TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت: تفاوت های کلیدی

 تاریخ انتشار :
/
  تکنولوژی
TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت: تفاوت های کلیدی


جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های دنیای فناوری امروزی است که بیش از 16.4 میلیون توسعه دهنده از جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های خود استفاده می کنند. TypeScript یک زبان نسبتاً جدید است که به سرعت در نمودارهای محبوبیت در حال افزایش است. بحث بر سر جاوا اسکریپت علیه TypeScript به سرعت در حال افزایش است. در این وبلاگ در مورد تفاوت های جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت و همچنین موارد استفاده برای هر زبان بحث کردیم.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یا JS، همانطور که عموماً شناخته می شود، یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است. طبق آمار Statista، از هر 10 توسعه دهنده 6 نفر جاوا اسکریپت را برای ایجاد محصولات دیجیتالی جامع ترجیح می دهند. نام‌های بزرگی مانند PayPal، Meta، Netflix و Airbnb از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند.

جاوا اسکریپت از مشخصات ECMAScript پیروی می کند. در طول سال ها، جاوا اسکریپت به عنوان یکی از فناوری های اصلی برای توسعه محصولات دیجیتال مانند برنامه های کاربردی وب و موبایل، همراه با صفحات وب تعاملی ظاهر شده است. جاوا اسکریپت یک فناوری برنامه نویسی کامپایل شده JIT (در زمان مقرر) است که اسکریپت ها را در صفحات HTML جاسازی می کند و سپس آن اسکریپت ها را در زمان اجرا تفسیر می کند.

جاوا اسکریپت به دلیل ویژگی های متمایز آن مانند نوشتن پویا، شی گرایی نمونه اولیه و ویژگی های درجه یک در بین توسعه دهندگان محبوب است. جاوا اسکریپت کمک های اساسی با برنامه نویسی رویداد محور و سبک های کاربردی ارائه می دهد. اینها عواملی هستند که به تبدیل جاوا اسکریپت به یک فناوری چند پارادایم کمک می کنند. جاوا اسکریپت دارای پشتیبانی API برای پردازش وظایف مربوط به DOM (مدل شیء سند) است.

مزیت اصلی جاوا اسکریپت این است که در صورت بارگذاری یک صفحه وب، اسکریپت های نوشته شده با جاوا اسکریپت به صورت خودکار اجرا می شوند. توسعه دهندگان اکنون می توانند موتورهای JS را با استفاده از Node.js روی سرورهای خاص جاسازی کنند. این قابلیت جاوا اسکریپت ثابت کرده است که به ویژه برای توسعه دهندگان Node.js مفید است. توسعه دهندگان جاوا اسکریپت حتی می توانند کدهای نوشته شده با مشتقات جاوا اسکریپت مانند Dart، TypeScript و Kotlin را در چارچوب های توسعه برنامه های ترکیبی مانند Apache Cordova و Electron جاسازی کنند.

توسعه دهندگان جاوا اسکریپت به اکوسیستم غنی از چارچوب ها دسترسی دارند. پیدا کردن نوع زیر از توسعه دهندگان چارچوب جاوا اسکریپت آسان است.

TypeScript چیست؟

TypeScript یا به اختصار TS یک زبان برنامه نویسی است که ابرمجموعه جاوا اسکریپت است. نام TypeScript از این واقعیت ناشی می شود که یک گزینه ورودی وجود دارد. TypeScript یک زبان کد نویسی منبع باز و شی گرا است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. ایده ساخت تایپ اسکریپت غلبه بر محدودیت های جاوا اسکریپت بود.

تایپ اسکریپت از زمان آغاز به کار خود به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در صنعت تبدیل شده است. مطالعه ای که توسط توسعه دهندگان توسط Stack Overflow در سال 2021 انجام شد، نشان می دهد که TypeScript یکی از سه زبان برنامه نویسی مورد تقاضا در جامعه توسعه دهندگان است. اگرچه جاوا اسکریپت از TypeScript محبوب تر است، زبان رمزگذاری داخلی مایکروسافت به سرعت در حال محبوبیت است. بر اساس همین گزارش، از هر 1 توسعه دهنده 6 نفر مایلند در پروژه های آینده خود از TypeScript استفاده کنند. شرکت هایی مانند Accenture، Asana، Slack و Microsoft در حال حاضر از TypeScript استفاده می کنند.

