مرحله توسعه در فرآیند SDLC چیست؟


SDLC مخفف چرخه حیات توسعه سیستم یا نرم افزار است و ستون فقرات هر محصول دیجیتال، نرم افزار، وب سایت یا برنامه تلفن همراه است. این مرحله نه تنها برای مهندسان نرم افزار، توسعه دهندگان و طراحان نرم افزار، بلکه برای صاحبان محصول نیز مهم است. افراد تجاری که در نهایت یک محصول سفارشی دریافت خواهند کرد.

مشابه اسناد RFP، برای همه ذینفعان مهم است که از مرحله توسعه SDLC نیز آگاهی داشته باشند تا بتوانند از کیفیت محصول دیجیتال اطمینان حاصل کنند.

محتوا

 • مرحله توسعه SDLC چیست؟
 • مرحله توسعه SDLC
 • اهداف مرحله توسعه SDLC
 • نقش ها و مسئولیت های توسعه دهندگان نرم افزار در مرحله توسعه
 • کلید RACI
 • چه وظایفی پس از مرحله توسعه تکمیل می شود؟
 • مزایای نتایج مرحله توسعه

مرحله توسعه SDLC چیست؟

تمام توسعه نرم افزار (محصول دیجیتال) را می توان به چند مرحله تقسیم کرد که با جمع آوری نیازمندی ها شروع می شود و با پیاده سازی و نگهداری محصول نرم افزاری ساخته شده خاتمه می یابد. برای هر مرحله، مستندات توسعه نرم افزار ارائه می شود تا محصول با اهداف تجاری همسو شود. در اینجا شش مرحله اصلی SDLC وجود دارد –

جمع آوری ملزومات: در این مرحله از SDLC، تمام الزامات توسعه نرم افزار جمع آوری شده و با اهداف تجاری ترسیم می شود. یک طرح (که در مورد چگونگی محصول نرم افزاری صحبت می کند) ایجاد و مستند می شود.

طرح: در مرحله طراحی، طراحی محصول نرم افزاری انجام می شود. طراحان UI/UX بر ساخت بهترین UI/UX تمرکز می کنند تا محصول را جذاب و استفاده آسان کنند.

توسعه: این هسته اصلی چرخه عمر توسعه نرم افزار است. پشته فن آوری امن است و تمام منابع لازم برای این مرحله حیاتی از توسعه نرم افزار در محل نگهداری می شوند. بعداً در مورد این مرحله به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

QA و تست: پس از ساخته شدن محصول نرم افزاری، تضمین کیفیت از طریق مطالعه عمیق شیوه های کدگذاری به دست می آید. ابزارهای قدرتمندی برای آزمایش کارایی و قابلیت استفاده از نرم افزار استفاده می شود.

پیاده سازی: مرحله نهایی توسعه نرم افزار با استقرار محصول در یک پلت فرم خاص یا محیط از پیش تعریف شده به پایان می رسد. این محصول به صورت رسمی عرضه شده و آماده استفاده توسط علاقه مندان یا کاربران تعیین شده می باشد.

حمایت کردن: این یک توسعه فرآیند SDLC است که در آن پشتیبانی برای حفظ عملکرد محصول ارائه می شود. پشتیبانی همچنین شامل به روز رسانی های منظم و رفع اشکال در صورت وجود خواهد بود.

مرحله توسعه SDLC

همانطور که قبلا ذکر شد، بخش یا ستون اصلی همه توسعه نرم افزار، مرحله توسعه است که در آن شیوه های کدگذاری استاندارد توسط توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار دنبال می شود. مرحله توسعه، نوشتن واقعی یک برنامه نرم افزاری است و با پیروی از دستورالعمل های SDLC، می توانید تغییرات کد را حتی در آینده پیگیری کنید. این مرحله برای دستیابی به هدف و هدف تجاری محصول دیجیتال بسیار مهم است.

