React JS در مقابل Node JS – کدام بهتر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
React JS در مقابل Node JS - کدام بهتر است؟


چارچوب های توسعه وب، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی مدرن، مقیاس پذیر و ایمن بسازند. بهترین فریم ورک‌های مورد استفاده توسط بهترین شرکت‌های توسعه وب، میانبری را فراهم می‌کنند که زمان و تلاش توسعه را کاهش می‌دهد. اینجاست که چارچوب‌های جاوا اسکریپت رقابت برای محبوبیت و استفاده را پیشروی می‌کنند.

دو فریمورک منبع باز جاوا اسکریپت (JS) وجود دارد – Node JS و React JS که با طیف وسیعی از عملکردهای خود، دنیای توسعه را تحت تأثیر قرار داده اند. فریم ورک‌های Node.JS برای ساخت برنامه‌های باطنی و سمت سرور استفاده می‌شوند، در حالی که React.JS به عنوان یک کتابخانه frontend عمل می‌کند که برای ایجاد رابط‌های زیبا استفاده می‌شود.

وقتی صحبت از استفاده از هر یک از دو فریمورک Node.JS یا React.JS می شود، مهم است که در مورد هر دو فریمورک بدانید و آنها را بر اساس ویژگی های خاص مقایسه کنید تا مشخص کنید کدام یک برای پروژه شما ایده آل است.

بیایید نگاهی گذرا به Node JS و React JS بیندازیم و سپس به تفاوت‌ها بپردازیم تا بفهمیم کدام یک برای نیازهای دیجیتال شما بهترین است.

محتوا

  • Node.JS چیست؟
  • React.JS چیست؟
  • تفاوت React.JS و Node.JS چیست؟
  • چه کسی در نبرد پیروز می شود؟ Node JS و React JS

Node.JS چیست؟

یک زمان اجرا جاوا اسکریپت سمت سرور که بر روی موتور Google V8 ساخته شده است در مقیاس برای ساخت برنامه های کاربردی قدرتمند استفاده می شود. مدل رویداد محور و غیر مسدود کننده، تحویل برنامه سبک و کارآمد را امکان پذیر می کند، زیرا عملیات همزمان بدون مسدود کردن یک رشته پردازش می شود. وابستگی صفر بین وظایف عملکرد برنامه را تسریع می کند.

توانایی نوشتن کد در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، بهره وری توسعه دهندگان را بهبود می بخشد، زیرا هیچ وقت برای یادگیری یک زبان جدید تلف نمی شود. ماهیت منبع باز چارچوب به توسعه دهندگان کمک می کند تا از کدها و کتابخانه های آزمایش شده توسط جامعه که روند توسعه را تسهیل می کنند، بهره مند شوند.

Node.JS به ایجاد برنامه هایی که عملکرد بی نظیری را ارائه می دهند افتخار می کند. به همین دلیل است که برنامه های چت و شبکه بلادرنگ با استفاده از چارچوب Node.JS طراحی شده اند. علاوه بر این، مقیاس بندی افقی و عمودی به برنامه های تجاری اجازه می دهد تا با رشد کسب و کار مقیاس شوند.

تست واحد و تست یکپارچه سازی با آزمایش واحدهای کد جداگانه و رابط های مؤلفه تضمین می کند که برنامه به راحتی اجرا می شود. با این حال، برنامه های Node.JS در محیط مرورگر اجرا می شوند و دسترسی به کد را غیرممکن می کنند. ابزارهای توسعه Node.js فرآیند آزمایش برنامه شما را آسان تر و ساده تر می کند.

همه این ویژگی‌ها باعث شده تا بازیکنان پیشرو مانند Netflix و Trello از این چارچوب استفاده کنند. نتفلیکس شاهد بهبود تجربه کاربری با کارایی و سهولت بالا بود. اوبر با افزایش تقاضا برای خدمات و مشتریان، مقیاس‌پذیری آسانی را تجربه کرد.

