منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کولرهای هوایی در مقابل کولرهای آبی – چه نوع خنک کننده CPU را انتخاب کنیم؟

کولرهای هوایی در مقابل کولرهای آبی – چه نوع خنک کننده CPU را انتخاب کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

کولرهای هوایی در مقابل کولرهای آبی - چه نوع خنک کننده CPU را انتخاب کنیم؟

هر نوع رایانه ای با هر نوع کاربر ، قدرت و اندازه و عوامل دیگر بدون شک نیاز به خنک کننده CPU دارد. بسیاری از فرایندها در کسری از ثانیه توسط پردازشگر حرارتی سیستم تولید گرما انجام می شود و چون اجزای سخت افزاری محدوده تحمل دما خاصی دارند ، باید از گرم شدن بیش از حد اجتناب کرد. اینجاست که خنک کننده CPU وارد عمل می شود. امروزه به دلیل قدرت بسیار بالای پردازنده های نسل بعدی ، انتخاب خنک کننده CPU به یکی از چالش های بزرگ برای مصرف کنندگان تبدیل شده است. دو نوع اصلی خنک کننده CPU وجود دارد. در این مقاله ، ما به کولرهای هوا در مقابل کولرهای آبی نگاه می کنیم و تفاوت این دو را مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

انتخاب کولر گازی مناسب نیاز به ملاحظات متعددی دارد ، اما اگر انتخاب درست را انجام ندهید ، احتمالاً خرابی پردازنده سیستم مورد علاقه شما خواهد بود. این روزها کمتر و کمتر مصرف کننده ای از تهویه مطبوع موجود در پردازنده راضی است ، زیرا مصرف کنندگان به خوبی می دانند که کولرهای گازی این شرکت به خوبی کار نمی کنند و نمی توانند دمای پردازنده های قدرتمند مدرن را به ویژه در بارهای زیاد کنترل کنند. بنابراین ، اکثر کاربران هزینه جداگانه ای برای خرید کولر متناسب با قدرت پردازنده می پردازند. اما هنگام خرید و کار با کولر گازی پردازنده های مختلف ، گیج می شوند و س questionsالاتی از قبیل: چه نوع خنک کننده ای باید دریافت کنم؟ مایع یا خنک کننده هوا؟ کدام یک عملکرد بهتری دارند؟ کدام سر و صدا کمتر تولید می کنند؟ چه کولری برای بازی مناسب است؟ و مسائل دیگر.

کولرهای هوایی در مقابل کولرهای آبی

انواع سیستم های خنک کننده پردازنده های PC را توضیح دهید و کولرهای هوایی و کولرهای آبی را تعیین کنید

برای انتخاب هیت سینک استاندارد متناسب با نوع کاربری شما ، ابتدا باید روش های خنک کننده CPU را بشناسید و هر توضیحی را برای هر نوع در نظر بگیرید تا بتوانید آنها را مقایسه کنید و در نهایت یکی را که انتظارات شما را برآورده می کند انتخاب کنید. در این مقاله ، ما سعی می کنیم توضیحات لازم را برای پاسخگویی به سوالات شما در مورد خنک کننده CPU ، انواع آن و مدلهای مناسب مطابق انتظار ارائه دهیم.

کولرهای پردازنده به دو نوع اصلی مایع و پنوماتیک تقسیم می شوند که به کولرهای آبی یا کولرهای مایع و کولرهای هوایی نیز معروف هستند. در نام این نوع کولر گازی عنصر اصلی خنک کننده ذکر شده است. باد در هوا و کولرهای مایع در کولرهای آبی ، که دمای CPU را کاهش می دهد. ساختار کولرهای هوا ساده است. این نوع کولرها معمولاً از یک یا دو فن خنک کننده ، معمولاً یک هیت سینک بزرگ و لوله های حرارتی تشکیل شده است که پردازنده سیستم شما را در یک فرآیند ساده خنک می کند.

در مقابل ، کولرهای آبی کمی پیچیده تر و پیچیده تر هستند. سیستم خنک کننده مایع شامل یک سری لوله است که از طریق آنها مایع خنک کننده یا به اصطلاح خنک کننده جریان می یابد ، یک رادیاتور ، یک پمپ و تعدادی از اجزای دیگر که مغز سیستم شما را در حین شارژ تازه و خنک نگه می دارد. فن ها بخشی جدایی ناپذیر از کولرهای هوا و مایع هستند و اجزای اصلی کولر را تشکیل می دهند. اکنون می توانید تفاوت بین کولر گازی و کولر آبی را درک کنید ، که بسیار ساده است. در حال حاضر ما باید در مورد هر نوع بیشتر بدانیم تا بتوانیم یک انتخاب را انجام دهیم.

