منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کمبود چیپس در سال 2021 – یادآور قحطی نفتی در دهه 70 است

کمبود چیپس در سال 2021 – یادآور قحطی نفتی در دهه 70 است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

کمبود چیپس در سال 2021 - یادآور قحطی نفتی در دهه 70 است

عوامل مختلفی دست به دست هم داد تا یکی از بدترین پیشرفت ها در صنعت فناوری در سال های اخیر ایجاد شود. اما همه چیز از آنجا شروع شد که ویروسی به نام COVID-19 در سراسر جهان پخش شد و صنایع را تحت تأثیر قرار داد. افزایش تقاضا ، کاهش تولید ، افزایش قیمت ، کمبود محصولات ، بازار داغ سیاه وسایل الکترونیکی و بسیاری از مصرف کنندگان مشتاق قطعات مورد نیاز خود با قیمت مناسب هستند. در همین حال ، بحران کمبود چیپس در یکی دو سال گذشته وضعیت را تشدید کرده است. با بازگشت به تاریخ ، کمبود چیپس در سال 2021 ما را به یاد روزهای قحطی نفتی دهه 1970 می اندازد. به همان اندازه ارزشمند و به ندرت. و البته با تأثیر مساوی بر ارزش سهام شرکت و اقتصاد.

کمبود چیپس در سال 2021 – بحرانی با اندازه جدی تاج

بله ، ما می توانیم با اطمینان بگوییم که تراشه ها می توانند طلای سیاه جدید در جهان باشند و ما می توانیم به شبیه سازی دهه 70 به عنوان ادامه قرن 21 نگاه کنیم. در دهه 1970 جهان تشنه نفت بود. هرگونه تغییری در روند عرضه ، تأثیر زیادی بر تقاضای طلای سیاه داشته است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تحریم نفتی آمریکا را اعمال کرده است. این تصمیم باعث شد قیمت نفت خام از حدود 3 دلار در اوایل دهه 1970 به 13 دلار در اواخر دهه 1990 برسد و حتی ایالات متحده مجبور شد نفت را از طریق کوپن توزیع کند.

کمبود چیپس در سال 2021 - یادآور قحطی نفتی در دهه 70 است

این یک استقبال خوشایند برای شرکت های نفتی آمریکایی مانند شورون و اکسون موبیل بود که شاخص ها به ترتیب 100 و 70 درصد افزایش یافتند ، اما تحریم نفتی آمریکا و افزایش تورم برای همه خوب نبود. میانگین صنعتی S&P 500 و داوجونز در دهه 1970 به ترتیب 17 و 5 درصد کاهش یافت. در آن زمان ، نفت جزء اصلی اقتصاد در دهه 1970 بود و در حال حاضر تراشه همین نقش را امروزه ایفا می کند. تراشه ها تقریباً در همه دستگاه های الکترونیکی وجود دارند. از لوازم خانگی گرفته تا موبایل و حتی ماشین. با توجه به افزایش زمان تحویل تراشه به بیش از 20 هفته ، مطمئناً ما در زمانی هستیم که کمبود تراشه یکی از بحران های اصلی است.

حدود 80 درصد تراشه های جهان در آمریکای شمالی ساخته می شوند. سیاستمداران و دولتمردان اکنون کاملاً درک کرده اند که این یک بحران جدی است و ما باید در مورد آن فکر کنیم. ایالات متحده از تولیدکنندگان می خواهد تولید خود را افزایش دهند و برای حمایت از آن ، رئیس جمهور جو بایدن بسته 50 میلیارد دلاری را برای تأمین بودجه توسعه و تحقیقات در صنعت تراشه اعلام کرد. به طور کلی ، صنعت تراشه یک صنعت سرمایه بر است و صرفه جویی در هر صنعتی ، از جمله صنعت تراشه ، بسیار گران است. به این ترتیب ، شرکت ها بسته به موقعیت سودده و ضرر می کنند و اگر این روند بیش از حد طول بکشد ، بر قیمت تمام کالاها تأثیر می گذارد.

  • کمبود بزرگترین خودروساز تویوتا در جهان باعث کاهش تولید می شود
کمبود چیپس در سال 2021 - یادآور قحطی نفتی در دهه 70 است

صنعت خودرو و تاثیر شدید بحران بر بازار تراشه

به گفته برخی از کارشناسان ، کمبود ناشی از افزایش سریع و شدید تقاضا می تواند منجر به تورم شود. کمبود جهانی چیپس خاری در چشم صنعت خودرو در تمام طول سال است. انتظار می رفت که این معضل در نیمه دوم سال 2021 پایان یابد ، اما با ادامه این روند ، تویوتا اعلام کرد که این مشکل به این زودی حل نمی شود. بنابراین سازنده ژاپنی تصمیم گرفت تولید خودرو را کاهش دهد. تحلیلگر RBC همچنین معتقد است که این بحران ممکن است چندین سال دیگر ادامه یابد. بخشی از مشکل مربوط به زیرساخت های صنعتی است. خودروهای برقی امروزه به قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارند ، در حالی که صنعت خودرو به فناوری تراشه های قدیمی وابسته است. ظرفیت تولید این تراشه های قدیمی به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای خودروسازان را برآورده کند. در عوض ، تولیدکنندگان تراشه تنها بر روی نسل بعدی و تراشه های درجه یک تمرکز کردند تا نیازهای بازار لوازم الکترونیکی مصرفی را برآورده کنند.

در نتیجه این زیرساخت معیوب ، صف های طولانی در نمایندگی های خودرو ایجاد شد ، نه در پمپ بنزین. با کاهش ذخایر خودرو ، قیمت ها افزایش یافته و حتی قیمت خودروهای فرسوده نیز افزایش یافته است. در نیمه اول سال 2021 ، قیمت خودروهای فرسوده تقریباً 20 درصد و قیمت خودروهای جدید حدود 3 درصد افزایش یافت. میزان افزایش قیمت خودروهای فرسوده در حال کاهش است ، در حالی که قیمت خودروهای جدید همچنان به سرعت در حال افزایش است و به میزان سالانه حدود 7 درصد در ماه جولای رسیده است. این تجربه ناخوشایندی برای مصرف کنندگان بوده است ، اما خودروسازان از این موقعیت سوء استفاده می کنند. به طور طبیعی ، با کاهش تولید ، سهم بازار نیز کاهش می یابد و بر این اساس قیمت ها افزایش می یابد.

درست است که خودروسازان خودروهای کمتری می فروشند ، اما این کار را با قیمت بالاتری انجام می دهند. سهام فورد و جنرال موتورز به ترتیب 43 و 17 درصد در سال 2021 افزایش یافت. البته ، این افزایش قیمت فقط در مورد خودروها صدق نمی کند. با ادامه کمبود تراشه ، هزینه محصولات بیشتر افزایش می یابد و این به نفع تولیدکنندگان تراشه مانند Intel و TSMC خواهد بود. بنابراین باید انتظار داشته باشیم که ارزش سازندگان تراشه در آینده افزایش یابد. به همین دلیل است که تحلیلگران وال استریت معتقدند خرید سهام در این شرایط سودآور است.

  • تمدید GeForce GT 730 از ایسوس – به دلیل کمبود تراشه معکوس شد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.