TypeScript به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های وب و تلفن همراه بهتری بسازند زیرا زبان قابلیت های جاوا اسکریپت را گسترش می دهد. TypeScript یک زبان برنامه نویسی است که ایجاد کد جاوا اسکریپت با قابلیت نگهداری آسان را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند. TypeScript یک زبان رمزگذاری ایستا رمزگذاری شده است که می تواند در Node.js یا هر مرورگر دیگری که از ECMAScript نسخه 3 و بالاتر پشتیبانی می کند استفاده شود.

TypeScript به توسعه دهندگان ویژگی های بسیاری مانند ماژول ها، متغیرها، وراثت، رابط ها، اتحادها و عبارات را ارائه می دهد.

تفاوت بین جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت

TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت: تفاوت های کلیدی

اکثر مردم این سوال را دارند که تفاوت بین TypeScript و JavaScript چیست؟ در زیر پارامترهایی وجود دارد که می توانید جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت را با هم مقایسه کنید و تفاوت بین این دو زبان را بیابید.

اتصال داده ها

برای توصیف داده های مورد استفاده، TypeScript از مفاهیمی مانند انواع و رابط ها استفاده می کند. جاوا اسکریپت فاقد چنین مفاهیم اتصال داده است.

منحنی یادگیری

منحنی یادگیری TypeScript از جاوا اسکریپت تندتر است. این به این دلیل است که برای یادگیری TypeScript به دانش قبلی از اسکریپت ها نیاز است. این مورد در مورد جاوا اسکریپت نیست که یادگیری و درک آن آسان است.

پشتیبانی IDE

به دلیل ماهیت ایستا، TypeScript پشتیبانی بسیار بهتری از refactoring ارائه می دهد. جاوا اسکریپت این پشتیبانی قدرتمند refactoring را ارائه نمی دهد.

سرعت کدنویسی

رمزگذاری در TypeScript بیشتر از JavaScript طول می کشد. این به این دلیل است که کامپایل کد در TypeScript زمان بیشتری می برد.

حاشیه نویسی ها

حاشیه نویسی در جاوا اسکریپت مورد نیاز نیست، در حالی که حاشیه نویسی کد ثابت در TypeScript مورد نیاز است.

نوشتن

TypeScript یک زبان برنامه نویسی شناخته شده است که از نوشتن استاتیک و پویا پشتیبانی می کند. از طرف دیگر جاوا اسکریپت فقط از ورودی پویا پشتیبانی می کند.

انجمن

TypeScript دارای یک جامعه در حال رشد اما کوچک است، در حالی که JavaScript دارای یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان است.

همچنین بخوانید: 15 چارچوب جاوا اسکریپت رایگان برای برنامه های کاربردی وب

مزایای استفاده از TypeScript نسبت به جاوا اسکریپت

بیایید به برخی از مزایایی که TypeScript نسبت به جاوا اسکریپت ارائه می دهد نگاه کنیم.

TypeScript به توسعه دهندگان وب یک گزینه ورودی استاتیک ارائه می دهد. جاوا اسکریپت فقط ورودی پویا را ارائه می دهد. نوشتن استاتیک به بهبود دقت کد کمک می کند. با TypeScript، بازسازی کد بسیار آسان است. بازسازی کد به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا خطاهای کدگذاری را سریعتر شناسایی کنند. TypeScript به توسعه دهندگان اجازه می دهد کد کوتاه ارائه دهند. علاوه بر این، کامپایلر TypeScript می تواند فایل های .ts را در ECMAScript کامپایل کند. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از TypeScript در تمام مکان هایی که جاوا اسکریپت استفاده می شود استفاده کنند.

مزایای استفاده از جاوا اسکریپت نسبت به TypeScript

در اینجا برخی از مزایای جاوا اسکریپت وجود دارد که به توسعه دهندگان نسبت به همتایان TypeScript خود برتری می بخشد.
جاوا اسکریپت معرفی شده پویا زمان بسیار کمتری نسبت به نوع اسکریپت معرفی شده به صورت ایستا برای تکمیل آن نیاز دارد. در TypeScript، توسعه دهندگان ممکن است برای غلبه بر مشکلات مشکل داشته باشند زیرا TypeScript فاقد اسناد کافی است. بسیاری از کتابخانه های محبوب جاوا اسکریپت قدیمی تر از TypeScript هستند. بنابراین، گاهی اوقات کار با این کتابخانه ها دشوار است.

چه زمانی تایپ اسکریپت و چه زمانی جاوا اسکریپت را انتخاب کنیم؟

هرگونه بحث در مورد TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت بدون شناسایی موارد استفاده برای هر فناوری ناقص خواهد بود.

چه زمانی از جاوا اسکریپت استفاده کنیم؟

کاربردهای خاصی وجود دارد که در آنها می توان از جاوا اسکریپت در مقایسه با TypeScript استفاده کرد.