اهداف مرحله توسعه SDLC چیست؟

تیم توسعه نرم افزار اختصاصی از شیوه های کدنویسی و مستندسازی استاندارد پیروی می کند. تیم از مستندات کامل مرحله توسعه قدردانی و پشتیبانی خواهد کرد زیرا به آنها کمک می کند محصول و برنامه ریزی آن را درک کنند. این یک منبع ضروری برای هر توسعه‌دهنده نرم‌افزاری (در حال حاضر یا در آینده) است که شما را در فرآیند طراحی و توسعه یک محصول نرم‌افزاری و زمان‌بندی راهنمایی کند. در اینجا اهداف مرحله توسعه SDLC آمده است –

 • بیایید یک سیستم بی عیب و نقص بسازیم
 • برای ادغام و آزمایش واحدها در اجزای بزرگتر
 • تضمین یک محیط فنی یکپارچه
 • حصول اطمینان از کیفیت برای حرکت به مرحله آزمایش

هدف اصلی مرحله توسعه در SDLC دستیابی به سطح بهینه معماری توسعه نرم افزار است. این امر با تبدیل طراحی سیستم به یک محیط کاری بدون از دست دادن اهداف و محدوده محصول به دست می آید. مانند این است که یک روح را به یک بدن زیبا اضافه کنید و آن را بی عیب و نقص عمل کنید یا کار کنید. در پایان مرحله توسعه SDLC، تمام اسناد باید برای مرحله آزمایش استفاده شوند.

مسئولیت توسعه دهندگان نرم افزار در مرحله توسعه SDLC چیست؟

عبور از مهمترین مرحله SDLC نیازمند رویکرد ویژه توسعه دهندگان نرم افزار است. تیم توسعه نرم‌افزار در حین توسعه مستندات، باید وظایف خاصی را انجام دهد که در زیر ذکر شده است:

 1. برای استانداردهای کدگذاری مشابه به اسناد مرجع قبلی مراجعه کنید و از مزایای صرفه جویی در زمان و تلاش بهره مند شوید.
 2. اسنادی را آماده کنید که بدون ابهام اما جامع باشند تا شامل جزئیات فرآیند انجام شده در مرحله توسعه باشد.
 3. مخازن اسناد سازمان یافته ای بسازید که شامل اطلاعات حیاتی برای مرحله توسعه باشد. هدف نهایی از این امر دسترسی آسان و ارجاع به فاز توسط تمامی اعضای تیم است.
 4. اسناد توسعه نرم افزار را برای هر گونه نقص یا ابهامی که ممکن است خوانندگان را سردرگم کند بررسی کنید.
 5. مطمئن شوید محصولات نمونه برای نمایش مالکان در دسترس هستند. چنین نتایجی ممکن است بسته به بازخورد دریافتی از ذینفعان و سایر کاربران، دامنه گسترش یا محدودیت داشته باشد.

هنگامی که تیم های توسعه وظایف خود را به درستی انجام می دهند، مستندسازی این مرحله باید یک نقشه راه قابل اعتماد برای موفقیت محصول در مراحل بعدی SDLC ایجاد کند.

کلید RACI

کارشناسان توسعه نرم افزار در دپارتمان فناوری اطلاعات مریلند (DoIT) پیشنهاد می کنند برای اطمینان از اینکه مرحله توسعه در SDLC از شیوه های استاندارد پیروی می کند، از کلید RACI پیروی کنید. کلید RACI نقش ها و مسئولیت های همه را مشخص می کند.

مسئول

این نقش اعضای تیم را توصیف می کند که باید چندین عمل را برای دستیابی به هدف کلی محصول نرم افزار انجام دهند.

مسئول

این امر مسئولیت پذیری و مالکیت چندین کار و فعالیت را که منجر به تحویل نهایی مرحله توسعه می شود، تعریف و رفع می کند.

