منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه مشاهده مشخصات روش های تشخیص RAM + کامپیوتر

نحوه مشاهده مشخصات روش های تشخیص RAM + کامپیوتر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

نحوه مشاهده مشخصات روش های تشخیص RAM + کامپیوتر

آیا تا به حال برای خرید رم جدید یا حتی رم دست دوم به بازار آمده اید یا آشنایانی از شما در مورد مشخصات RAM خود سوال کرده اند و همچنین در تشخیص نحوه تشخیص مشخصات RAM یا یافتن راه هایی برای مشاهده مشکل دارید. مشخصات RAM شما در این مقاله ، نحوه شناسایی مشخصات RAM در رایانه و راه های تشخیص نوع RAM را مورد بحث قرار می دهیم.

1- ویژگی های شهر رم را از زمان ظهور به رسمیت بشناسید

تشخیص نوع RAM از نظر ظاهر و صدای فیزیکی بدون نیاز به کامپیوتر سریعترین راهی است که حتی در خارج از منزل نیز قابل انجام است ، بنابراین ابتدا ویژگی های دقیق RAM را از نظر ظاهر یاد می گیریم.

نسل روم را از نظر ظاهری بشناسید

برای شناسایی نسل RAM با توجه به شکل زیر ، می توان نسل آن را از طریق شکاف مبتنی بر RAM و همچنین تعداد پایه های پایه تشخیص داد. این روش برای مواردی که به برچسب مشخصات RAM دسترسی نداریم بسیار مفید است.

نحوه مشاهده مشخصات روش های تشخیص RAM + کامپیوتر

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، شکاف اصلی RAM DDR3 در کناری است ، اما RAM های دیگر DDR ، DDR2 و DDR4 تقریباً در وسط پایه دارای شکاف هستند. اما DDR RAM را می توان با تعداد اندک پایه های پایه به راحتی تشخیص داد ، زیرا برخلاف سایر نسل های جدیدتر با 240 پین ، RAM DDR از 184 پین استفاده می کند که با شمارش تعداد پین های یک طرف روی شکاف ، می توان آنها را از سایر RAM ها متمایز کرد. به

با این روش ، اگرچه DDR3 و DDR RAM را می توان به راحتی از سایر RAM ها تشخیص داد ، اما جدا کردن سایر RAM های DDR2 و DDR4 آسان نیست و ممکن است برای تقسیم آنها از طریق شکاف اصلی به خط کش نیاز داشته باشید! به همین دلیل می توان از روش های دیگر برای شناسایی ویژگی های رم استفاده کرد.

تشخیص تولید ، فرکانس و زمان از برچسب مشخصات

یک راه ساده تر برای شناسایی نسل روم ، خواندن برچسب آن با مشخصات است. گاهی اوقات تولید RAM ، فرکانس و زمان به وضوح روی برچسب نوشته می شود ، اما در بسیاری از موارد کوتاه می شود. مطابق شکل زیر ، برچسب حاوی اطلاعات خلاصه در مورد rom روی برچسب هر نوع رم نوشته شده است:

در این برچسب ، پس از وارد کردن حجم RAM ، یک خط اطلاعات مانند PC3-10600 یا PC-3200 نمایش داده می شود.

تشخیص تولید ، فرکانس و زمان از برچسب مشخصات

پس از PC ، هر عددی که نشان دهنده نسل RAM باشد ، به عنوان مثال ، PC3 نماد RAM DDR3 است یا PC4 نماد RAM DDR4 است ، اگر عددی وجود نداشته باشد ، به این معنی است که RAM DDR است. همچنین عدد بعد از فاصله ، فرکانس RAM است که در عدد 8 ضرب می شود. به عنوان مثال ، مانند تصویر زیر ، اگر کلمه PC3 بعد از کلمه 12800 درج شده باشد ، باید این عدد را بر 8 تقسیم کنیم تا بدست آید فرکانس استاندارد RAM که 1600 مگاهرتز است.

تشخیص تولید ، فرکانس و زمان از برچسب مشخصات

همچنین زمان یا تأخیر حافظه نهان RAM ، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، معمولاً بر روی همان برچسب ، پس از اختصار CL و پس از شماره فرکانس ، قرار دارد.

2- مشخصات RAM را در محیط BIOS بشناسید

اگر به برچسب RAM دسترسی ندارید ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ، به راحتی می توانید مشخصات دقیق زمان و فرکانس RAM را در محیط BIOS مشاهده کنید:

مشخصات RAM را در محیط BIOS بشناسید

در BIOS UEFI ، این قسمت معمولاً در صفحه اول یا در بخش Memory and overclocking modes قرار دارد و در BIOS های قدیمی تر مانند Phoenix ، مشخصات RAM در قسمت های اورکلاک RAM وارد می شود.

3- مشخصات RAM را از طریق نرم افزار تشخیص دهید

ساده ترین راه برای یافتن اطلاعات RAM که نیازی به تجربه و یادگیری تفاوت ها ندارد ، استفاده از نرم افزار است. نرم افزار CPU-Z ساده ترین و ساده ترین راه حل نرم افزاری برای این مشکل است.

پس از نصب نرم افزار ، مشابه تصویر زیر در قسمت Memory ، می توانید اطلاعات جامع و بسیار خوبی مانند فرکانس ، زمان دقیق و حالت RAM دو طرفه یا یک طرفه و مقدار کل RAM را مشاهده کنید.

تشخیص مشخصات RAM از طریق نرم افزار

البته برای بدست آوردن فرکانس عملکرد RAM در نرم افزار CPU-Z ، باید عدد فیلد DRAM Frequency را در 2 ضرب کنیم تا فرکانس RAM خود را بدست آوریم. به عنوان مثال ، تصویر بالا عدد 798.1 را نشان می دهد که اگر آن را در 2 ضرب کنیم ، فرکانس RAM را که 1600 مگاهرتز است دریافت می کنیم.

بنابراین ، با توجه به توضیحات بالا ، شما می توانید RAM DDR3 را از RAM های دیگر به سادگی با مشاهده اصول اولیه یک RAM متمایز کنید.همچنین RAM های DDR تنها با رعایت تعداد پین های پایه و پهن تر قابل تشخیص هستند. RAM های DDR2 و DDR4 نیز به راحتی با عبارات PC2 و PC4 روی برچسب از یکدیگر جدا می شوند.

تست شناسایی رومی

اکنون که می توانید انواع RAM را شناسایی کنید ، ما شما را به چالش شناسایی RAM نشان داده شده در تصویر زیر دعوت می کنیم ، اینکه نوع و فرکانس آنها چقدر است.

تست شناسایی رومی
تست تشخیص رومی

مقالات مرتبط:

  • با نحوه غیرفعال کردن تصحیح خودکار متن در ویندوز 11 آشنا شوید
  • نحوه فشرده سازی و استخراج فایل ها در ویندوز 11 را بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.