان فناوری بتوانند به سمت آزمایش امکان سنجی حرکت کنند و برخی از اهداف را تغییر دهند تا افکار به یک محصول واقعی تبدیل شوند.

تکنیک جمع آوری شامل مطالعه دقیق آنچه مشتریان نیاز دارند است. با این حال، امکان قرار دادن پرسشنامه نظرسنجی برای هر مشتری و گرفتن بازخورد وجود ندارد. بنابراین، الزامات یک محصول، ابزار یا اهداف به ذینفعانی داده می‌شود که بر محصول تأثیر می‌گذارند یا با کاربران نهایی آشنا هستند.

ذینفعان می توانند مهندسان کیفیت نرم افزار یا حتی گاهی اوقات آژانس های شخص ثالث یا فروشندگانی باشند که به شما در ایجاد الزامات پروژه کمک می کنند. علاوه بر این، می‌توانید توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یا برنامه‌نویسان و مدیران پروژه‌ای را که تجربه زیادی در مورد محصول مشابه دارند، وارد کنید.

از طرف دیگر، برخی از شرکت‌هایی که بودجه بهتری دارند، ممکن است کارشناسان حوزه را از صنعت خاصی که محصول نرم‌افزاری در آن ساخته می‌شود، استخدام کنند. و برای این کار، داشتن دانشی از توسعه نرم افزار مفید خواهد بود.

یکی دیگر از روش‌های خوب توسعه نرم‌افزار برای جمع‌آوری نیازمندی‌های چرخه عمر توسعه نرم‌افزار، گرفتن منابع معتبر و ملموس از موارد استفاده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که موارد استفاده ممکن است به شما ایده ای درباره نحوه عملکرد نرم افزار در ورودی کاربر ندهد. در عوض، به سادگی به شما نشان می دهد که چه چیزی از ورودی کاربر انتظار می رود.

از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که افزودن وظایف امنیتی در مرحله نیازمندی‌ها مثمر ثمرتر از وابستگی به کد ناامن از نرم‌افزاری است که قبلاً توسعه داده شده است.

تجزیه و تحلیل جمع آوری نیازمندی ها

پس از جمع‌آوری الزامات برای چرخه عمر توسعه نرم‌افزار، اعضای تیم و سایر همکاران به طوفان فکری می‌پردازند تا امکان‌سنجی و روند اقدام را بتوان اجرا کرد. تمامی مسائل و ابهامات توسط کارشناسان روشن می شود تا تجزیه و تحلیل کامل شود. مرحله تجزیه و تحلیل به دلایل زیر اهمیت خود را در مرحله نیاز SDLC دارد:

 • امکان مشاهده و بررسی نظرات مشتریان وجود دارد
 • نظر خریداران در مورد بازخورد مشتری ممکن است متفاوت باشد. برنامه نویسان توسعه دهنده نرم افزار می توانند آن را بیشتر ارزیابی کنند تا از نظر فنی امکان پذیر شود
 • تجزیه و تحلیل مراحل اولیه به همه افراد درگیر در SDLC کمک می کند تا ایده روشنی از نحوه شکل گیری محصول داشته باشند
 • وضوح کلید موفقیت است – با این تحلیل، همه در یک صفحه قرار دارند

اسناد تجزیه و تحلیل

اسناد تجزیه و تحلیل

آنچه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد باید به شکلی بدون ابهام مستند شود. چندین نوع الزامات توسط تجزیه و تحلیل الزامات SDLC انجام می شود. بیایید چند مورد از آنها را ببینیم.

مشخصات مشتری در مرکز باقی می ماند زیرا بقیه تابع عامل اصلی هستند.

مشخصات مشتری: اینجاست که مشخصات کاربر نهایی یا مشتری مشخص و تحلیل می شود. مهم است که هر نیازی را برآورده کنید و به ذینفعان بفهمانید که اهمیت بازخورد مشتری برای رونق کسب و کار چیست.

معماری نرم افزار: الزامات معماری نرم افزار در مراحل SDLC شامل ذکر لایه های مختلف خدمات کاربردی به همراه سیستم عامل ها و کل زیرساخت معماری می باشد.

طراحی نرم افزار: در مراحل طراحی SDLC باید هر جزء که به طور قابل توجهی بر طراحی کلی نرم افزار از نظر رابط کاربری تأثیر می گذارد ذکر شود. در طراحی باید رابط کاربری و تاثیر آن بر UX (تجربه کاربری) ذکر شود. طراحی با دقت مورد بررسی و نهایی قرار گرفته است زیرا این طرحی است که موفقیت محصول را به ارمغان می آورد.

ویژگی مورد نیاز: نیازمندی‌های عملکردی که مستقیماً از بازخورد یا مشخصات مشتری مشتق شده‌اند، به ذینفعان دید واضح و درک درستی از اینکه ویژگی‌ها چگونه نرم‌افزار را به سمت پایین‌تر هدایت می‌کنند، می‌دهد.

رابط کاربری: این نیاز خاص، رابط کاربری را که چهره ابزار نرم افزار است، مشخص می کند. چنین الزاماتی در ابزارهای مدیریت نیازمندی های توسعه نرم افزار ثبت می شود. می توانید یک ابزار حرفه ای آماده (که توسط IBM ارائه می شود) تهیه کنید یا می توانید ابزار سفارشی خود را برای صرفه جویی در هزینه توسعه دهید.

تبدیل اهداف تجاری به ویژگی های نرم افزاری

الزامات کسب و کار معمولا مشتری مدار هستند، به عنوان مثال. آنچه مشتریان هدف می خواهند آنها اهداف تجاری محور هستند که در آن کسب و کارها به طور کامل بر رشد کسب و کار خود از طریق ویژگی ها و پاداش های بسیار رضایت بخش مشتری تمرکز می کنند.

با این حال، زمانی که نیازهای تجاری باید به نیازمندی های نرم افزاری تبدیل شوند، یک مانع فنی یا آنچه می توانیم بگوییم محدودیت های فنی وجود دارد. بنابراین، اهداف کسب و کار به اجزای مختلف تقسیم شده و مشخصات فنی و رویکرد آنها به طور کامل مورد توجه قرار می گیرد. این فرآیند از طریق مراحل ساده زیر انجام می شود –

 • اهداف تجاری خاص مشتری را به یک داستان دقیق کاربر تقسیم کنید
 • یک نمودار جریان طراحی کنید که اقدامات مختلف مورد نیاز برای تکمیل اهداف را نشان می دهد
 • ارائه مشخصات فنی و شرایط تکمیل هر هدف یا داستان
 • ساخت وایرفریم و نمودار برای اطمینان از گردش کار صاف و بدون ابهام اجزا و مراحل مختلف
 • تعریف و تفکیک الزامات غیرعملکردی از مشخصات یا اهداف تجاری

چگونه باید پایان یابد؟

تجزیه و تحلیل نیازمندی‌ها برای توسعه نرم‌افزار قلب هر مدل SDLC است، بنابراین مهم است که هیچ موضوع یا مشکلی را که در مرحله ساخت و ساز نیاز مطرح می‌شود از دست ندهید. اگر آن را از دست بدهید، در طول فرآیند توسعه نرم افزار برای شما یک دست و یک پا هزینه خواهد داشت.

پست مرحله تحلیل نیازمندی های SDLC چیست؟ راهنمای دقیق برای اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.