منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • همکاری AMD و Microsoft در ساخت پردازنده های ARM برای لپ تاپ ها

همکاری AMD و Microsoft در ساخت پردازنده های ARM برای لپ تاپ ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

همکاری AMD و Microsoft در ساخت پردازنده های ARM برای لپ تاپ ها

به نظر می رسد آینده پردازنده های رایانه ای مربوط به معماری ARM باشد. به دنبال موفقیت شگفت انگیز اپل در اولین نسل مک بوک های M1 این شرکت ، جرقه ای همزمان در ذهن تقریباً همه سازندگان رایانه های شخصی پا به پای کوپرتینوس گذاشت. مایکروسافت یکی از مهمترین تولیدکنندگانی است که انتظار می رود اپل در راه اندازی رایانه های شخصی خود با تراشه های ARM از آن پیروی کند. اگرچه ردموندی ها نسل جدیدی از رایانه های سرفیس بدون تراشه های مبتنی بر ARM را معرفی کرده اند ، اما این بدان معنا نیست که شرکت به این معماری علاقه ای ندارد. بلکه او برنامه هایی برای آینده دارد. بر اساس شایعات کره جنوبی ، AMD و مایکروسافت در حال توسعه چیپست های مبتنی بر ARM برای لپ تاپ ها هستند.

بر اساس پست انجمن فناوری کره ای Clien ، مایکروسافت با AMD در حال توسعه یک چیپست لپ تاپ مبتنی بر ARM است. این چیپست مرموز که هنوز نامی از آن برده نشده است ، مجهز به هسته های پردازشی Cortex-X1 است. از آنجا که ما در مورد نحوه پیکربندی هسته ها در این چیپست صحبت نمی کنیم ، نمی دانیم که با پردازنده چند هسته ای سر و کار داریم. اما از آنجایی که چیپ ست در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد ، احتمالاً از چند هسته Cortex-X1 استفاده خواهد کرد. با این حال ، با توجه به اینکه این چیپست می تواند طراحی بزرگی داشته باشد ، می توان از ترکیب چند هسته Cortex-X1 ، Cortex-A70 و Cortex A-510 استفاده کرد.

AMD و مایکروسافت یک چیپست با معماری ARM دارند

اما چرا مایکروسافت باید با AMD کار کند؟ همانطور که می توانید حدس بزنید ، تیم قرمز چیپست را با چیپست ارسال می کند ، بنابراین پردازنده گرافیکی مورد استفاده در این چیپست بر اساس معماری mRDNA 2. خواهد بود. تراشه ای که AMD نیز در Exynos 2200 با همکاری سامسونگ قرار داده است. تعداد واحدهای پردازنده در این پردازنده گرافیکی به هشت عدد می رسد که از نظر عملکرد با گرافیک Nvidia GeForce GTX 1650 هماهنگ است. سامسونگ نیز در ساخت این چیپست مشارکت دارد ، زیرا گزارش شده است که AMD و مایکروسافت در حال توسعه چیپست های مجهز به مودم Exynos 5G هستند. غول کره ای مدتی است با سامسونگ همکاری می کند و همکاری این دو می تواند برای اپل نگران کننده باشد.

با این حال ، همکاری بین آنها محدود به طراحی چیپست است و سامسونگ نقشی در تولید چیپست های مایکروسافت نخواهد داشت ، زیرا این چیپست توسط TSMC با فناوری تولید 5 نانومتری تولید می شود. در ابتدا قرار بود سامسونگ سازنده این چیپست باشد ، اما به دلیل کارایی پایین ، پروژه متوقف شد. شایعات می گویند که این چیپست منحصر به مایکروسافت نخواهد بود ، بنابراین می توانیم آن را در سایر لپ تاپ های مبتنی بر ARM ببینیم.

  • رویای جدید AMD – کاهش 30 برابری مصرف CPU تا سال 2025
  • شایعات مشارکت AMD و MediaTek – در رویای تسخیر بازار تراشه های تلفن همراه ، افزایش یافته است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.