منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کاهش شدید قیمت پردازنده های Xeon اینتل برای غلبه بر AMD

کاهش شدید قیمت پردازنده های Xeon اینتل برای غلبه بر AMD

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

کاهش شدید قیمت پردازنده های Xeon اینتل برای غلبه بر AMD

اگرچه AMD در بازار سرور پردازنده Epyc عملکرد خوبی داشت و این پردازنده ها اغلب از همتایان اینتل خود بهتر عمل می کردند ، اما اینتل هنوز 90 درصد از بازار را در اختیار دارد. اگرچه اینتل دارای حاشیه امن قابل توجهی در بازار پردازنده سرور است ، اما غول آبی قصد نادیده گرفتن تیم قرمز را ندارد. بنابراین او برنامه های جدیدی برای فاصله گرفتن بیشتر از رقیب سنتی خود دارد. اینتل تخفیف های زیادی برای پردازنده های سرور خود ارائه می دهد که این امر قیمت پردازنده های Xeon این شرکت را به شدت کاهش داده است. بنابراین ، اینتل قصد دارد توانایی AMD را در زمینه کنونی افزایش هزینه های تولید و مشکلات عرضه به چالش بکشد.

درست است که اعداد موجود در بازار پردازنده برتری قاطع اینتل را نشان می دهد ، اما حقیقت این است که AMD اخیراً توانسته ضربه ای به رقیب قدرتمند خود وارد کند. طی چند سال گذشته ، AMD نتایج شگفت انگیزی در بخش پردازنده های رومیزی نشان داده است و سهم AMD در این بخش اخیراً به 22.5 درصد رسیده است که بالاترین ارزش از سال 2007 است. استراتژی AMD تمرکز بیشتر بر پردازنده های رومیزی با ارزش بالا بود. عاملی که بسیاری از گیمرها و کاربران حرفه ای به دنبال آن هستند. این منجر به موفقیت تیم قرمزها شد و AMD نتیجه مطلوب خود را از این استراتژی گرفت.

تخفیف بزرگ اینتل و افت شدید قیمت پردازنده های Xeon

در پاسخ ، اینتل که احساس خطر می کرد ، بلافاصله قیمت پردازنده های نسل 10 و 11 Core را کاهش داد. با این حال ، پرفروش ترین پردازنده های رومیزی در فروشگاه آمازون اغلب مشاوران AMD هستند. در حالی که موقعیت AMD در پردازنده های تلفن همراه در حال بهبود است ، مشکلات تولید و عرضه مانع از رشد سریع این شرکت در بازار پردازنده ها می شود. این چیزی است که اینتل را تا حدودی راحت کرده است.

تخفیف بزرگ اینتل و افت شدید قیمت پردازنده های Xeon

از سوی دیگر ، در بازار پردازنده های سرور ، AMD نقش غیرقابل انکاری در بازار ، به ویژه در سه ماهه اخیر ، ایفا کرده است. تیم قرمز ادعا می کند که آخرین نسل پردازنده های Epyc ، که در ماه مارس به بازار آمد ، از همتایان اینتل پیشی گرفت و AMD را تامین کننده دو سوم پردازنده های مورد نیاز 500 ابر رایانه برتر جهان در ماه ژوئن کرد. بنابراین طبیعی است که اینتل باعث نگرانی شود ، هرچند 90 درصد سهم بازار از پردازنده های سرور را دارد. به گزارش دیجی تایمز ، غول آبی نگران از دست دادن سهم بازار سرورهای AMD است و این دلیل تخفیف های بزرگ این شرکت برای پردازنده های Xeon و Xeon Scalable است.

اینتل نگران از دست دادن بازار پردازنده سرور است

اینتل دو دلیل اصلی برای این امر دارد. اول ، AMD برای تولید پردازنده Epyc با TSMC همکاری کرده است ، در حالی که اینتل سازنده سری Xeon است. طبق آخرین اخبار ، AMD مشکل تحویل اکثر پردازنده های خود را حل کرده است ، اما باید با موضوع جدید افزایش قیمت تراشه های TSMC برخورد کند. دلیل دوم این است که اینتل برخلاف AMD بسیار متنوع است و بنابراین اینتل برای مدت کوتاهی متحمل ضررهای مالی می شود. به خصوص در مورد مشتریان بزرگ ، اگر به AMD مراجعه کنند ، هزینه جذب مجدد آنها برای اینتل بسیار بالا خواهد بود.

پردازنده های Xeon اینتل

در هر صورت ، AMD سهم اینتل از بازار پردازنده های سرور را در اختیار دارد و اینتل آنقدر نگران است که قیمت پردازنده های Xeon خود را کاهش دهد. در همین حال ، اینتل در حال آماده سازی نسل جدیدی از پردازنده های Xeon با نام Sapphire Rapids است. پردازنده های مبتنی بر فناوری SuperFin ارتقا یافته اینتل. Sapphire Rapids به احتمال زیاد تراشه های سریع تری نسبت به Epyc 3 رقیب خود دارد. اینتل در اوایل سال 2022 تولید پردازنده Sapphire Rapids را محدود خواهد کرد ، اما در سه ماهه دوم تولید را افزایش می دهد.

  • اینتل طیف وسیعی از پردازنده های ارزان قیمت Xeon E-2300 را معرفی کرده است
  • افزایش قیمت تراشه های TSMC از اینتل پیشی می گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.