مشورت شد

نقش متخصصان موضوع یا کارشناسان حوزه را برای ورودی ارزشمند آنها در مرحله توسعه توصیف می کند. ورودی های آنها به توسعه دهندگان نرم افزار کمک می کند تا نقطه عطف را بدون نقص اجرا کنند.

مطلع

این بخش نقش افرادی را که اطلاعات را دریافت می کنند و به ذینفعان انتقال می دهند، تشریح می کند.

چه وظایفی پس از مرحله توسعه تکمیل می شود؟

تیم توسعه برخی از وظایف مهم را در پایان مرحله توسعه فرآیند SDLC انجام می دهد.

 • مستندات طراحی سیستم
 • اسناد امنیتی سیستم
 • طرح حمایت از بازیابی بلایا
 • پیش نویس های واحد و تست ادغام
 • پیش نویس طرح گفتگو
 • پیش نویس برنامه ذخیره سازی و استقرار داده ها
 • پیش نویس عملیات، نگهداری و برنامه های آموزشی

نتایج مرحله توسعه چگونه می تواند فرآیند SDLC را بهبود بخشد؟

مرحله توسعه موفقیت آمیز برای SDLC تضمین می کند که محصول به وضوح تعریف شده است، به طور استراتژیک برنامه ریزی شده است و به خوبی ارتباط برقرار می شود. این مرحله توسعه است که در آن محصول کنترل، ویژگی ها و امکانات خود را افزایش می دهد که توسط تیم سازنده محصول نرم افزاری با درایت مدیریت می شود.

دوره توسعه SDLC چشم انداز و ساختار روشنی را برای توسعه دهندگان و مشارکت کنندگانی که اکنون آزمایش محصول را انجام می دهند ارائه می دهد. در اینجا مزایای محصولات نهایی ایجاد شده در پایان این مرحله آمده است –

 • درک مشترک ایجاد می کند به طوری که همه توسعه دهندگان در یک هیئت مدیره قرار می گیرند
 • هنگامی که پروژه پیچیده تر می شود، اقدامات بعدی را تسهیل می کند
 • به سالمندان بینش عمیقی در مورد خطرات یا موانع احتمالی ارائه می دهد
 • توسعه دهندگان را تشویق می کند تا برای ارجاعات بعدی به برنامه نویسی مؤلفه های مشابه، کدنویسی را مسلط کنند
 • هنگام تغییر توسعه دهندگان نرم افزار، محیطی حرفه ای را از طریق اسناد انتقال دانش فراهم می کند. همچنین به دریافت ایده های بودجه یا فعالیت های ارزیابی برای برنامه نویسان جوان کمک می کند

مرحله توسعه نرم افزار که به عنوان مرحله کدگذاری یا پیاده سازی شناخته می شود، وظایف را به ماژول ها یا واحدها تقسیم می کند و نقش توسعه دهندگان را مشخص می کند. این طولانی‌ترین مرحله از شیوه‌های استاندارد پیروی می‌کند تا از مدیریت برتر تیم توسعه نرم‌افزار اطمینان حاصل کند که کیفیت عالی را ارائه می‌کند و در عین حال محصول را مطابق با منطق تجاری کاربردی سفارشی می‌کند.

نکات کلیدی از مرحله توسعه SDLC!

تقریباً در تمام مدل‌های توسعه نرم‌افزار، ستون فقرات رویه SDLC مرحله توسعه است و در پایان این مرحله، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یک سیستم اطلاعات کاری کامل ایجاد شده در یک محیط کاربردی را دریافت می‌کنند. پس از این مرحله، محصول برای ورود به مرحله تست، از مسئولان درخواست تاییدیه می کند. اگر محصول وارد مرحله آزمایش شود، نشان می دهد که مرحله توسعه فرآیند SDLC با موفقیت به دست آمده است و نسبتاً به خوبی مستند شده است.

The post مرحله توسعه در فرآیند SDLC چیست؟ اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.