React.JS چیست؟

React یک کتابخانه جاوا اسکریپت منبع باز از اجزای UI است که توسط توسعه دهندگان فیس بوک برای ساخت وب سایت هایی با رابط کاربری زیبا توسعه یافته است. به لطف DOM مجازی که به طور خودکار عناصر را هنگام تغییر داده ها به روز می کند، نگهداری React آسان است. این امر نیاز به به روز رسانی مکرر موارد را از بین می برد. علاوه بر این، توسعه دهندگان ماهر React.JS در طول توسعه وب سایت با استفاده از استانداردهای وب HTML5 و جاوا اسکریپت سازگاری را حفظ می کنند.

مجموعه عظیمی از مجموعه ابزارهای توسعه دهنده جدا از سایر چارچوب های منبع باز مانند طراحی و اشکال زدایی واکنش نشان می دهند. کنترل بهبود یافته بر محیط طراحی به همراه کاهش اصطکاک گردش کار، محصولات جانبی ابزارهای ارائه شده برای توسعه دهندگان React.JS هستند.

Instagram by Meta با استفاده از React.JS برای تقویت APIها برای نقشه‌ها، موقعیت جغرافیایی و سایر ویژگی‌هایی که برنامه را بصری می‌کند، داستان موفقیت دیگری نوشت.

تفاوت React.JS و Node.JS چیست؟

هر دو فریمورک Node JS و React JS بر اساس مزایا و معایبشان برای موارد استفاده مختلف در بازار محبوب هستند. مقایسه کنار هم این دو فریم به شما کمک می کند تا بفهمید کدام فریم انتخاب خوبی است. بیایید شیرجه بزنیم!

معماری میکروسرویس ها

معماری Microservices یک راه جدید برای ساخت بک‌اندهای مقیاس‌پذیر است و در عین حال به تیم‌های مختلف اجازه می‌دهد تا روی عملکردهای جداگانه با هم کار کنند. بیایید ببینیم یک میکروسرویس در Node.JS و React چگونه رفتار می کند. JS

در React.JS، microfrontend ها به چندین بخش قابل مدیریت تقسیم می شوند، جایی که توسعه دهندگان مختلف روی قطعات کار می کنند تا زمانی که به شکل قابل استقرار آماده شوند. هر قسمت به عنوان یک برنامه کاربردی با اتصال آزاد عمل می کند که محتوای منحصر به فردی را ارائه می دهد که توسعه دهندگان React.JS مسئول آن هستند. لبه های میکرو اتصال مستقیم را کاهش می دهند که در ارتباط غیر مستقیم قطعات منعکس می شود.

میکروسرویس های Node.JS به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه هایی را بدون هیچ گونه پیچیدگی بسازند که بتواند چندین درخواست همزمان را به طور همزمان مدیریت کند. همچنین به سازمان کمک می کند تا به عملکرد بالا، امنیت، ثبات و انعطاف پذیری دست یابد. به همین دلیل است که eBay برای معماری میکروسرویس‌های خود به Node.JS روی آورد که به آن‌ها کمک می‌کند تا بیش از ۱ میلیارد کاربر را مدیریت کنند.

بهره وری

کاربران هرگز هیچ مشکلی را در عملکرد برنامه وب نادیده نمی گیرند. آنها به سادگی از استفاده از برنامه منصرف می شوند. بیایید ببینیم کدام چارچوب از نظر عملکرد جلوتر از منحنی است.

همانطور که قبلاً بحث شد، React.JS دارای یک مدل شی سند مجازی (DOM) است، به این معنی که برای هر DOM یک کپی DOM مجازی وجود دارد که همان ویژگی های DOM را به ارث می برد، اما نمی تواند مستقیماً UI را به روز کند. هرگاه به‌روزرسانی‌هایی برای رابط کاربری انجام شود، DOM مجازی به‌روزرسانی می‌شود و سپس با React DOM معمولی مقایسه می‌شود. JS این به شناسایی تغییراتی که باید در DOM ساده ایجاد شود و سپس UI به روز می شود کمک می کند. این فرآیند کامل با سرعتی اجرا می شود که مشکلات عملکرد React.JS را حل می کند.

