• خانه
  • تکنولوژی
  • چگونه می توان از ایده های برنامه در این بازار رقابتی بسیار آسیب پذیر محافظت کرد؟

چگونه می توان از ایده های برنامه در این بازار رقابتی بسیار آسیب پذیر محافظت کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
چگونه می توان از ایده های برنامه در این بازار رقابتی بسیار آسیب پذیر محافظت کرد؟


بزرگترین مورد شناخته شده، اختلاف بین دو غول اپل و مایکروسافت در دادگاه بلافاصله پس از ارتقای قابل توجه ویندوز 2.0 است. اپل بزرگترین رقیب خود را به سرقت ایده رابط کاربری گرافیکی که در مکینتاش خود بدون اجازه آنها داشت متهم کرد. این فقط در مورد دو غول نیست، موارد بی‌شماری در سرتاسر جهان دیده می‌شود که در آن ایده‌ها سرقت ادبی شده و توسط دیگران استفاده می‌شود.

به گفته کارشناسان بازار، اکثر برنامه های موجود در گوگل پلی شبیه سازی شده از برنامه های محبوب هستند. سرقت ادبی یا سرقت ایده ها اجتناب ناپذیر است و در عمل اجتناب و توقف آن بسیار دشوار است. اگرچه بندهای سخت‌گیرانه‌تر و قوانین و مقررات سخت‌تر وجود دارد، شبیه‌سازی یا سرقت ایده‌های اپلیکیشن‌ها در چند سال گذشته عملی شده است.

همچنین شایان ذکر است که اکثر برنامه‌ها دارای همان ویژگی‌ها و امکاناتی هستند که در برنامه‌های همان صنعت پیدا می‌کنید. به عنوان مثال، همه برنامه‌های تحویل غذا دارای ویژگی‌های یکسانی مانند فهرست غذاها و رستوران‌ها، سیستم سفارش‌دهی، درگاه‌های پرداخت و ردیابی لحظه‌ای بسته‌های غذا خواهند بود. اگرچه می خواهید آن را منحصر به فرد کنید، اما عملاً امکان پذیر نیست زیرا شرایط یکسان است.

اما هنوز…

میخوای این خیانت بهت سر بزنه؟ آیا ایده ای برای اپلیکیشنی دارید که می خواهید آن را منحصر به فرد خود کنید؟ آیا می خواهید از ایده های برنامه محافظت کنید تا موفقیت آنها تماماً از آن شما باشد؟ از این راهنما به عنوان پیشرفتی برای داشتن ایده برنامه خود و نجات آن از سرقت استفاده کنید.

محتوا

  • ایده اپلیکیشن چیست؟
  • چگونه ایده های اپلیکیشن را می دزدید؟
  • برای محافظت از ایده اپلیکیشن خود چه اقدامات پیشگیرانه ای باید انجام دهید؟

ایده اپلیکیشن چیست؟

ایده کاربردی مفهومی از داشتن یک برنامه کاربردی برای یک کسب و کار یا فرآیند خاص است. این مفهوم شامل همه چیز از A تا Z است و راحتی ها از طریق ویژگی های برنامه ارائه می شود. به عنوان مثال، اگر شما یک ایده منحصر به فرد برای یک برنامه تلفن همراه برای ارائه مدل های سه بعدی برای یک فروشگاه مبلمان دارید تا کاربران بتوانند از واقعیت افزوده برای پوشاندن مبل ها در راهرو خود استفاده کنند، کل ایده را می توان از طریق سفارشی سازی به یک برنامه منتقل کرد. این یک نمای کامل از نمایشگاه مبلمان AR را ایجاد می کند.

یک ایده اپلیکیشن موبایل می تواند نیاز خاصی را برطرف کند یا یک مشکل را به روشی منحصر به فرد حل کند. این ایده می‌تواند از برنامه‌ها یا بازی‌های ساده گرفته تا نرم‌افزارهای پیچیده که با خدمات یا فناوری‌های مختلف ادغام می‌شوند، متغیر باشد.

یک ایده خوب اپلیکیشن باید دارای یک هدف مشخص، یک ارزش پیشنهادی منحصر به فرد یا USP و مجموعه ای از ویژگی های کاملاً تعریف شده باشد که نیازها و انتظارات کاربر را برآورده کند. همچنین، ارائه راه‌حل‌هایی برای چالش‌های رایجی که کاربران با آن مواجه هستند، می‌تواند کلید موفقیت ایده اپلیکیشن موبایل شما باشد.

چگونه ایده های اپلیکیشن را می دزدید؟

برای یک فرد ناشناخته نیست که دائماً ایده های تجاری خود را به دوستان و اعضای خانواده بازگو کند. عمدا یا ناخواسته، در حین بحث در مورد موضوعات، ایده ها به هر طریقی از درون مردم جاری می شود.

همچنین، راه‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد که می‌توان ایده اپلیکیشن موبایل شما را به سرقت برد.