وقتی تعرق نمی خواهی

برخلاف جاوا اسکریپت، توسعه دهندگان نمی توانند TypeScript را مستقیماً در مرورگر اجرا کنند زیرا هیچ پشتیبانی طبیعی از TypeScript در مرورگرهای محبوب مانند Google Chrome، Opera یا Mozilla وجود ندارد. این بدان معنی است که توسعه دهندگان ابتدا باید کد را کامپایل کنند. بنابراین، برای اجرای TypeScript، توسعه دهندگان باید سازگاری کد با مرورگر را بررسی کرده و یک کامپایلر پیدا کنند. چنین مشکلی در جاوا اسکریپت وجود ندارد.

وقتی انعطاف پذیری در اولویت است

استقرار پویا به توسعه دهندگان امکان انعطاف پذیری زیادی را می دهد. ورودی پویا به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در هر زمان یک متغیر جدید به هر نوع اختصاص دهند. بنابراین، نوشتن پویا به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بدون نیاز به رعایت قوانین یکسان، ویژگی‌های جدیدی بسازند.

پیاده سازی پویا زمانی که نیازها تغییر می کند و پروژه رشد می کند راحت است. نوشتن پویا مخصوصاً زمانی مفید است که یک تیم کوچک دارید. اگر یک برنامه کوچک دارید، نگهداری یک پایه کد مبتنی بر جاوا اسکریپت بسیار آسان تر از یک پایه کد TypeScript خواهد بود.

زمان انتخاب TypeScript

زمانی که پروژه دارای یک پایه کد بزرگ است

اگر پروژه شما بزرگ و پیچیده است، پس از آن یک پایه کد بزرگ خواهد داشت. یک پایه کد بزرگ به این معنی است که بسیاری از توسعه دهندگان همزمان روی پروژه کار خواهند کرد. با توسعه دهندگان زیادی که روی یک پروژه کار می کنند، احتمال خطا افزایش می یابد. جاوا اسکریپت گرفتن خطاها را برای توسعه دهندگان دشوار می کند، زیرا جاوا اسکریپت فقط اجازه ورود پویا را می دهد.

TypeScript اجازه نوشتن استاتیک را می دهد که منجر به یکنواختی بیشتر هنگام تایپ می شود. TypeScript به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قبل از زمان اجرا خطاها را ضبط کنند.

زمانی که توسعه دهندگان شما به نوشتن استاتیک عادت دارند

اگر توسعه دهندگان شما به کار بر روی فناوری های معرفی شده ایستا مانند جاوا اسکریپت عادت داشته باشند، ایجاد یک پایه کد وارد شده به صورت پویا می تواند یک چالش باشد. تایپ اسکریپت به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که هر جا که نوشتن استاتیک توسعه را آسان تر می کند، گزینه نوشتن ایستا را داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که اگر توسعه دهندگان شما می دانند که چگونه در C # رمزگذاری کنند، یادگیری TypeScript برای آنها آسان تر خواهد بود.

زمانی که سرعت توسعه مهم است

اگر پروژه شما کوتاه مدت است، ممکن است TypeScript فناوری مناسبی باشد. TypeScript مجبور نیست جمع‌آورنده زباله را اجرا کند و به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا خطاها را در زمان واقعی ضبط کنند. به این ترتیب، توسعه دهندگان می توانند به سرعت توسعه را تکمیل کنند.

جایی که اشتباهات ممکن است گران تمام شود

استفاده از TypeScript در صنایعی مانند امور مالی و بهداشت و درمان که داده های حساس را پردازش می کنند، ترجیح داده می شود. این به این دلیل است که توسعه دهندگان باید تعداد زیادی بررسی کد جاوا اسکریپت را انجام دهند. TypeScript به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به سرعت مشکلات را شناسایی کنند. بنابراین، TypeScript برای پروژه‌هایی که تیم‌های بزرگی را درگیر می‌کنند و خطاهای کد ممکن است پرهزینه باشد، بهترین استفاده است.

چه کسی را انتخاب کنم؟

ما در این وبلاگ مقایسه مفصلی از TypeScript و JavaScript را برای شما قرار داده ایم. هر دو زبان جوانب مثبت و منفی خود را دارند. شما باید زبانی را انتخاب کنید که بتواند نیازهای پروژه شما را برآورده کند. شرکت های متخصص توسعه وب را استخدام کنید تا به شما کمک کنند بهترین زبان را برای پروژه خود انتخاب کنید.

انتشار TypeScript در مقابل JavaScript: Key Differences اولین بار در TopDevelopers.co ظاهر شد.