در طول دهه گذشته، Node.JS به دلیل کاهش هزینه های توسعه، افزایش سرعت توسعه و بهبود عملکرد برنامه، محبوبیت بالایی داشته است. توسعه دهندگان Node.js عملیات I/O ناهمزمان و غیرمسدود را از طریق ویژگی های حلقه رویداد تسهیل می کنند. قابلیت استفاده مجدد کد Node.JS آن را برای توسعه برنامه های کاربردی با کارایی بالا خوب می کند. پی پال شاهد کاهش 35 درصدی زمان پاسخ و افزایش سرعت بارگذاری 200 میلی ثانیه بود.

منحنی یادگیری

چارچوب‌هایی با منحنی‌های یادگیری کم به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا سریعاً به استادان فناوری دست یابند و برنامه را در زمان کمتر توسعه دهند. بیایید ببینیم که کدام فریم ورک به همین مورد کمک می کند.

React.JS منحنی یادگیری پایینی دارد که نیاز به یادگیری زبان جدید را از بین می برد، زیرا دانستن زبان JS برای نوشتن برنامه React.JS کافی است. سینتکس HTML مانند، مستندات گسترده و طراحی ساده، شروع به کار با این چارچوب را برای توسعه دهندگان React مبتدی آسان کرده است. JS

از سوی دیگر، منحنی یادگیری Node.JS شیب‌دار نیست، اما پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی وب برای توسعه‌دهندگان سخت است. برنامه نویسی ناهمزمان دشوار است، که مسئول اجرای غیر مسدود کردن کد است.

حمایت جامعه

حمایت جامعه نقش حیاتی در ساخت پروژه های بزرگ دارد. برای مثال، اگر توسعه‌دهندگان اختصاصی که روی پروژه‌ای کار می‌کنند در جایی گیر کرده باشند، جامعه توسعه‌دهنده می‌تواند کمک مورد نیاز یا کدهای موجود را در اختیار آنها بگذارد که به حل مشکل کمک می‌کند.

جامعه React.JS توسط متا با تیم بزرگی که به طور مداوم از آن پشتیبانی می کند مدیریت می شود. به روز رسانی های مداوم در چارچوب به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های مدرن بسازند. React حدود 202000 ستاره در GitHub دریافت کرد.

جامعه Node.JS به طور فعال توسط توسعه دهندگان پشتیبانی می شود زیرا آنها به طور منظم با چارچوب درگیر هستند تا آن را ایمن تر، پایدارتر و مقیاس پذیرتر کنند. این نشان می دهد که توسعه دهندگان Node.JS نکات و ترفندهای زیادی را از جامعه توسعه دهندگان دریافت می کنند. تقریباً 93.3 هزار ستاره توسط Node.JS در GitHub دریافت می شود.

چه کسی در نبرد پیروز می شود؟ React.JS یا Node.JS

هر دو چارچوب JS – react js و node js دو قطب زمین هستند که مطابقت ندارند. یکی برای ساختن قسمت جلویی و دیگری در ساختن یک باطن قوی و مقیاس پذیر شناخته شده است. قبل از اینکه به دنبال بهترین توسعه دهندگان وب در سطح جهانی بگردید، نیازهای کسب و کار خود را دریابید و سپس دریابید که کدام چارچوب خلاء را پر می کند.

هنگام ساخت برنامه های سبک وزن با تغییرات مکرر، React.JS گزینه خوبی است. Node.JS در صورت نیاز به سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیت به جایگزین ترجیحی تبدیل می‌شود. پس از بررسی مقایسه، اگر هنوز نتوانستید بهترین مورد را برای نیازهای توسعه اپلیکیشن کسب و کار خود پیدا کنید، پروژه مورد نیاز خود را برای ما ارسال کنید و ما به شما کمک می کنیم تا برای کمکی که نیاز دارید با توسعه دهندگان ایده آل ارتباط برقرار کنید.

پست React JS در مقابل Node JS – کدام بهتر است؟ اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.