  • هک یا نقض اطلاعات
  • جاسوسی
  • استخدام توسعه‌دهندگان بدون قرارداد یا بررسی دقیق
  • شما باید ایده برنامه خود را بدون امضای قرارداد محرمانه با سایر صاحبان مشاغل در میان بگذارید

همچنین این احتمال وجود دارد که ایده های شما روی کاغذ نوشته شود یا برای شخصی ایمیل شود و عمومی شود. به هر حال، وقتی به کسی درباره ایده کسب و کار اپلیکیشن خود می گویید، این احتمال وجود دارد که اطلاعات امن و محدود به منابع شما نباشد.

برای محافظت از ایده اپلیکیشن خود چه اقدامات پیشگیرانه ای باید انجام دهید؟

شما ایده ای برای یک اپلیکیشن موبایل دارید و خوب است و می تواند شما را موفق کند. وقتی این را فهمیدید، همچنین می فهمید که ایده ها را می توان دزدید. اکنون وقت شماست که از تمام اقدامات پیشگیرانه لازم برای محافظت از آن و ایمن سازی ایده برنامه خود استفاده کنید.

بررسی کنید که آیا ایده شما منحصر به فرد است

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که ایده خودتان کپی نشده باشد! وگرنه مثل بومرنگی میمونه که براتون نتیجه معکوس میده! قبل از اینکه از شخصی شکایت کنید، اگر ایده شما کپی شود، به دلیل نقض حق چاپ توسط دیگران از شما شکایت خواهد شد. آژانس هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند سرقت ادبی یا مسائل مربوط به حق چاپ را از چندین منبع بررسی کنید.

ایده های برتر اپلیکیشن کسب و کار برای کارآفرینان

حق چاپ برنامه

اولین کاری که برای محافظت از ایده برنامه خود باید انجام دهید این است که حق چاپ را انتخاب کنید. این یکی از مطمئن ترین راه ها برای نجات ایده های شما از سرقت است. حق چاپ از شما در برابر توسعه دهندگان برنامه و سایر شرکت هایی که روی پروژه یا ایده های شما کار می کنند تا آنها را به یک محصول دیجیتالی مفهومی تبدیل کنند، محافظت می کند. کپی رایت همچنین بر روی کد منبع، طراحی گرافیکی، و سایر ساختارهای کاربردی که شامل ویژگی‌های فیزیکی و معنوی هستند، اعمال می‌شود.

حق نسخه‌برداری همیشه از کد شما در برابر همه حساب‌ها محافظت نمی‌کند. با وجود محافظت قوی اپل و گوگل، این امکان وجود دارد که کد منبع برنامه شما از طریق تلفن های جیلبریک استخراج شود. با این حال، اگر حق نسخه برداری دارید، به شما اجازه می دهد تا اقدام قانونی قوی علیه نقض کننده انجام دهید.

آن را ثبت اختراع کنید

در حالت ایده‌آل، حق ثبت اختراع برای محافظت از اختراعات فیزیکی مانند محصولات یا فرمول‌ها محفوظ است، زیرا به محافظت از ایده‌ها، چکیده‌ها یا مفاهیم یک تجارت کمک می‌کنند. حق ثبت اختراع فقط برای اختراع یا محصولی اعطا می شود که منحصر به فرد است و قبلاً به آن فکر نشده است. بنابراین ثبت اختراع شواهدی از آثار اصلی است. شما می توانید ایده اپلیکیشن خود را با ثبت اختراع در نهادهای مجاز محافظت کنید.

با شرکت توسعه اپلیکیشن موبایل خود یک NDA امضا کنید

قرارداد عدم افشا (NDA) یکی از قدرتمندترین قراردادها برای مبارزه با سرقت ادبی یا سرقت ایده است. برای محافظت از ایده برنامه خود، باید با ارائه دهندگان خدمات توسعه یک قرارداد عدم افشای اطلاعات امضا کنید. مهم‌ترین بخش این است که شرکت‌های معروف توسعه برنامه‌های تلفن همراه، NDA و قراردادهای مربوطه را در خط‌مشی خود برای تقریباً تمام پروژه‌هایی که با آن‌ها درگیر هستند، دارند.

NCA را با شریک توسعه برنامه خود امضا کنید

درست مانند یک قرارداد عدم افشا، یک توافقنامه غیررقابتی (NCA) وجود دارد که از شرکت‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایلی که با آنها کار می‌کنید، از اشتراک‌گذاری عملکرد و اسرار برنامه با هر کسی، از جمله همتایان یا رقبا، یا حتی خودتان، جلوگیری می‌کند. هستند قرارداد عدم رقابت زمانی اعمال می شود که پروژه شما برای مدت معینی در حال توسعه باشد. همچنین می توانید طبق قوانین و مقررات قابل اجرا، قرارداد را تمدید کنید. یک توافق بلندمدت از داشتن ایده‌ها یا برنامه‌های تجاری مشابه برای مشتریان آینده همان شرکت توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل جلوگیری می‌کند یا گران‌تر می‌کند.

