منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نسل جدید دستگاههای EUV در راه – مطابق قانون مور زمان مرگ وجود ندارد!

نسل جدید دستگاههای EUV در راه – مطابق قانون مور زمان مرگ وجود ندارد!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

نسل جدید دستگاههای EUV در راه - مطابق قانون مور زمان مرگ وجود ندارد!

با پیشرفت چشمگیر صنعت تراشه در سالهای اخیر ، مهمترین نگرانی در این زمینه متوقف ساختن روند صعودی ساختار تراشه به دلیل محدودیتهای قانون مور است. این قانون تا چه اندازه به تراشه سازان اجازه می دهد تراشه های پیچیده تری تولید کنند؟ در حالی که مورد قانون مور مدتهاست به پایان رسیده است ، حقیقت این است که صنعت تراشه هنوز فرایند استاندارد افزایش ترانزیستورهای تراشه را تکمیل نکرده است. ASML ، تنها تولید کننده ماشین آلات EUV در جهان ، نسل جدیدی از ماشین آلات EUV را آماده می کند که دست تراشه سازان را برای تولید تراشه های پیشرفته تر باز می کند. این شرکت هلندی با این خبر امید جدیدی را به صنعت نیمه هادی ها وارد کرده است و این خبر بسیار خوبی برای شرکت هایی مانند اینتل و همچنین برای مصرف کنندگان است.

نسل جدید ماشین های ASML EUV

اگرچه ASML به اندازه Intel ، AMD یا حتی TSMC برای مصرف کنندگان شناخته شده نیست ، اما هر سه تراشه بدون دستگاه های تولید شده توسط شرکت هلندی عملاً هیچ چیزی برای ارائه ندارند. این شرکت هلندی تنها سازنده تراشه EUV در جهان است. دستگاه هایی که به تراشه سازان اجازه می دهد تراشه های بسیار پیچیده ای را با استفاده از فناوری ماوراء بنفش تولید کنند. تراشه های مورد استفاده در طیف گسترده ای از دستگاه های الکترونیکی. ASML قبلاً اعلام کرده است که نسل جدیدی از این دستگاه ها را آماده می کند که قانون مور را در دهه آینده زنده نگه می دارد.

اگرچه قانون مور عمر مفید آن را مشخص می کند ، اما این استاندارد هنوز در صنعت تراشه صدق می کند. و با نسل جدید دستگاه های ASML ، تراشه سازان می توانند تعداد ترانزیستورها را در هر تراشه در سال به مدت 10 سال یا بیشتر ادامه دهند. همانطور که گفته شد ، ASML تنها تامین کننده تجهیزات مدرن EUV در جهان است. این دستگاه ها از اشعه ماوراء بنفش برای ثبت خواص نانوسکوپی یک تراشه استفاده می کنند. اولین سری ماشین آلات شرکت هلندی EUV در سال 2017 انقلابی در صنعت تراشه ایجاد کرد و از آن پس آنها به بخش مهمی از تولید تراشه های پیشرفته برای دستگاه های مختلف تبدیل شدند.

نسل جدید ماشین های ASML EUV

حداقل یک دهه دیگر قانون مور را حفظ کنید

با توجه به وضعیت پیشرفته ماشین آلات EUV ، البته قیمت این ماشین ها نیز بسیار بالا است. در حقیقت ، هزینه هر دستگاه ASML EUV بیش از 150 میلیون دلار است. این دستگاهها از بیش از 100000 قطعه و دو کیلومتر کابل تشکیل شده است که ، همانطور که می توان تصور کرد ، فوق العاده تخصصی است و مونتاژ و مونتاژ این تعداد قطعه دشوار است. به همین دلیل ، تعداد شرکت هایی که می توانند چنین دستگاهی را خریداری کنند به اندازه تعداد انگشتان یک دست نیست. اینتل ، سامسونگ و TSMC در حال حاضر تنها شرکت هایی هستند که دارای دستگاه های EUV هستند.

