منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چین و هدف خودکفایی در صنعت تراشه – ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای

چین و هدف خودکفایی در صنعت تراشه – ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

چین و هدف خودکفایی در صنعت تراشه - ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای

بازار تراشه در سراسر جهان رو به وخامت است و وضعیت در چین به مراتب بدتر از سایر ابرقدرت ها است. تحریم های اقتصادی آمریکا علیه چین و ممنوعیت همکاری تراشه سازان آمریکایی با سازندگان چینی به صنعت سخت افزار این کشور آسیب زیادی می رساند. اما چین تسلیم نشد و به سرعت اقداماتی را برای تقویت صنعت تراشه توسعه داد. دولت چین تصمیم گرفته است از تولیدکنندگان قوی تراشه داخلی برای دستیابی به خودکفایی در صنعت تراشه حمایت کند. چین راه طولانی و دشواری را پیش رو دارد ، اما اگر نتیجه بدهد ارزش آن را خواهد داشت. آخرین اقدام چین برای کاهش وابستگی به تولید تراشه در ایالات متحده ، ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای است.

ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای با بودجه 9 میلیارد دلار

SMIC یکی از چندین تولیدکننده بزرگ تراشه چینی است که دولت در مورد خودکفایی در صنعت تراشه و ایجاد یک سطح رقابتی در بازار جهانی ، حساب ویژه ای برای آن باز کرده است. SMIC آرزو دارد در آینده با سامسونگ و TSMC رقابت کند ، یک رویای بلند پروازانه که اولین قدم در ساخت چندین کارخانه تراشه است. کارخانه های مجهز به تجهیزات و دستگاه های مدرن که قادر به تولید تراشه با عملیات پیچیده تولید هستند.

اکنون بزرگترین تراشه ساز چین از ساخت کارخانه جدیدی در شانگهای خبر داده است. این پروژه بخشی از پروژه بزرگ شرکت برای افزایش ظرفیت تولید و به چالش کشیدن تولیدکنندگان مانند سامسونگ ، TSMC و GlobalFoundries است. SMIC حداقل بودجه ای معادل 8.87 میلیارد دلار برای ساخت این نیروگاه تعیین کرده است و مذاکراتی با دولت برای ساخت این نیروگاه در منطقه تجارت آزاد انجام شده است و هیچ ممنوعیت قانونی برای شروع پروژه وجود ندارد. بیش از 50 درصد پروژه توسط خود SMIC تأمین می شود و 25 درصد دیگر توسط اداره منطقه ویژه شانگهای لین-باند تأمین می شود.

چین و هدف خودکفایی در صنعت تراشه - ساخت کارخانه SMIC جدید در شانگهای

رقبا با رهبران صنعت تراشه – رویای مشترک چین و تولیدکنندگان تراشه چینی

کارخانه جدید SMIC در شانگهای می تواند ماهانه 10 هزار وافل پس از کار تولید کند. انتظار می رود این کارخانه تراشه هایی با عملکرد 28 نانومتر و قدیمی تر تولید کند ، زیرا SMIC هنوز قادر به تولید 14 نانومتر نیست و دولت چین مجوز تجهیز EUV به ASML را ندارد. بنابراین ، تراشه های تولید شده در این کارخانه در قطعاتی مانند تراشه های بی سیم ، میکروکنترلرها ، سنسورهای تصویر و تراشه های درایور نمایشگر به دلیل عملیات ساخت قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. در طول یک سال گذشته ، کمبود قطعاتی مانند درایورهای صفحه نمایش باعث افزایش چشمگیر قیمت و در دسترس بودن نمایشگرها در بازار شده است.

SMIC در حال حاضر دارای چندین کارخانه تولید تراشه در پکن ، تیانجین و شنژن است و همچنین بر روی عملیات پیشرفته تری از جمله تراشه های 14 نانومتری FinFET و 12 نانومتری کار می کند ، اما مشکل این است که سرعت و ظرفیت تولید بسیار پایین است. به همین دلیل ، SMIC مشتریان محدودی در این بخش دارد. این تولیدکننده چینی در ماه ژوئن اعلام کرد که مشکل ظرفیت پایین تولید را تا نیمه دوم سال 2022 پایان می دهد.

واضح است که چین در حال حاضر تنها به دنبال توسعه صنعت تراشه خود به هر قیمتی است و در حال حاضر هیچ عجله ای برای ساخت تراشه هایی با فناوری پیشرفته ندارد و قبلاً تجهیزاتی را از ژاپن برای تولید تراشه های قدیمی تر خریداری کرده است. آخرین حرکت SMIC به خودی خود گامی مهم در کاهش وابستگی به سایر کشورها از جمله ایالات متحده در صنعت تراشه است.

  • تراشه های مدرن چگونه و با چه دستگاهی تولید می شوند؟
  • مهاجرت سازندگان از چین به ویتنام – چالش های جدی همچنان باقی است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.