منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Radeon Pro W6900X یا Apple M1 Max GPU؟ کدام قوی تر است؟

Radeon Pro W6900X یا Apple M1 Max GPU؟ کدام قوی تر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

Radeon Pro W6900X یا Apple M1 Max GPU؟ کدام قوی تر است؟

تنها یک هفته از رونمایی اپل از محصولات جدید خود می گذرد و تاکنون اطلاعات کمی از مشخصات و قابلیت های محصول آن به بیرون درز کرده است. اما توسعه دهنده پردازش تصویر در Affinity Photo با مقایسه پردازنده گرافیکی M1 Max اپل با کارت گرافیک AMD Radeon Pro W6900X قدم جالبی برداشت و به نتایج جالبی رسید.

پردازنده گرافیکی M1 Max برنده است

اندی سامرفیلد در حساب توییتر خود توییت کرد و نتایج مقایسه خود را به تفصیل نشان داد. بر اساس آزمایشات وی، پردازنده گرافیکی اپل توانسته است این کارت گرافیک را مدیریت کند. البته باید در نظر داشته باشید که در تست های اندی، پردازنده گرافیکی تقریباً به خوبی کارت گرافیک AMD عمل کرد و تنها تفاوت آن در عملکرد تک هسته ای بود. جایی که پردازنده اپل توانست رتبه بالاتری نسبت به کارت گرافیک AMD کسب کند. محور این مقایسه ها برنامه ویرایش تصویر و عکس Affinity Photo است که با معرفی پردازنده M1 برای محصولات اپل توسعه یافته است و حالا که اپل پردازنده جدیدی را معرفی کرده، خود را برای نسل بعدی این پردازنده ها آماده می کند. بنچمارک های این برنامه نیز می تواند شاخص خوبی برای مقایسه عملکرد این پردازنده های گرافیکی باشد.

Radeon Pro W6900X یا Apple M1 Max GPU؟  کدام قوی تر است؟

پیش از این، Radeon Pro W6900X به لطف 32 گیگابایت حافظه GDDR6، که می تواند سرعت 512 گیگابایت بر ثانیه را ارائه دهد، پادشاهی بنچمارک های Affinity Photo را کسب کرده بود. برای مقایسه سرعت این پردازنده گرافیکی کافی است آن را با آخرین GPU اپل یعنی M1 Max مقایسه کنید. جایی که این پردازنده تنها 400 گیگابایت در ثانیه سرعت خواندن دارد، اما اشتباه نکنید! سرعت پایین همیشه به معنای از دست دادن رقابت نیست و پردازنده گرافیکی اپل با عملکرد بیشتر و البته سفارشی سازی بهینه برای محصولات اپل، می تواند عملکرد بهتری نسبت به کارت گرافیک گران قیمت AMD داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که کارت گرافیک AMD به یک اسلات نصب جداگانه نیاز دارد و 300 وات برق مصرف می کند.

بیشتر بخوانید:

  • اولین بنچمارک Core i9 12900HK – سریعتر از M1 Max اپل
  • عملکرد خیره کننده چیپست Apple M1 Max در بنچمارک PugetBench

از نظر اعداد، پردازنده گرافیکی اپل توانسته امتیاز 32891 را در بنچمارک ها کسب کند (عملکرد تک هسته ای)، در حالی که کارت گرافیک AMD به سختی به امتیاز 32580 رسیده است. البته این اعداد نشان دهنده برتری اپل در همه زمینه ها نیست، اما نشان می دهد که محصول جدید این شرکت یعنی مک بوک پرو چقدر می تواند خوب عمل کند. اما از سوی دیگر، پردازش بازی های ویدیویی چیزی نیست که مک بوک اپل را متمایز کند. حتی لپ تاپ هایی با کارت گرافیک 3080 برنده مسابقه خواهند بود.

نکته جالب دیگر نتیجه کمتر پردازنده گرافیکی اپل هنگام پردازش تصاویر 8K است! البته این را هم باید در نظر داشته باشید که اپلیکیشن ها هنوز برای پردازنده گرافیکی جدید اپل بهینه نشده اند، قطعا در آینده شاهد نتایج دیگری خواهیم بود. اگر می خواهید پتانسیل کامل پردازنده اپل را ببینید، باید از برنامه Final Cut Pro استفاده کنید تا ببینید این پردازنده چه کاری می تواند انجام دهد. شاید نتایج موسسه داوینچی از تست های مقایسه ای مک بوک پرو کافی باشد تا بدانید این پردازنده در این لپ تاپ 5 برابر کارآمدتر از مدل های معمول مک بوک خواهد بود. بنابراین فقط منتظر بمانید و ببینید چه معیارهای عملکردی در آینده منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.