کولرهای هوایی – کولرهای هوایی سنتی فوق العاده

از همان ابتدا به مهمترین مزیت کولر گازی می پردازیم. نصب آسان! مهمترین دلیل انتخاب بسیاری از کاربران کامپیوتر برای تهویه مطبوع برای خنک کننده پردازنده ، نصب ساده این نوع کولر گازی است. برای نصب این نوع کولرها نیازی به فرآیند پیچیده ای نیست. همانطور که در قسمت قبل اشاره شد ، کولرهای خنک یک فن دارند یا در مدلهای قوی تر مجهز به دو فن هستند. نوع اول فن رادیاتور جلو را می بندد و نوع دوم معمولاً یک فن در جلو و یک فن در عقب رادیاتور می بندد. سیستم ساده است و فن هوای تازه را به داخل رادیاتور هدایت می کند و هوای گرم از پشت محفظه فن خارج می شود.

هنگام انتخاب کولر گازی باید به آن توجه داشته باشید که ابعاد سرمایش را در نظر بگیرید و آن را با محفظه سیستم خود مقایسه کنید. از نظر ارتفاع و عمق ، کیس شما باید از کولر گازی انتخاب شده پشتیبانی کند. به خصوص اگر کولر مورد نظر شما یک مدل غول پیکر و قدرتمند است ، باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید. سازگاری کولر گازی با قوچ ها را به خاطر بسپارید. اکثر کولرهای گازی امروزه بزرگ هستند زیرا برای کنترل دمای پردازنده های قدرتمند امروزی به هیت سینک های بزرگ نیاز دارند. از طرف دیگر ، هرچه کولر گازی بزرگتر باشد ، سنگین تر است. از نظر زیبایی شناسی ، اگرچه مسئله سلیقه ای است ، اما اکثر مصرف کنندگان متوجه می شوند که کولرهای هوا دیگر جذاب نیستند. امکان نصب ساده و قیمت بهتر نسبت به کولرهای مایع باعث شده است که این کولرها همچنان در بازار بسیار محبوب باشند.

کولر هوایی Noctua NH-D14

البته تصور نکنید که کولرهای هوایی از نظر کارایی در مورد کولرهای آبی حرفی برای گفتن ندارند. این یک باور کاملا اشتباه است. تهویه مطبوع با کیفیت بالا از مارک های معروف مانند Naktova در بازار وجود دارد که حتی در بسیاری از مناطق با بهترین کولرهای آبی موجود در بازار رقابت می کنند. مدل هایی مانند Noctua NH-D14 که حتی قابلیت خنک سازی پردازنده های اورکلاک شده را نیز دارند. با این حال ، کولرهای هوایی معمولاً از سه جهت اصلی ضعیف تر از کولرها هستند: اول اینکه فن ها به اندازه مایع خنک کننده کارآمد نیستند ، بنابراین آنها بهترین انتخاب برای برنامه های بسیار سنگین و پردازنده های اورکلاک نیستند. دوم ، کولرهای هوای قوی بسیار بزرگ هستند. و مورد سوم سر و صدای نسبتاً زیاد فن های خنک کننده است که هر کاربری نمی تواند در برابر صدای مزاحم مقاومت کند.

کولرهای آبی – کولرهای جذاب و بسیار کارآمد برای مایعات

صرف نظر از جزئیات فنی ، آنچه همه مصرف کنندگان در مورد آن توافق دارند زیبایی سیستم های خنک کننده مایع است. تماشای سیستم های حرفه ای با این نوع کولرها هوشیاری هر کاربر را از بین می برد. اما کولرهای آبی مطمئناً برای همه مصرف کنندگان مناسب نیستند. اما ابتدا اجازه دهید در مورد مزایای این نوع سرمایش صحبت کنیم. مزیت اصلی کولرهای مایع توانایی بسیار بالای مایع خنک کننده در کنترل دمای اجزای سیستم است که باعث می شود اجزای سیستم شما در دمای بسیار بهتری کار کنند. به خصوص اگر شما یک گیمر حرفه ای یا اورکلاک هستید ، کولرهای آبی کارایی مورد انتظار را به شما می دهد. ثبات در کارایی یکی دیگر از نکات مثبت کولرهای آبی این است که در شرایط نامساعد و محیط نامناسب می توانند کار خود را در سطح مطلوب انجام دهند.

کولر آبی سفارشی

کولرهای آبی خود به دو دسته تقسیم می شوند. کولرهای آبی حلقه بسته یا AIO و کولرهای مدار باز یا سفارشی. هنگامی که بسته است ، کاربر معمولاً نمی تواند در سیستم مداخله کند. یعنی خنک کننده را عوض کنید یا مخزن را پر کنید و غیره. مدارهای نزدیک برای نصب و استفاده توسط سازنده آماده و قابل دسترسی هستند و نیازی به عملیات پیچیده و خطرناک ندارند. با این حال ، کولرهای آبی نزدیک و پایین اغلب مانند کولرهای معمولی عملکرد خوبی دارند و نمی توان انتظار زیادی از آنها داشت. مهمترین نکته ای که در مورد این نوع کولرهای مایع باید توجه داشت این است که سطح مایع خنک کننده با گذشت زمان کاهش می یابد ، که در نهایت منجر به کاهش عملکرد تهویه مطبوع و فرسودگی پمپ می شود. رویدادی که باعث می شود کولر عملاً بی فایده باشد.

