منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نقشه راه پردازنده موبایل Alder Lake تأییدیه اصلی 14 هسته ای را ارائه می دهد

نقشه راه پردازنده موبایل Alder Lake تأییدیه اصلی 14 هسته ای را ارائه می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

نقشه راه پردازنده موبایل Alder Lake تأییدیه اصلی 14 هسته ای را ارائه می دهد

نسل 12 پردازنده های رومیزی اینتل هنوز به بازار نیامده اند و نقشه راه پردازنده های موبایل Alder Lake اکنون منقضی شده است و اطلاعاتی در مورد هسته پیکربندی پردازنده های نسل بعدی اینتل برای لپ تاپ ها ارائه می دهد. مانند تمام نقشه های راه سازنده ، نقشه راه جدید اینتل دوره های زمانی متفاوتی را نشان می دهد که به ما نشان می دهد که لپ تاپ ها و لپ تاپ های مبتنی بر پردازنده های Alder Lake وارد بازار می شوند. گفته می شود که اینتل دو پلتفرم قابل حمل نسل بعدی ، از جمله پردازنده های سری Alder Lake-P و Alder Lake-M را توسعه داده است.

نقشه جاده Intel Alder Lake برای پردازنده های تلفن همراه

خانواده پردازنده های Alder Lake-P در واقع جایگزین تراشه های H45 ، H35 و UP3 از سری پردازنده های Tiger Lake اینتل خواهند شد. پرچمدار این خانواده مجهز به 14 هسته پردازنده است که از 6 هسته قدرتمند Golden Cove و 8 هسته Gracemont کم مصرف تشکیل شده است. برای جایگزینی پردازنده Tiger Lake-UP3 ، اینتل در حال بررسی یک پردازنده 10 هسته ای است که شامل 2 هسته Golden Cove و 8 هسته Gracemont است. هر دو چیپست مجهز به پردازنده های گرافیکی GT2 و GT3 Xe هستند و از 96 واحد عملیاتی استفاده می کنند. مشخصات فنی پردازنده های Intel Alder Lake-P به شرح زیر خلاصه می شود:

  • 2 هسته پردازنده بزرگ + 8 هسته پردازنده کوچک و تراشه گرافیکی GT2 / GT3
  • 6 هسته پردازنده بزرگ و 8 هسته پردازنده کوچک و تراشه گرافیکی GT2 / GT3
نقشه راه Intel Alder Lake برای پردازنده های تلفن همراه

از دیگر ویژگی ها و قابلیت های این پلتفرم می توان به پشتیبانی از Thunderbolt 4 ، PCIe Gen 5.0 و WiFi 6E اشاره کرد. از نظر پشتیبانی حافظه ، پردازنده های Alder Lake-P با RAM LPDDR5 و DDR5 سازگار هستند. انتظار می رود که اینتل ابتدا نسخه LPDDR5 این پردازنده ها را منتشر کند ، اما نسخه های بالاتر پردازنده های رده بالاتر Tiger Lake-H با کمی تاخیر و پشتیبانی از RAM DDR5 وارد بازار می شوند.

مشخصات فنی پردازنده های Tiger Lake در مقابل Alder Lake Mobile

پردازنده های سری دریاچه ببر-UP4   دریاچه الهوو-م   دریاچه ببر-H35   دریاچه ببر-H45   دریاچه الهوو-پی
معماری اولیه بید بید خلیج طلایی + گراسمونت بید بید بید بید خلیج طلایی + گراسمونت
حداکثر تعداد هسته / رشته 4/8 10/12 4/8 16/8 20/14
حداکثر حافظه پنهان L3 6 مگابایت 12 مگابایت 6 مگابایت 12 مگابایت 24 مگابایت
گرافیک یکپارچه حداکثر 96 اتحادیه اروپا حداکثر 96 اتحادیه اروپا حداکثر 96 اتحادیه اروپا حداکثر 32 اتحادیه اروپا حداکثر 96 اتحادیه اروپا
پشتیبانی از حافظه LPDDR4 / LPDDR4X LPDDR4X / LPDDR5 LPDDR4 / LPDDR4X DDR4 DDR5 / LPDDR5
پشتیبانی از PCIe نسل 4 PCIe نسل 4 PCIe نسل 4 PCIe نسل 4 PCIe نسل 5 PCIe
امکان اتصال بی سیم وای فای 6 وای فای 6E وای فای 6E وای فای 6E وای فای 6E
محدوده توان حرارتی 7-15 وات 7-15 وات 28-35 وات 45-65 وات 12-45W

اما بگذارید به سراغ سری پردازنده های Alder Lake-M برویم ، جایی که قرار است این پردازنده ها جایگزین پلت فرم Intel Tiger Lake-UP4 شوند. بلندترین عضو این خانواده در مجموع 10 هسته پردازشی خواهد داشت که سهم هسته های بزرگ و قدرتمند Golden Cove دو مورد است ، در حالی که 8 هسته Gracemont روی این پردازنده کار می کنند. این سری پردازنده های اینتل مجهز به گرافیک یکپارچه با 96 واحد عملیاتی خواهند بود و همچنین از فناوری های Thunderbolt 4 و WiFi 6E پشتیبانی خواهند کرد. اما در مورد PCIe ، این پردازنده ها به نسل چهارم این فناوری محدود می شوند. پردازنده های Alder Lake-M از نظر پشتیبانی از حافظه در دو مدل LPDDR4X و LPDDR5 در دسترس خواهند بود.

این شرکت تولید انبوه پردازنده های Alder Lake-P را از نوامبر 2021 تا مارس 2022 آغاز خواهد کرد و از ژانویه 2022 تا آوریل 2022 تولید پردازنده های سری Alder Lake-M را طبق برنامه زمانبندی شده در نقشه راه برای پردازنده های تلفن همراه نسل دوازدهم اینتل آغاز خواهد کرد. ، می کند انتظار می رود اینتل اطلاعات بیشتری در مورد این پردازنده ها با کاربران رویدادهای ON و CES 2022 به اشتراک بگذارد.

  • تصاویری از Core i9 12900K – Intel Hybrid Giant
  • مرجع تصاویر کارت گرافیک Arc Alchemist – Intel زیبا!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.