نام برنامه خود را ثبت کنید

خیلی به نام محصول یا شرکت بستگی دارد. بنابراین، ذخیره نام برنامه گام خوبی برای نجات ایده کسب و کار شما از سرقت است. امکان داشتن یک نام در فروشگاه برنامه وجود ندارد زیرا فروشگاه های اپل و گوگل پلی اجازه نام های تکراری را نمی دهند. بندهای خاصی وجود دارد که حتی برای نام هایی که شبیه نام اصلی هستند نیز اعمال می شود. به عنوان مثال Reabook و Reebok برای Reebok.

علامت تجاری لوگوی برنامه

درست مانند نام برنامه، علائم تجاری و لوگوها نیز حس محصولات و خدمات شرکت شما را منتقل می کنند. هنگامی که یک ایده برنامه منحصر به فرد برای محافظت دارید، همراه با ثبت نام برنامه، حفظ علائم تجاری و لوگوی خود بهترین ایده برای نجات اموال شما از سرقت است. این گونه علائم تجاری به دیگران اجازه نمی دهند با داشتن لوگوی مشابه، ارزش برند شما را کاهش دهند.

مستندات جامد

راه دیگر برای محافظت از ایده برنامه خود در برابر دزدان اینترنتی این است که اسناد محکمی از کل طرح تجاری برنامه تلفن همراه خود داشته باشید. ایجاد عادت به مستندسازی همه چیز ایده بدی نیست زیرا به هر طریقی از مفهوم یا ایده کسب و کار خود در برابر دیگران محافظت می کنید. همچنین، در یک نبرد حقوقی، چنین اسنادی کمک بزرگی می کند، زیرا هرگز نمی دانید به چه چیزی و چه زمانی نیاز دارید.

مراقب افشای اطلاعات باشید

بسیار معمول است که ایده ها و مفاهیم تجاری خود را با اشتیاق به دیگران بگویید. در حین توزیع هر چیزی که مربوط به ایده های کاربردی مهم شماست، اسب های خود را نگه دارید. شما هرگز نمی دانید چه کسی و چه زمانی اطلاعات را فاش می کند. بنابراین، در مورد مفهوم کسب و کار خود با افراد و سازمان های کمتری صحبت کنید. این به شما کمک می کند از ایده برنامه خود محافظت کنید.

این مرحله بسیار مهم است، به خصوص زمانی که توسعه اپلیکیشن موبایل فرآیندی است که شامل چندین مرحله و قابل تحویل است. این غیرمعمول نیست که دارندگان برنامه در مورد محصول خود در حال توسعه با خبرنگاران، دوستان و سایر رقبا صحبت کنند. حوادثی وجود دارد که رقبا به سرعت به اصل ایده اپلیکیشن پی بردند و حتی قبل از عرضه محصولات اصلی محصولات خود را توسعه دادند. به همین ترتیب، زمانی که یک ایده در حال شکل گیری است، باید از صحبت کردن در مورد آن با افراد دیگری غیر از کسانی که در کسب و کار شما دخیل هستند، مانند شرکا، سهامداران و سرمایه گذاران خودداری کنید.

بهترین شرکت توسعه اپلیکیشن موبایل را انتخاب کنید

بهترین شرکت های توسعه اپلیکیشن موبایل به کار خود اختصاص داده شده و به مشتریان خود وفادار هستند. آنها سابقه کاملی از کار مخفیانه روی پروژه‌ها بدون درز اطلاعات یا داده‌های مهم به کسی، از جمله اشخاص ثالث از هر نوع یا ارائه‌دهندگان API دارند. بنابراین، باید توسعه برنامه خود را به چنین ارائه دهندگان خدماتی برون سپاری کنید.

حتی با وجود اینکه NDA وجود دارد، باید قبل از استخدام، شرکتی را از طریق بررسی‌ها و تعادل‌های مختلف پیدا و انتخاب کنید تا ایده اپلیکیشن خود را زنده کنید. نه تنها شرکت، بلکه توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه برای استخدام از راه دور مانند فریلنسرها نیز باید از هنجارهای سختگیرانه برای افشا نکردن ایده های برنامه و نگرانی های تجاری شما برای دیگران پیروی کنند. با ارائه دهندگان خدمات توسعه خود بحث کنید و قبل از شروع پروژه همه چیز را روشن کنید.

از ایده برنامه خود با شرکت های قابل اعتماد توسعه برنامه تلفن همراه ما محافظت کنید.

همین الان تماس بگیرید

بنابراین، آیا ایده برنامه شما محافظت می شود؟

این راهنما شما را از جنبه های مختلف راهنمایی می کند تا از سرقت ایده برنامه یا سرقت ادبی جلوگیری کنید. پس آیا اپلیکیشن شما امن است؟ آیا می‌خواهید برای محافظت از مفهوم کسب‌وکارتان کمکی داشته باشید تا فقط شما صاحب موفقیتی باشید که از سخت کوشی شما ناشی می‌شود؟ اگر پاسخ مثبت است، معطل نکنید و همین حالا اقدامات لازم را برای محافظت از ایده اپلیکیشن موبایل خود انجام دهید.

پست چگونه از ایده های اپلیکیشن در این بازار رقابتی بسیار آسیب پذیر محافظت کنیم؟ اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.