منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Kioxia در آستانه راه اندازی SSD PCIe 5.0 با سرعت 14000 مگابایت بر ثانیه است

Kioxia در آستانه راه اندازی SSD PCIe 5.0 با سرعت 14000 مگابایت بر ثانیه است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

Kioxia در آستانه راه اندازی SSD PCIe 5.0 با سرعت 14000 مگابایت بر ثانیه است

سرعت هارد دیسک های PCIe 4.0 ، که هنوز به بسیاری از کاربران نرسیده است ، به حدی بالا است که تصور نیاز به ذخیره سازی سریعتر دشوار است ، اما همانطور که معلوم شد ، این نقطه پایانی برای افزایش سرعت هارد دیسک نیست ایالت ها. با قدرت ادامه می دهد. این امر به لطف رابط PCIe 5.0 اتفاق می افتد و ما شاهد نسل جدیدی از حافظه با سرعتهای بسیار چشمگیر خواهیم بود. کیوشیا ، شرکت ذخیره سازی معروف ژاپنی ، در حال راه اندازی SSD PCIe 5.0 با سرعت فوق العاده 14000 مگابایت بر ثانیه است.

SSD PCIe 5.0 در مقادیر محدود در سال 2021 در دسترس خواهد بود.

کمتر از چند ماه از معرفی SSD های PCIe 4.0 از سازندگانی مانند Seagate می گذرد که به گروه SSD های پرسرعت سامسونگ سامبرنت با سرعت بالای 7000 مگابیت بر ثانیه پیوسته اند. آخرین باری که Corsair MP600 Pro را معرفی کرد یک دستگاه حرفه ای با هیت سینک نسبتاً بزرگ بود. سال گذشته کیوشیا قول داد اولین گام ها را در ساخت SSD نسل بعدی بر اساس فناوری PCIe 5.0 بردارد. ماه گذشته ، کیوشیا میزبان یک رویداد CFMS 2021 در چین بود تا در مورد محصولات ارائه شده توسط این شرکت در ماه آینده بحث کند.

مهمترین مسیر خلاقانه سازنده ژاپنی BiCS Flash لایه ای از فناوری 3D NAND بود که با همکاری وسترن دیجیتال توسعه داده شد ، فناوری مورد استفاده در محصولات مبتنی بر هارد دیسک های هر دو شرکت در 5 سال گذشته. نسل ششم این فناوری شامل 162 لایه روی یک تراشه با 40 درصد مساحت کمتر از نسل قبلی است که دارای 112 لایه BiCS بود. سلول های NAND توانایی برنامه نویسی با سرعت 2.4 سریعتر از قبل را دارند که این امر باعث افزایش متوسط ​​سرعت حافظه تا 66 درصد می شود.

PCIe 5.0 Kioxia SSD Edition

کنترل کننده کیوشیا برای SSD های نسل جدید

اگرچه افزایش تعداد لایه های NAND در نسل جدید طبیعی به نظر می رسد ، اما این امر در نهایت منجر به افزایش عملکرد حافظه می شود. در حالی که تراشه های نسل جدید کوچکتر هستند. دو راه برای دستیابی به این هدف وجود داشت ، اولین مورد استفاده از پیکربندی سلول 5 بیتی یا PLC بود ، اما این امر پیچیدگی خواندن و نوشتن اطلاعات را افزایش داد. اگر این پیکربندی چگالی تراشه را بهبود بخشد ، اما بر سرعت و مقاومت حافظه تأثیر منفی بگذارد. روش دوم قرار دادن لایه ها در فواصل کوتاهتر از یکدیگر و استفاده از ساختار CUA یا حتی CBA بود.

Kyushia با استفاده از PCIe 5.0 بر بسیاری از این مشکلات غلبه کرد و از یک کنترل کننده یکپارچه به توسعه یک کنترلر 16 کاناله مهاجرت کرد. کنترل کننده هایی که در نسل پنجم SSD های CM6 و CD7 استفاده می شوند. این SSD ها سال آینده به تعداد زیاد برای مشتریان تجاری تولید می شوند و با ظرفیت 1.6 تا 30 ترابایت در دسترس خواهند بود. در حالی که سطح مقاومت آنها چیزی بین 1 تا 3 ترابایت در روز خواهد بود.

Kioxia SSD PCIe 5.0

افزایش خیره کننده سرعت هارد دیسک های نسل پنجم

با گذر از این مشکلات ، هیجان انگیزترین بخش این دستگاه های جدید سرعت خواندن و نوشتن بسیار سریع آنها است. کیوشیا مدعی است که در نمونه های اولیه SSD های نسل پنجم خود ، به سرعت 14000 مگابیت بر ثانیه برای خواندن داده های تصادفی و سرعت 7000 مگابایت بر ثانیه برای نوشتن داده های تصادفی دست یافته است. کنترلر جدید هر بار روی PCIe 5.0 روی رابط x4 پهنای باند 32 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. در مقایسه با دستگاه نسل چهارم CM6 ، کیوشیا موفق شد در نسل جدید سرعت را دو برابر کرده و 67 درصد بهبود عملکرد این حافظه را شاهد باشد.

سایر ویژگی های SSD های نسل پنجم این شرکت شامل 2.5 میلیون IOPS و 290.000 IOPS خواندن و نوشتن تصادفی است که در هر نسل به ترتیب 70 و 30 درصد نسبت به نسل قبل بهبود یافته است. با این حال ، واضح است که کیوشیا قصد ندارد در آینده ای نزدیک درایوهای PCIe 5.0 را با درایوهای PCIe 4.0 جایگزین کند و از فناوری های قدیمی تر هم برای مراکز داده و هم برای دستگاه های مصرف کننده استفاده خواهد شد. در حال حاضر ، دستگاه های PCIe 4.0 بسیار سریعتر از نیاز اکثر کاربران هستند. با ظهور فناوری های نرم افزاری مانند DirectStorage ، باید شاهد کار آنها روی بازی های جدید توسعه دهندگان باشیم.

  • راهنمای خرید حافظه SSD در ایران (به روز رسانی پاییز 1400)
  • نسل جدید SSD با سرعت بسیار بالا Corsair معرفی شد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.