AIO و کولرهای آبی سفارشی

کولرهای حلقه باز یا مدار باز قطعاً برای کاربران حرفه ای است. اگر شما یک کاربر معمولی ، یک گیمر معمولی یا حتی یک اورکلاکر معمولی هستید ، پیشنهاد می کنیم از این نوع کولرها استفاده نکنید. کولرهای آبی حلقه باز دارای فرایند نصب پیچیده و خطرات هستند که به راحتی می توانند قسمت های گران قیمت سیستم شما را از بین ببرند.

اما کاربران حرفه ای بهترین انتخابی هستند که می توانند برای سیستم خنک کننده کامپیوترهای گران قیمت و حرفه ای و کولرهای مایع مدار باز داشته باشند. کارایی این نوع کولرها در کنترل دمای قطعات چشمگیر است. در صورت داشتن اجزای لازم ، علاوه بر پردازنده ، می توانید کارت گرافیک سیستم خود را با مایع با خنک کننده حلقه باز خنک کنید. دست کاربر در این نوع کولر گازی باز است و هیچ محدودیتی برای تعویض مایع خنک کننده و پر شدن مخزن وجود ندارد. با این حال ، باید توجه داشت که این نوع کولرها تنها برای کاربران سخت افزار حرفه ای مناسب هستند. زیبایی کولرهای مدار باز را نباید نادیده گرفت ، زیرا می توانند ظاهر کامپیوتر شما را دوچندان کنند. از دیگر مزایای رایج کولرهای مایع می توان به صدای کم ، فضای کمتر در جعبه و زیبایی آنها اشاره کرد.

کولر آبی AIO

علاوه بر مزایای کولرهای مایع ، باید به معایب آنها نیز اشاره کنیم. اول اینکه کولرهای مایع معمولاً گران هستند. مخصوصاً کولرهای مدار باز یا مایعات شخصی که هزینه زیادی را بر روی دست شما می گذارد. قیمت کیت خنک کننده مایع شخصی از یک مارک بزرگ مانند EK یا XSPC می تواند تا 5 برابر بیشتر از بهترین کولرهای گازی موجود در بازار باشد. مورد بعدی این است که کولرهای مایع ارزان قیمت ارزش خرید ندارند. تنها به دلیل خنک کننده آب ، به خرید یک مدل بی کیفیت اکتفا نکنید ، زیرا عملکرد این نوع کولرها قطعاً شما را ناامید خواهد کرد. با بودجه کم و محدود ، خرید کولر گازی عاقلانه تر است.

خنک کننده آب

همانند کولر گازی ، باید مطمئن شوید که فضای کافی برای نصب کولرهای آبی در جعبه وجود دارد. کیس شما باید از کولرهای مایع پشتیبانی کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید کولری با رادیاتور 360 میلی متری بخرید ، قاب شما باید فضای لازم را در بالا یا جلو برای نصب چنین رادیاتور داشته باشد. معمولاً برای نصب رادیاتور در جلو یا سقف محفظه ، لازم است فن های جعبه از پیش نصب شده را باز کنید. باز هم ، کولرهای آبی از نظر نصب برای کاربران مبتدی مناسب نیستند و ما اکیداً توصیه می کنیم که نصب این نوع کولر را به افراد واجد شرایط بسپارید. به ویژه در موارد سفارشی که اتصال ایمن شیلنگ ها و گیره ها بسیار مهم است ، زیرا نشتی کوچک می تواند سیستم مورد علاقه شما را خراب کند.

تست نشت کولر آبی سفارشی

کولرهای هوایی در مقابل کولرهای آبی – کدام نوع را انتخاب کنیم؟

توضیحات این مقاله می تواند در انتخاب کولر آبی مناسب مفید باشد ، اما شاید مهمترین عامل در انتخاب درست نوع استفاده شما باشد. اکثر مصرف کنندگان کولر گازی را به دلیل هزینه کم و نصب آسان انتخاب می کنند. به خصوص اگر هیچ محدودیتی در نصب کولرهای بزرگ و قدرتمند هوا ندارید ، ممکن است بهترین انتخاب برای سیستم های معمولی یا بازی های غیرحرفه ای باشد. توصیه ما به گیمرهای حرفه ای یا سیستم های ایستگاه کاری که پردازش سنگین را برای مدت طولانی انجام می دهند ، استفاده از کولرهای آبی با کیفیت بالا است. اگر تجربه و بودجه لازم برای استفاده از کولرهای آبی سفارشی را دارید ، ممکن است آنها انتخاب مناسبی برای شما باشند. در نهایت ، توصیه می کنیم توجه ویژه ای به سیستم خنک کننده رایانه خود ، به ویژه پردازنده داشته باشید.

  • بررسی کولر آبی گیگابایت AORUS WATERFORCE X 240
  • کولر مستر کولر Master Air MA612 Stealth را معرفی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.