اما به گفته ASML ، اولین سری از نسل بعدی این دستگاه های پیشرفته در سال 2023 به لطف تعداد UV بیشتر (NA) نسبت به مدل های فعلی ، که دقت آنها از 0.33NA تا 0.55 بیشتر است ، وارد می شود. NA بالا رفته ، تولیدکنندگان تراشه نیز می توانند تراشه هایی با فناوری ساخت 2 نانومتری تولید کنند. این امر همچنین با استفاده از فرآیند نمایش واحد EUV برای تولید لایه های ویفر پیشرفته ، بخشی از هزینه تولید انبوه را کاهش می دهد. اولین آزمایش این دستگاه ها در سال 2022 انجام می شود. اما کدام تولید کننده تراشه اولین دسترسی به نسل جدید ماشین آلات EUV را خواهد داشت؟

لیتوگرافی EUV

اینتل صاحب اولین نسل از دستگاه های EUV خواهد بود

همانطور که انتظار می رفت ، اینتل اولین تراشه ها را با استفاده از نسل جدید دستگاه های EUV تولید خواهد کرد. غول آبی تولید انبوه تراشه های خود را با این دستگاه های پیشرفته در اوایل سال 2023 آغاز می کند. اینتل اخیراً یک پروژه چند ساله برای بازگرداندن سکان صنعت تراشه را آغاز کرده است ، که نسل جدید ماشین های EUV قسمت ضروری. در حقیقت ، برای موفقیت IDM 2.0 ، به هر حال باید روی این دستگاه های نسل بعدی اجرا شود و بدون چنین ابزارهایی ، اهداف اینتل غیرقابل دسترسی است.

البته ، اینتل تنها مشتری دستگاه های جدید ASML نیست. TSMC به همان اندازه به این دستگاه های جذاب علاقه مند است. در حال حاضر تولیدکننده تراشه تایوانی نیمی از تولید تراشه EUV را در اختیار دارد و قصد دارد با دو کارخانه تراشه 2 نانومتری ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. در حالی که TSMC عموماً به فناوری EUV اعتقاد ندارد ، امروزه این بزرگترین مشتری ASML است ، زیرا TSMC مشتری بزرگی به نام Apple دارد و تراشه ساز تایوانی راه حلی جز EUV برای تولید تراشه های کوچکتر ، قوی تر و کارآمدتر ندارد.

دستگاه ASML EUV

TSMC و سامسونگ در مراحل بعدی هستند

این به TSMC اجازه داد تا در مسیر EUV از رقبای اصلی مانند اینتل و سامسونگ پیشی بگیرد. اما به دلیل دسترسی سریعتر به دستگاه های نسل بعدی EUV ، همه چیز می تواند به نفع اینتل تغییر کند. در عین حال ، سامسونگ در حال توسعه یک پروژه بزرگ 205 میلیارد دلاری است که به بخش تراشه های خود اختصاص داده است ، که همچنین غول کره ای را مجبور می کند به نبرد بزرگان بازگردد. سامسونگ در سالهای اخیر 306 میلیون دلار در ASML سرمایه گذاری کرده است ، بنابراین شرکت هلندی مطمئناً علاقه مند است که در آینده ای نزدیک از تولید کننده کره ای در تامین دستگاههای EUV حمایت کند.

اگرچه اینتل ، سامسونگ و TSMC در مکان مناسب برای استفاده از جدیدترین نوآوری ASML هستند ، اما تراشه سازان چینی مانند SMIC مطمئناً علاقه مند به خرید EUV های جدید هستند. اما تحریم های آمریکا علیه ASML به شرکت های چینی اجازه نمی دهد تجهیزات تولید EUV را بفروشند. پیتر وانیک ، مدیر عامل ASML ، معتقد است که این استراتژی به نفع اقتصاد ایالات متحده نیست. او معتقد است که چین هدف و انگیزه ای برای پیشرفت در صنعت تراشه دارد ، اما شرکت های غیر چینی از کمبود نیروی کار و کاهش درآمد رنج می برند. برای اثبات این امر ، می توانید به موفقیت YMTC در توسعه تراشه 128 لایه 3D NAND نگاه کنید.

اما ASML در ساخت نسل جدیدی از دستگاه های EUV چه کاربردی دارد؟ این شرکت هلندی افزایش عظیمی از درآمد را برای خود تا سال 2025 پیش بینی کرده و محدودیت درآمد را فراتر از پیش بینی های قبلی افزایش داده است. در حالی که برآوردهای قبلی درآمد سالانه را بین 17 تا 28 میلیارد دلار عنوان می کرد ، این شرکت اکنون درآمد سالانه را بین 28 تا 35 میلیارد دلار و حاشیه ناخالص 54 تا 56 درصد برآورد می کند.

  • تراشه های مدرن چگونه و با چه دستگاهی تولید می شوند؟
  • چین و هدف خودکفایی در صنعت تراشه – ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.